eBay (официјална тема)

Член од
20 ноември 2008
Мислења
72
Поени од реакции
12
Цела година сум член на eBay, и без проблем купувам свашта од таму. Работи paypal исто така, само бидејќи ја нема Македонија ќе треба да ставиш друга држава, пример кај мене е Грција.. Единствен недостаток е тоа што не можеш да правиш трансфер од ebay во некоја од нашите банки. Слободно можеш да купуваш од ebay користејќи македонска картичка, виза или мастер, сум имал и случаеви на "withdrow" враќање на парите при неуспешно примање на пакетот, или сл. И тоа 100% е сигурно и загарантирано дека ќе ги добиеш парите. До сега сум немал никаков проблем на ebay или paypal. :smir:
Dobro da bidam pojasen, so biznis preku internet se zanimavam aktivno 4 godini i ne moze mislam legalno da koristis ebay , barem za mene se kosi so nivnite pravila. Ne znam dali nekoj drug od vas gi cita pravilata na stranite , jas redovno i nemam nikakvi problemi i se pravam legalno.Da stavis druga drzava mozebi mozi ali ne e legalno sepak. I kade ima vo pravilata za kupuvanje od ebay deka mozi da se koristi i od Makedonija ?
Popravi me ako gresam
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Само да потврдам дека може да се купуваат. Еве денес ми стигнаа четирите Black Sabbath оргинал касети за колекцијава, и Fender Strat USA Singecoil Магнет, со парите на PayPal што си ги заработив. :pipi: Негде околу 40$ потрошив.
Океј ама имаш ПејПал акаунт ко што те разбрав? Од страна нешто?
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Се зависи од тоа дали од тој што ја купуваш стоката дали врши испорака до македонија, и си пишува на секој предмет се детално. И се разбира порачај нешто од кина ќе ти земат најмалку 30 долари само трошоци за испорака.
Јас последно порачав некоја имитација на I Phone од кина ми стигна порачката за два дена , и сега си имам проблеми на царина една недела оти глупите кинези ја пишале порачката на нереално ниска цена така да тие од царина не се се до толку глупи :) ( ова во Бугарија го имам порачано не во Македонија)
 
Член од
29 јануари 2007
Мислења
217
Поени од реакции
1
Dobro da bidam pojasen, so biznis preku internet se zanimavam aktivno 4 godini i ne moze mislam legalno da koristis ebay , barem za mene se kosi so nivnite pravila. Ne znam dali nekoj drug od vas gi cita pravilata na stranite , jas redovno i nemam nikakvi problemi i se pravam legalno.Da stavis druga drzava mozebi mozi ali ne e legalno sepak. I kade ima vo pravilata za kupuvanje od ebay deka mozi da se koristi i od Makedonija ?
Popravi me ako gresam
Па ок, али штом не постои друг начин.. :)
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.132
На И-беј сакам да продавам нешто,ги напрајв сите формалности,се регистрирав,внесов податоци од моја дебитна картичка итн. и сега го пополнав формуларот за мојот предмет кој сакам да го продавам и на крај ми излегвит ова:



Please read. Your response is required.As a precaution, we have limited the activity on your eBay account until we receive additional verification information from you. We sometimes need to do this to make sure that eBay remains a place where members can buy and sell with confidence.
To have this restriction lifted, you need to become PayPal Verified* and then link your verified PayPal account to your eBay account. Once you've completed this process, you'll be able to sell on any eBay site worldwide.
If you're already PayPal Verified, you just need to link your verified PayPal account to your eBay account. For instructions, please click the link below for the eBay site you're registered on.
Australia | Austria| Belgium| Belgium French| Canada| Canada French | France | Germany| Hong Kong| India | Ireland| Italy| Malaysia | Netherlands| New Zealand | Philippines| Poland| Singapore | Spain | Switzerland | Taiwan | http://export.ebay.co.th/en/getting_started/paypal_verified/index.htmlUnited Kingdom| United States| Other
*If you're registered on Germany, Austria, or Switzerland, you can complete verification through PostIdent or ID Verify instead of PayPal. Please click the link for the site you registered on for instructions.


Колку шо знам ПејПал за МК не е можен???:toe:
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
395
Поени од реакции
6
Aj da ne pcuam ke se vozdrzam....

Ima li uposte nacin da si kupis nesto preku internet u Makedonija? Nemora da e od Makedonija proizvodot. Primer moze li da se kupe nekako proizvod od druga drzava?

Slobodno mozes da kupis sto sakas samo zavisi nekoi kopmanii ne pravat international shiping, a kartickite izdadeno od bilo koja banka vo makedonija mozat da pominat na sekoj sajt niz cel svet. Ova ti go kazuvam posto redovno kupuvam so makedonska karticka preku internet vo USA.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Јас скоро зедов дигитален апарат преку ибеј и очекувам и блиц наскоро да ми стигни. Немаше никаков проблем иако немам ни кредитна (дебитна) картица ниту пеј пал ниту пак некој во странство да ми плати. Еве неколку мои искуства
- Добро провери дали то што го сакаш можеш за исти или малку повеќе пари да го купиш обвде.
- Барај фирми кои прифаќаат префрлање на пари преку банка и кои испорачуваат во Македонија (Worldwide)
- Провери го реномето на фирмата (дали има и колку има позитивни фитбекови)
- Отвори си трансакциона ДЕВИЗНА сметка и внеси си пари колку што требаат за робата.
- Прашај колку ќе фатат СИТЕ трошкови и во банката и во фирмата. Во банката то се провизии, СВИФТ, а во фирмата то е нивни трошоци банкарски, трошоци на праќање на роба, осигурување....
- Провери колку се плаќа царина и данок на робата (озбилните фирми на испратници - фактури ја пишат реалната сума и нив не можеш да им речиш “Пишете помалку“ На ВЕБ страната на царина на македонија имаш тарифник на царински стапки за сета роба па можеш да си видиш таму.
- Обавезно нека ти пратат фактура од фирмата од каде купуваш (преку е-маил)
- Со фактурата оди во банка и тие нека префрлат пари.

Внимавај на следните работи:
При префрлање на пари банката ќе ти наплати провизија и Свифт. Од банка до банка се разликуваат процентите и тоа доста па провери која колку зема.
При префрлање на парите можно е по пат да се “изгуби“ некој процент. Има повеќе опции при праќање на парите (ти да НЕ платиш никакви провизии туку тие, Ти да ги платиш САМО твоите трошоци и провизии, или ти да ги платиш СИТЕ трошоци и провизии и твоите и нивните) али скоро сите фирми бараат да ти ги платиш сите провизии значи и нивните банкарски трошоци. Се случува ако македонската банка нема директна врска со нивната -банка туку трансферот да оди преку уште 1-2 банки тој процент по пат што ќе ти го задржат да биди поголем. Провери обавезно колку е .
Јас со царината си поминав супер, дента кога стигна ливчето слегов и за пола сат завршив работа (без познати и приатели)
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
395
Поени од реакции
6
Nogu e komplicirano ova kako sto kazuvas ti. So karticka e mnogu podobro pobrzo i nemas nikakvi troskovi ama bas nikakvi osven za proizvodot sto ke go kupis, dodatni provizii nema.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.132
А некој чаре за мојов проблем???Некој од МК продавал преку И-Беј???
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.132
Постои на црна листа...:tapp:
 

Warrior

Born to laugh
Член од
15 декември 2005
Мислења
375
Поени од реакции
3
некое искуство со продавање работи на Ebay?

како ви платија?

стоката ја пративте преку препорачана пошпта?
 
Член од
29 јануари 2007
Мислења
217
Поени од реакции
1
А некој чаре за мојов проблем???Некој од МК продавал преку И-Беј???
mozes da prodavas, ali parite ti idat na paypal (sigurniot nacin za prodavac/kupuvac) a kaj nas nema paypal, taka da istite pari mozes da gi trosis samo na internet :smir:
pred edna nedela go prodadov akauntot za WoW na net i pari mi pustija na paypal i si naracav nesto sto mi trebase od ebay.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.132
Ама ПејПал не можит за МК.Или да стам друга некоја земја ако отворам акаунт кај ПејПал????
 

Kajgana Shop

На врв Bottom