eBay (официјална тема)

Член од
23 јуни 2007
Мислења
368
Поени од реакции
333
Луѓе, на заебанција, фатив нов ХТЦ Моцарт за 350 долари (380 со поштарина до МК). Сакав да ве прашам, дали ќе го царинат и од прилика колку?
Нема царина, има 18% ддв, ако одлучат да ти го наплатат.
 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.208
Поени од реакции
265
Ок фала. Сега само ПејПал да не ја блокира трансакцијата. Тоа е најголем проблем.
 
Член од
10 април 2011
Мислења
59
Поени од реакции
1
da-prasam-dali-moze-direkno-od-karticka-da-kupuvam-od-ebay?
Не.
Најдобро за да купуваш од ebay е со Paypal...
Можеш да се договориш со продавачот за да му пратиш пари преку moneybookers, westernunion и слично , но ebay не одговара доколку бидеш зафркнат...
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.256
Поени од реакции
2.248
Не.
Најдобро за да купуваш од ebay е со Paypal...
Можеш да се договориш со продавачот за да му пратиш пари преку moneybookers, westernunion и слично , но ebay не одговара доколку бидеш зафркнат...
A како да отворам пејпал акаунт кога не ми ја дава Македонија во понудените земји?!?
 

436053

Consigliere
Член од
19 декември 2005
Мислења
860
Поени од реакции
68
дали може некој да ми учини?!
јас при-пејд :)) ) ќе му ја платам робата и сите трошоци, а тој/таа само да ми го нарача.
Ако треба и некој додаток за услугата, не е проблем, ќе се договориме.
Адресата е во САД, робата точно знам која е, само ми треба некој што е регистриран, што има pay-pal (или кредитна картичка) и јас ќе му ги дадам парите на рака, а тоој треба само да нарача.
фала, и довидување :)
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.895
Поени од реакции
21.353
прати ми пп за подетално што се работи и ке се договориме освем ако не е нешто нелегално се разбира
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.895
Поени од реакции
21.353
вака сега имам ебај акаунт и си купувам редовно преку него досега без проблеми, си имам и пајпал сметка( со словенската финта).
е сега прашањето ми е ако сакам да продадам нешто има некој тука на форумот што ке ми објасни малце подетлано што како поштарина ова она .
како оди процедурата пошто ги читав на ебај објаснувањата ама од прва рака подобро е.
 

Lux

Inglourious
Член од
25 октомври 2010
Мислења
1.189
Поени од реакции
888
луѓе зошто се мачите бе со пејпал ко со манибанкерс е 100 пати попросто и побезбедно
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Корун погоре некои пишаа дека можи иначе ја немам пробано а планирам
Ebay е на Paypal.

Две години сум на ebay, до сега НИТУ ЕДЕН немал опција да плаќам на било кој друг начин освен преку Paypal.
Нека ми даде некој линк од ebay каде што можам да платам на друг начин.

А ете, да речеме дека има, тогаш тоа би било еден производ од 919201390120391 вкупно..... што нема никаква логика.
 

Lux

Inglourious
Член од
25 октомври 2010
Мислења
1.189
Поени од реакции
888
Ebay е на Paypal.

Две години сум на ebay, до сега НИТУ ЕДЕН немал опција да плаќам на било кој друг начин освен преку Paypal.
Нека ми даде некој линк од ebay каде што можам да платам на друг начин.

А ете, да речеме дека има, тогаш тоа би било еден производ од 919201390120391 вкупно..... што нема никаква логика.
http://www.moneybookers.com/partners/ebay/us/
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301

Lux

Inglourious
Член од
25 октомври 2010
Мислења
1.189
Поени од реакции
888
Ова е ако си продавач, да продаваш преку moneybookers и да можат да ти плаќаат преку истото.

Такви на ebay се 1%. Јас сум 2-3 години на ebay, како купувач, до сега СИТЕ од кои сум купувал нешто имаат, PAYPAL ONLY :)
Не сум забележал баш , во право си.
Дај кажи некоја друга интернет продавница шо прифаќа манибанкерс плаќање.Нема да можам од ибеј да нарачувам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom