eBay (официјална тема)

rustyblades

Stiff Upper Lip
Член од
19 февруари 2007
Мислења
611
Поени од реакции
35
Ok decki ke mi treba malce pomos, gleam iskusni ima pa mi treba sovet:
Pa vaka sakam da si poracam neso od ovaa strana
www.hatchetgear.com pa koa si izberam so sakam znaci u kolicka i idam check out mi bara:
Full Name: ok znam :)
Address Line 1(Street address, P.O. box, company name, c/o): valjda adresata tuka
Address Line 2(Apartment, suite, unit, building, floor, etc.): e tuka sto? mislam deka mora da se popolni???
City: Berovo
State/Province/Region: A?
ZIP/Postal Code: 2330
Country: Macedonia (nekoj misli na nas :))
Phone Number: kako da go zapisam? 00389?? inaku telefonot mi e 033471215
Email: znam go :) (editirano po sovet od redguy666 FALA)
Shipping Method: USPS Ground 3$ first item + 2$ each add'l item
zemaat visa, mastercard svasta :)
A isto da prasam? VOOPSTO DALI E SIGURNO?
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.511
Поени од реакции
2.647
Lele Redguy navistina si pominal preku pekol a jas bas pocnav da se interesiram za kupurvanje preku ebay od germanija ali ne bi sakal da mi se sluci i na mene ova tvoe iskustvo i iskreno mi go oladi ova shopingot preku net se nadevam ke ti bidat vrateni parite od taa neprofesionalna i lopovska firma pozdrav
 

Gorco

WEHADAHFUKDOWAHNODAT
Член од
29 април 2005
Мислења
556
Поени од реакции
35
@Su: Дали Тутунска има е-банкинг сајт каде се прикажани сите резервирани и остварени трансакции за тековниот месец? Ако нема, провери во изводот каде пејпел ти одзема 1.50 евро (кои ти ги враќа за недела дена). Во трансакцијата има 4-цифрен код, со тоа се врши верификација. линк до темата

@Redguy666: Ептен си се уплашил за твојата приватност :helou:. Претежно сајтови од УСА, кога ќе видат нарачка за-од некоја земља Macedonia, одма под дефолт бараат екстра потврда за лична идентификација. Од кредитната картичка остави го името и презимето и последните 4 броја. Од пасошот, сликата, името и презимето и држава. Се друго избриши.

Проблем со твоите 203$ е зависен од процесорот на картици кој го користи Allpcdeals.com т.е. кога прави резервација (проверка) на средства, колку време ќе ја држи самата резервација додека чека потврда (наредба) за трансфер од allpcdeals.com. Allpcdeals.com, пошто нема да вршат испорака, ги боли онаквото за твоите пари т.е. твоите живци додека чекаш да се "ослободат" средствата. Aко најдеш некој љубазен и стручен во NLB, може да провериш уште колку дена ќе се "нервираш" :wink:

@hoody: Друже, ти фали уште ЕМБ и слика да постираш. И после прашуваш дали е "сигурно" :baeh: . Не се плаши, не се бој...
 
Член од
18 јули 2006
Мислења
34
Поени од реакции
0
@Hoody: На Adress line 1 ставаш улица и број п.р. „Водњанска #14“.
Adress line 2 ако не е задолжително, го оставаш празно. Ако е, тогаш тоа „#14“ го пишуваш тука.

State/Province/Region исто така го оставаш празно. Ако е задолжително, тогаш пишуваш MK.

Телефонскиот број се запишува во форматот +3892ххххххх (за твојот од Берово би било +38933хххххх) Ако е мобилен, тогаш +3897ххххххх

Не е лошо да го едитираш постот и да ја тргнеш е-маил адресата, пошто ќе ти се напуни со спам. Ова не е ради Кајгана, него има ботови што константно скенираат јавни сајтови за објавени е-маил адреси и ќе добиваш после „попуст за Вијагра“.


@Scarface34: Не треба тоа да те обесхрабрува, зависи кога како ќе се погоди. Некогаш иде глатко, некогаш се јавуваат компликации.
Ако те интересира било што во врска со нарачувањето или треба некаква помош, слободно прати порака.


@Gorco: Ова е добра идеа, фала за советот. Така со оставање само на последните броја и името можда и е прифатливо, али фаќа инает да ти кажам право.
Кога он не ме почитува мене и мојата земја, по чему јас па да му давам пари и да купувам од него?!
 

rustyblades

Stiff Upper Lip
Член од
19 февруари 2007
Мислења
611
Поени од реакции
35
Ej redguy care fala epten, sea mi ostanuva use da gi nagovoram mojte doma da mi dadat brojot na kreditnata karticka :zlo:
 

Ghost !!!

嚎噰匕勞媲噢卹綞听뻗
Член од
9 септември 2007
Мислења
344
Поени од реакции
0
Дали Ќе Може Да Ми Дадете Малце Информации Околку Испораката ...Колку Се Наплаќа Каде Стигнува ... Однапред Благодарам
 

Gorco

WEHADAHFUKDOWAHNODAT
Член од
29 април 2005
Мислења
556
Поени од реакции
35
Ова е добра идеа, фала за советот. Така со оставање само на последните броја и името можда и е прифатливо, али фаќа инает да ти кажам право.
Кога он не ме почитува мене и мојата земја, по чему јас па да му давам пари и да купувам од него?!
Ju ar velkom :wink:. Немој погрешно да го разбереш целиот "проблем". Тој те почитува тебе како муштерија, али најпрвин си го почитува бизнисот кој мора да си го заштити од преваранти. Прв проблем е испорака на нарачката во Македонија. Од каде да знае продавачот каков е законот кај нас и колку се поштува во случај на криминалитет?

Имам купувано со иста billing и shipping адреса во УСА, а користев македонска картица. Штом видат дека адреса е во УСА, не си ни замараат да проверат. Ако нешто изиграваш преварант, одма знаат каде е испорачана робата.
 
Член од
18 јули 2006
Мислења
34
Поени од реакции
0
@hoody
Нема проблем, во секое време. Ако треба нешто дополнително, слободно прати порака.

@Ghost !!
Начинот на испорака зависи од продавачот. Ако нарачуваш од Play-Asia.com, ќе ти стигне и по обична пошта за 2 недели и ќе поминеш со 700 денари поштарина.

FedEx и DHL се многу поскапи, 4000+ денари, али побрзо ќе ти стигне (може дури за 2-3 дена) и можеш во секој момент да видиш каде ти се наоѓа пратката.

@Gorco
Ќе мора некако да ја опраиме работава да може од Македонија сегде да се примаат нарачки без проблеми :wink:
 

Pasha

Сомнително Лице
Член од
17 април 2005
Мислења
157
Поени од реакции
2
значи јас од серијалот на TheRedGuy сфатив дека најдобро е да плаќам преку moneybookers.com така ли ? и дека купувањето преку ebay е сигурно.. тогаш заеби paypal :D
 

Pasha

Сомнително Лице
Член од
17 април 2005
Мислења
157
Поени од реакции
2
барав на ebay акустични гитари и ми извади еден куп , и тоа на неколку страни сретнав нешто вакво http://www.turboimagehost.com/p/58055/guitars.JPG.html и кликнав на една и гледам 17 мин до крајот на аукцијата а "buy it now" е 3$ и сега јас ако биднам 3 долари и никој нема да даде повеќе јас ќе ја добијам гитарата или како , а има многу вакви , можи некој да ми го објасни ова , не сум баш запознаен со ebay :D
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.355
Поени од реакции
18.244
Да, ти ќе ја купиш. Луѓе што начекале такви работи, бадијала си поминале. И се разбира повери ја репутацијата на продавачот, ако му е добра, нема да се глупира и да не ти ја прати, ќе си расипи репутација така.
 

Pasha

Сомнително Лице
Член од
17 април 2005
Мислења
157
Поени од реакции
2
па ми изгледа овај продавач има супер репутација , ама не ми е јасно како можи толку ефтина да ги дава гитарите , има многу гитари ставено, и изгледа има продавница THE GUITAR WAREHOUSE , и има ставено 800 гитари со толку ефтина цена.. 3$ buy out , US Postal Service - Priority Mail International $65.29.. :D џабе толку ефтино
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
$1.30 $19.80

ова ми е од ebay.com, бтв левото му е цена десното му е цена на испораката за мкд ( веќе означив мкд горе ) како и да е пак ми одговара : ) и сега треба да отворам акаунт на moneybookers и понатака треба да се договорам со тој ми продава ... ова не ми е јасно !?:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom