DotA 2

Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Дота е мапа :cautious:
Не е мапа туку различна игра е. Иако за основа го користи енџинот од Warcraft III, тоа не ја прави истата игра.
Ако W3 е RTS со мал рпг елемент (главнио командир крева левели) кој се користи стратешки, DOTA е акционо РПГ за повеќе играчи.

ДОТАта во јадрото всушност е акциона игра... акционо-стратешка, а не само стратешка, затоа поголемата популарност дури и од W3 (општо познато е дека акционите се попопуларни од стратешките) .
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Не е мапа туку различна игра е. Иако за основа го користи енџинот од Warcraft III, тоа не ја прави истата игра.
Ако W3 е RTS, DOTA е акционо РПГ за повеќе играчи.
Нема да го користи енџинот на War3 -.-
Сосема друг енџин ќе има (заедно со графичките improvements) али ќе го задржи ФИЛИНГОТ на стариот енџин (animation canceling, tricks with fog of war etc) пошо се дел од играта (као да ја направеја кантер страјк сорс со сите свои багови и перипетии од 1.6ката за да го задржат филингот).
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
За ДОТА 1 зборувам.
Eпа ондак не е “различна игра“ туку е мапа со различен концепт.
Не може да е своја игра па ако сака и 99% од war3 да се асоцира со неа.
Ко да каеш дека deathmach модот на кантер е своја игра.
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Колку што Counter Strike е Half Life. Нели едната работи на истиот енџин од другата, користи исти asset-и, правена е како mod. Ама е друга игра од други луѓе, со други правила.

1 концепт - 1 игра.

Пази, разликата меѓу CoD MW2 и CoD BO е помала отколку меѓу DOTA и War3, цела жанровска разлика имаш меѓу вториве.
 

Woofer

I'm a very neat monster.
Член од
21 април 2010
Мислења
854
Поени од реакции
325
Би требало да добиеме повеќе информации во Август. Valve ќе присуствува на Gamescom во Германија па најверојатно ќе спомнат нешто :)
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.098
Поени од реакции
5.741
Нема да го користи енџинот на War3 -.-
Сосема друг енџин ќе има (заедно со графичките improvements) али ќе го задржи ФИЛИНГОТ на стариот енџин (animation canceling, tricks with fog of war etc) пошо се дел од играта (као да ја направеја кантер страјк сорс со сите свои багови и перипетии од 1.6ката за да го задржат филингот).
Тоа ќе беше голем fail.
 
Член од
2 октомври 2009
Мислења
958
Поени од реакции
238

Woofer

I'm a very neat monster.
Член од
21 април 2010
Мислења
854
Поени од реакции
325
Како што повеќето очекуваа Valve за прв пат ќе ја прикажат нивната нова игра DOTA 2. Самиот евент вклучува и турнир во кој ќе учествуваат 16-те најдобри Dota тимови а наградата за победникот ќе изнесува 1 милион долари! Евентот ќе трае од 17 до 21 август и ќе се емитува бесплатно online.

http://blog.dota2.com/2011/08/announcing-the-international/
 

laceso

Zoomj †
Член од
17 мај 2011
Мислења
422
Поени од реакции
318
Овие значи ја имаат пробано бетата уште лани.
mejealous.jpg
 

Woofer

I'm a very neat monster.
Член од
21 април 2010
Мислења
854
Поени од реакции
325
Не би рекол лани, пред 1,2 недели најверојатно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom