EKV (Екатарина Велика)

Член од
9 март 2008
Мислења
184
Поени од реакции
4
Според мене најдобар Еx yu бенд.Преубави текстови.Претрагична судбина на членовите на бендот посебно смртта на Маргита.Најомилени песни од нив Бледо,Караван,Први и последни дан,Ти си сав мој бол,Буди сам на улици.

 
Член од
20 септември 2009
Мислења
1
Поени од реакции
0
Prekrasna grupa, vcera ima tribute za niv na Pivoland samo i za toa otidov, i ako moze nekoj da mi kaze kaj moze da ja najdam diskografijata , ne mozam da ja najdam na noviov kompjuter mi ostanale samo dva albuma :cry:
 

Rock Girl

Liber, libertas!
Член од
11 август 2007
Мислења
500
Поени од реакции
28
Prekrasna grupa, vcera ima tribute za niv na Pivoland samo i za toa otidov, i ako moze nekoj da mi kaze kaj moze da ja najdam diskografijata , ne mozam da ja najdam na noviov kompjuter mi ostanale samo dva albuma :cry:
Види на некои од варезите. Што се однесува на трибјутот у саботата, не знам... очекував нешто појше, бар 'Ѕид' да ми ја свиреа (напнав со тоа), али нема везе, штета што се вистинските членови умрени...
 
Член од
21 август 2008
Мислења
101
Поени од реакции
7
mnogu dobar bend zaedno so azra se definitivno sampionite na ex yu rok scenata.so edna razlika sto djoni pee za socijalata i ljubovta dodeka ekv se podlaboki i peat za ljubovta i zavisnostite od drogite i imaat mnogu potemni tekstovi.steta sto skoro site od bendot preminaa vo drugiot svet.
Oci boje meda
Voda pada
u tvoje oci boje meda
ja sam decak iz vode
imam trag pod levom miskom
na tvoje usne boje mesa
spusticu kap svoje vode
pusticu glas iz grla
aj aj aj . . . aj
tvoje usne na meni
tvoje ruke na meni
i guram noz medju zube
menjam oblik kao vidra
i nosim sablju oko bedra
i skupljam znoj sa cela
na tvoje usne boje mesa
spusticu kap svoje vode
aj aj aj . . . aj
eve eden opasen dokaz.
 

CIL

Член од
21 август 2008
Мислења
749
Поени од реакции
54
Денес е 5 ноември, датумот на кој пред точно 15 години умре еден од најголемите луѓе во музиката воопшто, основачот и водичот на најдобриот бенд во светот Екатарина Велика - Милан Младеновиќ. Нека почива во мир - Музиката на ЕКВ ќе се слуша засекогаш:
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
532
Поени од реакции
614
Еден од моите најомилени ју-рок бендови. Штулиќ, Дарко Рундек (Хаустор) и секако фронтемот на ЕКВ Милан Младеновиќ се носителите на новиот вал/бран (The New Wave) на овие простори.
Инаку многу интересен лик ми е басистот Бојан Печар. Знам дека бил извонреден талент (како и Маргита Стефановиќ), свирел на некој посебен, специфичен начин.
На сите фанови на ЕКВ би им го предложила документарецот направен за нив насловен по една нивна песна- "Kao da je bilo nekad".
 
Член од
25 август 2010
Мислења
179
Поени од реакции
23


Sekoja 4est za temava. :eek:lee: EKV gi slusam od koga znam za sebe. Nivnita muzika e fenomenalna, a tekstovite se uste podobri (vo niv naogjam inspiracija za eseite vo skolo :)). Edinstveno mi e mnogu zal, sto 4lenovite na grupata dozvolija da gi odnese viorot na drogata. Steta sto propadnaa takvi umetnici. Dobrite pesni gi nadziveaa. Milan, Bojan, Ivica, Margita otidoa "iznad grada", no nivnite pesni ostanaa da ziveat megju nas....
Amin :star:
Da ne bila drogata nemalo ni da gi ima tie pesni a toa sto sega se mrtvi toa e cenata na umetnosta
 

koskar

Џон Клиз
Член од
27 август 2005
Мислења
566
Поени од реакции
359
бендот се вика ЕкатАрина Велика, аман!
веќе нема живи членови од првата постава (Катарина II)
најдобриот и најкултниот бенд на овие простори. евр!

нормално, првите 3 и евентуално следните 2 албуми (не сите песни)
земља, љубав, круг итн, ми се меѓу најомразените: кога ние 1000-2000 у цела МК слушавме Катарина/ЕКВ, не правеа будали и наркомани, „какво е тоа дерење“ итн. после почнаа да ми ги кажуваат погорните песни како топ!? сите новопечени фанови на ЕКВ.....
по распадот на југославија, престанав да ги следам. дум дум и неко нас посматра ми се комплетно непознати...
Јесен, FTW!
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.281
Нешто најдобро што некогаш искочило од Југославија моќен бенд,моќни текстови генијалци од музичари,дефинитивно оставена трага засекогаш во тој жанр на музика.
--- надополнето: Nov 14, 2011 11:53 PM ---
бендот се вика ЕкатАрина Велика, аман!
веќе нема живи членови од првата постава (Катарина II)
најдобриот и најкултниот бенд на овие простори. евр!

нормално, првите 3 и евентуално следните 2 албуми (не сите песни)
земља, љубав, круг итн, ми се меѓу најомразените: кога ние 1000-2000 у цела МК слушавме Катарина/ЕКВ, не правеа будали и наркомани, „какво е тоа дерење“ итн. после почнаа да ми ги кажуваат погорните песни како топ!? сите новопечени фанови на ЕКВ.....
по распадот на југославија, престанав да ги следам. дум дум и неко нас посматра ми се комплетно непознати...
Јесен, FTW!
Кажи ми само дека си ја имал таа среќа да им отидеш на концерт и да го паметиш цел живот ако си го направил тоа од мене имаш :cuc:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom