DJ Marte Naumoska

Член од
20 декември 2015
Мислења
122
Поени од реакции
40
Послабо излегува во јавност....како да се срами што Марте се глупира во јавност
Тој е инспектор ...т.е. шеф на инспекторат за организиран криминал во Кичево(порано беше шеф на дрога и оружје)
Што да прави човекот???? вероватно све пробал
nisto ne probal tatko e. kako pomala ima odeno na psiholog sega trebalo pak da odi ama nejzinite ne sakale. majka e e pevalka po kafanine vo tetovo ako roditelite i se pribrani ke ja podberat i toa ubavo. duri so gradonacalnikot na kicevo se ima zakaceno preku fb so navredi i pcovki probuvaa da ja tuzat ama radi tatko e ne smeea.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
90
Поени од реакции
26
Многу жално е што има идиоти кои што ја вреѓаат и му се исмејуваат, не знам каква душа имаат тие луѓе...
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Мене ова со Марте никогаш не ми било смешно. Очигледно е дека девојчето си има психички проблеми. Одвратно ми е кога ќе видам како некои искомплексирани луѓе и ги споделуваат статусите само за да се исмеваат со неа или и пишуваат зајадливи коментари.
 
K

kicodarker

Гостин
Мене ова со Марте никогаш не ми било смешно. Очигледно е дека девојчето си има психички проблеми. Одвратно ми е кога ќе видам како некои искомплексирани луѓе и ги споделуваат статусите само за да се исмеваат со неа или и пишуваат зајадливи коментари.
Интересна беше ко стана диџејка ло феномен, ама проблемот е друг. Барем за мк, сум заприметил дека изживувањето буквално е на високо ниво врз немоќни лица или со посебни потреби. Во основно имав соученик со некои пречки во развој, детето беше 3 години постаро од нас сите, али океј во интелектот тука некаде. Беше мета на ремет на куп искомплексирани идиоти кои главна фора им беше да го натераат да кажи нешто а овој со нормално поткинати букви ќе го кажеше зборот и паѓаа во смеа. Вежбаа чврги на него, и други булшит заебанции,а од друга страна кога ќе им вратеше во било која мера малар и пцуење го тепаа. Не превземаа тогаш којзнае што псијолози педагози и булингот беше непознат валјда тогаш. Средно школо ко појдов, пак исти случај друг лик. Само побрутално. Го научија да пуши цигари му ставаа трева сламки чкорчиња во цигарите се паѓаа од смеа буквално еден психолошки затвор беше.
Такви ликови сеуште среќавам. Дали по кладилници,дали на некое работно место ќе се погоди таков и го добиваат истиот третман. Дури и мој близок роднина со таков проблем е, само што има 45 години и од дома не е излезен воопшто. Социјализацијата му е тешка страна само заради реметот. А да сте мета за ремет,не е лесно.
Марта тоа што објавува на фб и сама си го прави своето, ок, но коментарите што ги гледам...не се ништо поразлични од оние кои ги гледав во средно и основно.
 
B

Bafra

Гостин
но коментарите што ги гледам...не се ништо поразлични од оние кои ги гледав во средно и основно.
Само да те информирам (доколку не си свесен) дека ти истото го правиш. Во темата фотохумор со одреден член од форумов слично се однесуваш како опишаните.
Затоа не за џабе се рекло, промената на светот, започнува од самиот себеси :)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
Само да те информирам (доколку не си свесен) дека ти истото го правиш. Во темата фотохумор со одреден член од форумов слично се однесуваш како опишаните.
Затоа не за џабе се рекло, промената на светот, започнува од самиот себеси :)
Сакаш да кажеш дека Ireal, bijons и Pane-G се ментално ретардирани?
Како не ти е срам?
Тоа јавно не се кажува, ниту се имплицира вака.
 
K

kicodarker

Гостин
Само да те информирам (доколку не си свесен) дека ти истото го правиш. Во темата фотохумор со одреден член од форумов слично се однесуваш како опишаните.
Затоа не за џабе се рекло, промената на светот, започнува од самиот себеси :)
Саркастичен коментар на интернет и булинг во живо не е исто. Да тролам на теми, хејтам понекогаш од забава, мрчатор по природа сум,ама сметам дека никој не сум го направил да се почуствува омаловажен или до ниво еве пошто сме на форум да се откажи од форумот. Всушност, и во живо со пријателите ќе направиш некоја шала која доколку има граници ќе биди прифатена како шала. Коментарите за кои спомнав кон марте се "умри,обеси се, итн".
 
B

Bafra

Гостин
Сакаш да кажеш дека Ireal, bijons и Pane-G се ментално ретардирани?
Како не ти е срам?
Тоа јавно не се кажува, ниту се имплицира вака.
Тоа што сакав да кажам, го напишав.Членот сфати, а ти на каде ја тераш водата знаеме и тоа твое си е.
И поради која причина па Бијонс ја ставаш во таа група ти си знаеш, :toe: , бар 60% од нејзините постови им помогнале на други членови.

Саркастичен коментар на интернет и булинг во живо не е исто. Да тролам на теми, хејтам понекогаш од забава, мрчатор по природа сум,ама сметам дека никој не сум го направил да се почуствува омаловажен или до ниво еве пошто сме на форум да се откажи од форумот. Всушност, и во живо со пријателите ќе направиш некоја шала која доколку има граници ќе биди прифатена како шала. Коментарите за кои спомнав кон марте се "умри,обеси се, итн".
Саркастичен коментар во право си и никој не го оспорува тоа. Туку сум заприметил дека ти е на пик во таа тема (зборам исклучиво за таа тема фото хумор, на други си заслужува :icon_mrgr: ), па често невкусно реагираш. Јас само добронамерно укажав, дека од страна и ти делуваш како тие што ги опиша, далеку дека си како @Beric Dondarrion кој на сите им дава разни етикети (претежно негативна конотација) оти му се може, нели е " is young, handsome and popular, known for his valor, steadfastness and reliability", а неговите постови сувопарни, чак пат ако е расположен. :P

Има една изрека, зашто некој да го наречеш серко, кога можеш бисерко :)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
Тоа што сакав да кажам, го напишав.Членот сфати, а ти на каде ја тераш водата знаеме и тоа твое си е.
Јасно е, го обвинуваш дека исто како и во веќе споменатите случаи се подбива и малтретира ментално заостанати лица.
Сите случаи кои ги спомнаа, вклучително и за самата Марте, беа за кретени кои се занимаваат со малтретирање и потсмев на ментално ретардирани лица. Ти му рече дека и он самиот така праи у темата хумор. Со тоа имплицираш дека засегнатите жртви, како и во примерите за кои зборевме, се ментално ретардирани.
И поради која причина па Бијонс ја ставаш во таа група ти си знаеш, :toe: , бар 60% од нејзините постови им помогнале на други членови.
Ти го обвини дека се подбива со нив во темата хумор и интересни слики.

Можеби тебе некако bijons ти помогнала таму, али не навлегувам во тоа како.

(зборам исклучиво за таа тема фото хумор, на други си заслужува :icon_mrgr: ),
 
Последно уредено:
Член од
6 мај 2018
Мислења
1.140
Поени од реакции
2.734
Далеку дека си како @Beric Dondarrion кој на сите им дава разни етикети (претежно негативна конотација) оти му се може, нели е " is young, handsome and popular, known for his valor, steadfastness and reliability"
Тоа што му е слично со лорд Берик е што не догледуе, па затоа реплицира несоодветно на постови!
 
B

Bafra

Гостин
Јасно е, го обвинуваш дека исто како и во веќе споменатите случаи се подбива и малтретира ментално заостанати лица.
Зашто бе, зашто си ко вегета...
Подбивањето може да биде и кон нормални, најчесто физички послаби, или во друштво за да биде "џек", или посилни но само во виртуелниот свет. На пример како ти што правиш, на 70% ни се исмејуваш, а колку што знам сите сме "нормални" т.е. не ментални :icon_mrgr:

Тоа што сум сакал да кажам / имплицирал, ќе сум потенцирал, затоа не културно за други да кажуваш, што мислеле.

Ај да не и зафаќам простор на Марте. :cool:
 
Член од
27 јануари 2018
Мислења
375
Поени од реакции
1.231
Одамна постоело булинг, но сега со интернет технологијата е позастапено.
Има случаеви кај што жртвата посегнува по својот живот после низата погрдни зборови кон него, и на крај за жал успева да си го одземе животот.
Насилниците некогаш си го добиваат своето, некогаш поминуваат без казна.

Во основно бев жртва на булинг четири години па може да се каже дека тоа беше најлош период од мојот живот.
За жал понекогаш се уште ги среќавам и знам да се потсетам на тие денови од мојот живот и имам страв да се мешам меѓу луѓе. Не е убаво чувството кога си предмет на заебанција помеѓу народот.

Ја немам многу следено Марте, ама имам видено неколку постови како буквално девојчето се брука, дали намерно, дали навистина не е ментално стабилна но ми се чини дека сето тоа го прави само да биде приметена од народот.

Ова што се случува меѓу тинејџерите посебно сега откако технологијата е напредна е крајно неприфаткиво и веќе надвор од контрола.

Ќе ги обвинам родителите најпрвин бидејќи најчесто не знаат со што се занимаваат нивните деца додека се на интернет, недоволно воспитување и премногу дозволување за некои работи.
 
Член од
21 септември 2016
Мислења
831
Поени од реакции
1.135
Добро е што во случајов девојчето не ги сфаќа на тој начин дофрлањата затоа што имало случаеви каде што посегнувале по сопствениот живот баш поради ваквиот сајбер булинг.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
Зашто бе, зашто си ко вегета...
Подбивањето може да биде и кон нормални, најчесто физички послаби, или во друштво за да биде "џек", или посилни но само во виртуелниот свет. На пример како ти што правиш, на 70% ни се исмејуваш, а колку што знам сите сме "нормални" т.е. не ментални :icon_mrgr:

Тоа што сум сакал да кажам / имплицирал, ќе сум потенцирал, затоа не културно за други да кажуваш, што мислеле.

Ај да не и зафаќам простор на Марте. :cool:
Абре јасно е ко бел ден. Не се праи на Тошо.
Дадени беа неколку примери каде што се подбива и малтретира некој лица со пречки во развојот. Ти му замери на членот дека и он така праи у темата за хумор. Со тоа, срам те било, директно и недвосмислено имплицираш дека членовите со кои се подбива он у таа тема се како лицата кои се малтретирани од примерите.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.533
Поени од реакции
52.307
Абре јасно е ко бел ден. Не се праи на Тошо.
Дадени беа неколку примери каде што се подбива и малтретира некој лица со пречки во развојот. Ти му замери на членот дека и он така праи у темата за хумор. Со тоа, срам те било, директно и недвосмислено имплицираш дека членовите со кои се подбива он у таа тема се како лицата кои се малтретирани од примерите.
Ај не замарајте. @Bafra не реплицирај.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom