EKV (Екатарина Велика)

closertb

Пластичен
Член од
23 октомври 2011
Мислења
893
Поени од реакции
1.049
бендот се вика ЕкатАрина Велика, аман!
веќе нема живи членови од првата постава (Катарина II)
најдобриот и најкултниот бенд на овие простори. евр!

нормално, првите 3 и евентуално следните 2 албуми (не сите песни)
земља, љубав, круг итн, ми се меѓу најомразените: кога ние 1000-2000 у цела МК слушавме Катарина/ЕКВ, не правеа будали и наркомани, „какво е тоа дерење“ итн. после почнаа да ми ги кажуваат погорните песни како топ!? сите новопечени фанови на ЕКВ.....
по распадот на југославија, престанав да ги следам. дум дум и неко нас посматра ми се комплетно непознати...
Јесен, FTW!
Лошо е што ги мрчиш твоите горенаведени песни! ЕКВ нема направено лоша песна. Јас сум „новопечен“ фан на ЕКВ. Ги слушам 3години и знам дека никогаш во мојот живот нема да ми бидат досадни.
И да, не разбрав што сакаше да кажеш? Ако ми се допаѓаат земља, љубав, круг итн. и ако имам 18години (што значи дека не сум знаел што е музика пред 4-5години) значи дека сум новопечен фан кој ништо не разбира?
Од ЕКВ би ги издвоил како мои најомилени: Аут, Радостан Дан, I've Always Loved You, Као Да Је Некад Било, 7 Дана, Караван и Светилиште.
 
Член од
6 септември 2009
Мислења
2.553
Поени од реакции
841
ЕКВ :cuc:
Тешко дека на овие простори ќе се појави слична група како нив. Неповторливи.

Moите омилени: Земља, Пар година за нас, Као да је било некад, Ти си сав мој бол итн итн...


На каналов ги имате и другите делови од документарецот.
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.494
Лее бш сеа се сечев со 7 дана, Тонемо и Анестезија и глеам тема за ЕКВ :D Иначе ја имам цела дискографија и документарецот за ЕКВ. Добар е, вреди да се гледа за секој фан на ЕКВ што е подлабоко навлезен у бендот :)
 

koskar

Џон Клиз
Член од
27 август 2005
Мислења
566
Поени од реакции
359
Нешто најдобро што некогаш искочило од Југославија моќен бенд,моќни текстови генијалци од музичари,дефинитивно оставена трага засекогаш во тој жанр на музика.
--- надополнето: Nov 14, 2011 11:53 PM ---

Кажи ми само дека си ја имал таа среќа да им отидеш на концерт и да го паметиш цел живот ако си го направил тоа од мене имаш :cuc:
се разбира дека бев! свиреа они у 25-ти (МКЦ) и го срушија рекордот на посетенот 1200-1500, сум заборавил, копиљ бев. 87-88 не се сеќавам. концертот беше промоција на Љубав и беше онака како што можеш да си замислиш - топ! ама, топ! :vozbud:
--- надополнето: Nov 15, 2011 11:57 AM ---
Лошо е што ги мрчиш твоите горенаведени песни! ЕКВ нема направено лоша песна. Јас сум „новопечен“ фан на ЕКВ. Ги слушам 3години и знам дека никогаш во мојот живот нема да ми бидат досадни.
И да, не разбрав што сакаше да кажеш? Ако ми се допаѓаат земља, љубав, круг итн. и ако имам 18години (што значи дека не сум знаел што е музика пред 4-5години) значи дека сум новопечен фан кој ништо не разбира?
Од ЕКВ би ги издвоил како мои најомилени: Аут, Радостан Дан, I've Always Loved You, Као Да Је Некад Било, 7 Дана, Караван и Светилиште.
сакам да кажам тоа што кажав. дека „комерцијалните песни“ на ЕКВ ми се омразени!
знаеш какви г*мна ни јадеа „тие од мејнстримот“? кои се бе тие Екатарина, какви се тие наркомански песни? итн.
коа искочија Љубав и Само пар година за нас, сите почнаа да објаснуваат дека ЕКВ се најбољи... жити бога..!

инаку да: Аут, Јесен, Гето, Тату, То сам ја, Ходај, Ти си сав мој бол, Сарајево, Новац се 70 класи над Земља, Љубав и Круг.
едноставно се продукт на друг период во постоењето на ЕКВ.

CLOSERtB, не се лути, ама си требал да живееш тогаш за да ме разбереш ;)
не знаеш со каква жар тогаш се боревме против малограѓанштината... јас не познавав луѓе што, например, слушаат народно; не ни знаевме каде има такви места за излегување. презиравме диско, шлагери, рибља чорба, дивље јагоде и слични...

и покрај што „омразените“ ЕКВ песни, се топ и не се баш комерцијални, нивната усилена комерцијализација ми ги згади... демек ЕКВ за широки народни маси... бљак...
--- надополнето: Nov 15, 2011 12:04 PM ---
јас си ги слушав и Оргазам, ама Игра Р'н'Р Цела Југославија е хорор од песна! колку само пати сум ја слушал по ретро „настани“ и журки... да му се прис*ре на чоек

се извинуем на офтопикот...
 

koskar

Џон Клиз
Член од
27 август 2005
Мислења
566
Поени од реакции
359
ЕКВ НЕМААТ ЛОШИ ПЕСНИ!!!
ОК.... ;)
--- надополнето: Nov 15, 2011 1:08 PM ---
туку, коа сме више сите толкави обожаватели, дај да напраиме иницијатива за некакво овековечување? а, а? ја спомнав нешто на друга тема (Чичко Стоилко).
Ај, да напраиме нешо...
 
Член од
21 август 2011
Мислења
5.064
Поени од реакции
5.665
ОК.... ;)
--- надополнето: Nov 15, 2011 1:08 PM ---
туку, коа сме више сите толкави обожаватели, дај да напраиме иницијатива за некакво овековечување? а, а? ја спомнав нешто на друга тема (Чичко Стоилко).
Ај, да напраиме нешо...
Што мислиш да направиме?
 

koskar

Џон Клиз
Член од
27 август 2005
Мислења
566
Поени од реакции
359
Што мислиш да направиме?
незнам, некаква иницијатива као БГ и ЗГ. Улица Милан Младеновиќ или шо да е.
во БГ не успеаа да издејствуваат улица, па се задоволија со плато. тоа со плато е лесно, со мкц мислам дека лесно би се договорило; ама не е баш „званично“. ја би сакал улица, ако може... ;)
 
Член од
21 август 2011
Мислења
5.064
Поени од реакции
5.665
незнам, некаква иницијатива као БГ и ЗГ. Улица Милан Младеновиќ или шо да е.
во БГ не успеаа да издејствуваат улица, па се задоволија со плато. тоа со плато е лесно, со мкц мислам дека лесно би се договорило; ама не е баш „званично“. ја би сакал улица, ако може... ;)
Кај нас такво нешто нема теорија, единствено што може да се направи а да има врска со ЕКВ е да свират бендови, трибјут ту ЕКВ
 
I

Iblis

Гостин
незнам, некаква иницијатива као БГ и ЗГ. Улица Милан Младеновиќ или шо да е.
во БГ не успеаа да издејствуваат улица, па се задоволија со плато. тоа со плато е лесно, со мкц мислам дека лесно би се договорило; ама не е баш „званично“. ја би сакал улица, ако може... ;)
Чиско информативно во Белград веќе постои улица "Милан Младеновић" и се наоѓа во Земун Поле, до душа приградска населба е тоа, ама пак се води како дел од град Белград.
Иначе идејата не е воопшто лоша.
 

closertb

Пластичен
Член од
23 октомври 2011
Мислења
893
Поени од реакции
1.049
инаку да: Аут, Јесен, Гето, Тату, То сам ја, Ходај, Ти си сав мој бол, Сарајево, Новац се 70 класи над Земља, Љубав и Круг.
едноставно се продукт на друг период во постоењето на ЕКВ.
Се сложувам со се` што го кажа освен ова. Можеби се подобри - да, но не 70 класи:cool:. Мислам малку ми е чудно како не си доволно запознаен со новите албуми после распадот на Југославија ама не е ни толку битно. Ти предлагам ако ништо друго, да го одслушаш албумот „Дум Дум“ кој според мене е во Топ 3 од албумите на ЕКВ. Од албумот посебно би ги издвоил „Сигуран“, „Караван“, „Идемо“, „Глад“ и „Долче Вита“.
 
Член од
21 август 2011
Мислења
5.064
Поени од реакции
5.665
Rođen u GETU, u ZEMLJI iza ZIDA, uzeo je gitaru shvativši da TREBA DA SE ČISTI. Znao je da je ostalo još samo PAR GODINA ZA NAS, par OLOVNIH GODINA. Bio je SIGURAN da će GLAD pokrenuti KARAVANE. PONOS mu nije dozvolio da ćuti, rekao je NE, rekao je ZABRANJUJEM, vikao je SLUŠAJ 'VAMO, ali ga nisu slušali. A imao je odgovor-LJUBAV! Osećam, NEKO NAS POSMATRA. Milan je sa nama, tu IZNAD GRADA. Gleda kako TONEMO, kako IDEMO u KRUG, šapućući I'VE ALWAYS LOVED YOU...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom