dreambox+шеринг [ cccam ]

Член од
5 октомври 2012
Мислења
1.906
Поени од реакции
1.157
Фала бате на одговорот. Ми тече сега шерингот кај татко ми (он гледа сателитска плаќа 80 или 100 е , ама сецка кочи,мрзне и се нервира, а гледа само со превод ех ју канали тоатл тв или макс тв). Би земал тоа што викаш од али експрес, од 1 или 2 ако треба и 3 продавачи(ако може), него ќе можам ли јас тоа да го убацам во уредов (не е нешто сложено или, вака ми чепка раката). И тоа од 2 или 3 значи сите се убацуваат и едното ако затаи, влече од другото или? Ако може и линк од али кај што има ова што сакам да гледам. Благодарам однапред
Lesno e za ubacuvanje simni totalcomander , dolgo vreme ne koristam satelit resiver zabravi kako bese , trazi nekoe video objasnuvanje na net
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.485
Поени од реакции
677
Фала бате на одговорот. Ми тече сега шерингот кај татко ми (он гледа сателитска плаќа 80 или 100 е , ама сецка кочи,мрзне и се нервира, а гледа само со превод ех ју канали тоатл тв или макс тв). Би земал тоа што викаш од али експрес, од 1 или 2 ако треба и 3 продавачи(ако може), него ќе можам ли јас тоа да го убацам во уредов (не е нешто сложено или, вака ми чепка раката). И тоа од 2 или 3 значи сите се убацуваат и едното ако затаи, влече од другото или? Ако може и линк од али кај што има ова што сакам да гледам. Благодарам однапред
Линкот погоре од шерингот јас лично го користам, работи супер, во моментов гледам Арена на МаксТВ. За 4$ ништо не губиш, нема логика да плаќаш преку 50 евра кај локалциве.

Линиите ги убацувам со FileZilla, 5 минути работа.
 
Член од
18 октомври 2010
Мислења
348
Поени од реакции
151
Фала бате на одговорот. Ми тече сега шерингот кај татко ми (он гледа сателитска плаќа 80 или 100 е , ама сецка кочи,мрзне и се нервира, а гледа само со превод ех ју канали тоатл тв или макс тв). Би земал тоа што викаш од али експрес, од 1 или 2 ако треба и 3 продавачи(ако може), него ќе можам ли јас тоа да го убацам во уредов (не е нешто сложено или, вака ми чепка раката). И тоа од 2 или 3 значи сите се убацуваат и едното ако затаи, влече од другото или? Ако може и линк од али кај што има ова што сакам да гледам. Благодарам однапред
Еве едно упатство од мене како да ги ставаш линиите. Јас ги ставам преку веб, може да пристапиш и преку FileZilla со тоа што го едитираш oscam.server фајлот.
 

Attachments

Член од
17 јануари 2014
Мислења
572
Поени од реакции
830
Линкот погоре од шерингот јас лично го користам, работи супер, во моментов гледам Арена на МаксТВ. За 4$ ништо не губиш, нема логика да плаќаш преку 50 евра кај локалциве.

Линиите ги убацувам со FileZilla, 5 минути работа.
Ти отвора ТоталТВ?
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.672
Поени од реакции
276
Во врска со ИПТВ, си има предности и недостатоци исто.

Предности: Нема никаква физичка опрема (чинии, кабли итн).
Огромен избор на канали (х10 од сателитската што и веќе е многу но сеедно).
Избор на филмови (најчесто има секции на филмови и серии кои може да се гледаат)

Недостатоци: Потреба од стабилен и брз интернет цело време. (за разлика од сателитска каде е потребен минимален проток на интернет колку за симнување на потребните кодови). Во време на корона, може да дојде до успорувања ако се користи ИПТВ плус Зоом, Тимс, Скајп или Youtube.
Квалитетот на сликата не може да го гарантираат на ИПТВ. Земав и пробав неколку ИПТВ и можам да забележам дека кај сите ХД преносот не е FULL HD туку HD. Ова зависи нормално од милоста на операторот кој го одржува ИПТВ.

На крај ако ме прашаш мене, ако веќе имаш опрема (чинија и спроведен кабел) ќе направиш голема глупост да офиш на ИПТВ.
Имам сат опрема ама ете ја дреме 3-4 години откако сум на ИПТВ.

Точно е дека сателитскиот ХД е најчесто подобар (има 1080 и на ИПТВ само поретко) + некогаш кај ИПТВ нема мулти аудио а кај сат има.

Се друго е предност кај ИПТВ кое јас го гледам со Formuler Z8 - MyOnlineTV2 апликацијата е фантастична и генерално боксот е супер брз, еве точно 2 години како го имам нон стоп добива апдејти, да не зборам дека може да се става коди и се друго од андроид апликации и ги има сите можни портови на него кои ми требаат.
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.672
Поени од реакции
276
Nekoj iskustvo so Dream Box?
Јас имам DM500HD ама клон, не оригинал. Оригинал во МК тешко да најдеш.

Ако се местиш да ставиш сателитска, моја препорака ти е да одиш на ИПТВ.
 
Член од
18 октомври 2010
Мислења
348
Поени од реакции
151
Дали ви работи Sky Premiere, Action германските тие што користите сателитска и шеринг? Се збори дека за неколкуте канали ја имаат сменето енкрипцијата.
 
Член од
31 мај 2015
Мислења
64
Поени од реакции
44
Дали ви работи Sky Premiere, Action германските тие што користите сателитска и шеринг? Се збори дека за неколкуте канали ја имаат сменето енкрипцијата.
Да ги нема, отиде и SKY De како UK.

Имам Diseqc 1.2 мотор конфигурирана со USALS(Координатите на USALS се точни.), откако го рестартирав ресиверот неможе да ги бара сателитите, мора да одам во positioner setup да вратам на 0 и да го барам сигналот за секој сателит посебно(сигналот иде и до 80 посто, лани ми го сервисираа тањирот, менував окце и нов кабел), многу тешко се наоѓа позиција, доколку ја најде и пробам да идам од Eutelsat 16 на Astra 19.2 ќе се изгубат и двата, мора повторно да местам, го рестартирав моторот, инсталирав нов имиџ, нова мотор листа(ciefp settings) и пак ништо.
Некој има идеа што друго да пробам?
 
Член од
18 октомври 2010
Мислења
348
Поени од реакции
151
Да ги нема, отиде и SKY De како UK.

Имам Diseqc 1.2 мотор конфигурирана со USALS(Координатите на USALS се точни.), откако го рестартирав ресиверот неможе да ги бара сателитите, мора да одам во positioner setup да вратам на 0 и да го барам сигналот за секој сателит посебно(сигналот иде и до 80 посто, лани ми го сервисираа тањирот, менував окце и нов кабел), многу тешко се наоѓа позиција, доколку ја најде и пробам да идам од Eutelsat 16 на Astra 19.2 ќе се изгубат и двата, мора повторно да местам, го рестартирав моторот, инсталирав нов имиџ, нова мотор листа(ciefp settings) и пак ништо.
Некој има идеа што друго да пробам?
Работи сега. Кога пишав менувале картици Sky DE, по некое време ми ги отвараше пак. Немам проблеми со сигналот воопшто
 

Kajgana Shop

На врв Bottom