EKV (Екатарина Велика)

Тањушка

pretty mama
Член од
17 јануари 2006
Мислења
365
Поени од реакции
29
Браво дечки:bravo: ! ЕКВ е бенд на моето детство, младост и сегашност. Мило ми е што се` уште има такви што не подлегнале на кичерајот и на сељачаната...
 
Член од
6 мај 2006
Мислења
1.890
Поени од реакции
4
Легендите на Балканскиот рок се за мене дефиниривно и уште Азра ако ги додадема мммммм
нема што ЕКВ е нешто што ќе постои , таков вид на музика и текстови тешко изумира
RESPECT
 
J

Johnny Stulic

Гостин
Aj ce gi smestam ovde posto odea nekako povrzani dali nekoj mu teknuva za Oktobar 1864
Izvonredna vokalistka Tanja Jovicevic koja imase i izvonredni nastapi vo zivo
Denis ,Sam ,Tvoj dah,Nadji me favorit pesni mi se
 

KohlBass

Dechak iz vode
Член од
1 јуни 2006
Мислења
1.485
Поени од реакции
36
Ne sum slusal nisto od niv, sega siminjam nekoj mp3, pa ke pisam posle toa, ama vokalistkata sum ja slusnal na eden tribute to EKV, ja peese Iznad Grada... Preterano dobro pee curata!
 

Ptolomej

Дрвен адвокат
Член од
7 август 2005
Мислења
1.693
Поени од реакции
883
Ц ц ц...за срамота,дури сега ја гледам темава...ЕКВ ми се една од најомилените групи од екс Ју и многу ми е криво дека не ги гледав во живо иако имаа концерт и во Прилеп пред 15 години...голема штета е што Милан прерано умре (додуша и Маргита е мртва одамна)...ми се чини дека тогаш кога постоеја беа една од најинвентивните бендови на овие екс Ју простори...мислам дека нашите Ареа нешто ги имитираат во стилот :)
П.С. Дали некој од вас го слушал албумот што го сними Милан неколку месеци пред да умре,со еден бразилски музичар (незнам како му е името)?
П.П.С. Во право си Штулиќ,Октобар 1864 беа интересен бенд а вокалистката има одличен глас
 

KohlBass

Dechak iz vode
Член од
1 јуни 2006
Мислења
1.485
Поени од реакции
36
Ptolomej, da, go imam albumot na Milan, se vika Angel`s Breath i e epten dobar album iako ne e stilski slicen so prethodnite na EKV.
A za Oktobar 1984, simnav eden album od net, i mi se sviga, interesni se posebno mi se sviga sto imaat po malku jazz nijansa u pesnite.
 

PxFxCx

Јужни Фронт
Член од
15 септември 2007
Мислења
452
Поени од реакции
4
Колку што видов има отворено тема за повекје групи па да се отвори и една за ЕКВ ( Екатерина Велика )... Овој бенд својата најголема слава ја доживува во осумдесетите и е означен како бен во " new wave " правец на музиката... Што мислите вие за ЕКВ ?
 

Ptolomej

Дрвен адвокат
Член од
7 август 2005
Мислења
1.693
Поени од реакции
883
Еееееј..кај ме потсети сега на Милан,Маргита и останатите...ненормално добра група беа...сигурен сум дека ако пееја на англиски ќе беа прилично слушани и популарни и во остатокот на Европа...жално е што скоро сите од оригиналната постава на ЕКВ се мртви...btw...дали го имаш слушано албумот кој шо Милан го сними со бразилски музичари неколку месеци пред да умри?...мислам дека излезе во почетокот на 1995...насловот на албумот е Angel`s Breath...одличен е
 

PxFxCx

Јужни Фронт
Член од
15 септември 2007
Мислења
452
Поени од реакции
4
Еееееј..кај ме потсети сега на Милан,Маргита и останатите...ненормално добра група беа...сигурен сум дека ако пееја на англиски ќе беа прилично слушани и популарни и во остатокот на Европа...жално е што скоро сите од оригиналната постава на ЕКВ се мртви...btw...дали го имаш слушано албумот кој шо Милан го сними со бразилски музичари неколку месеци пред да умри?...мислам дека излезе во почетокот на 1995...насловот на албумот е Angel`s Breath...одличен е
Да да ја иамам цела дискографија , инаку мислам дека само тапанарот е жив...
 

badluckguy

Оган под ѕвездите
Член од
8 октомври 2007
Мислења
2.925
Поени од реакции
131
Моментално пливам со Ти си сав мој бол...
Само еден збор-Генијално
Колку само беа добри!
А инаку тапанарот е ѓаволот од Ми нисмо анџели:vozbud:
 

10101

@*I am Nuts!*#
Член од
27 ноември 2007
Мислења
349
Поени од реакции
0
Ми мењамо дан за ноч...ми мењамо ноч за дааааан.....
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
7-8 песни имам слушнато од нив, за текстовите нема збор штулиќ бил феноменален во тој поглед.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom