Dark Souls

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.662
Обавезно! Без DLC-то пола работа си завршил, одлично се надополнува со приказна со оружја со нови неприкатели итн. За новите босови па да не правиме муабет. Изгуглај си али мислам ако го играш DLC-то у New Game + ќе ти биде потешко. Ја не знаев како се старта DLC-то па првиот плејтру ми беше без него, втор плејтру NG+ стартав ради него па ми се виде доста тешко и морав да ја изиграм играта (основниот дел) да грајндам скоро до крај, али бар платинум ја направив :)
E nisto, go ubiv stariot pozadi u dvorot, dobiv vtoriot kraj i si pocna new game. Ke se macime izgleda so dlcto. :D

Tuka se zboruva li za Sekiro?
Ne mozam da se naviknam na combatot, ko da ne e od from software igrava.
Ovaa mislam nikad nema da ja igram iako e dobra. Mnogu samurajska. Inaku moze da se zbori tuka zaso ne.

I elden ring tuka ke zborime. :D

Ти упали кеиф Дестини бе?
Јас еден саат бев присутен и тоа беше тоа.
Не можам да ги сварам мултиплеер игриве...
Автоматски споено мислење:

Извинете за офтопиков, наши љуѓе сме.. :)
Прегледај го приврзокот 242629
:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
Isto, eden saat. Odlicno napravena igra i bi ja igral ali sve se plakja, nikade ne moze da otides. Dzabe free demek.

Horizon zero down me vrati u skyrim film mene denovive, igra sto ne vi mi teknalo deka ke ja igram ali e del od ps hits a i dosta na popust... Epten pozitivno iznenaden. Odlicna za od kauc. :D
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.509
Поени од реакции
4.331
E nisto, go ubiv stariot pozadi u dvorot, dobiv vtoriot kraj i si pocna new game. Ke se macime izgleda so dlcto. :D



Ovaa mislam nikad nema da ja igram iako e dobra. Mnogu samurajska. Inaku moze da se zbori tuka zaso ne.

I elden ring tuka ke zborime. :D



Isto, eden saat. Odlicno napravena igra i bi ja igral ali sve se plakja, nikade ne moze da otides. Dzabe free demek.

Horizon zero down me vrati u skyrim film mene denovive, igra sto ne vi mi teknalo deka ke ja igram ali e del od ps hits a i dosta na popust... Epten pozitivno iznenaden. Odlicna za od kauc. :D
И јас си имам анфинишд бизнис со Скајрим, Драгонборн никогаш не ја довршив проперли. :(
Ќе треба едно враќање... :)
Автоматски споено мислење:

Ovaa mislam nikad nema da ja igram iako e dobra. Mnogu samurajska. Inaku moze da se zbori tuka zaso ne.
Точно, кажав одамна дека и мене тоа ми пречи, многу самурајска, многу ориентед јапанска. Не знам, можеби кај мене е недостатокот...

Никад не сум бил приврзан до тоа нивните манги и сл. ствари, можеби поради тоа.
Но Секиро ми е на листа на желби, и покрај предрасудите ќе и дадам шанса, но на оваа Nioh 1/2 не верувам. :D
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
1 ноември 2019
Мислења
357
Поени од реакции
356
Ја игрите на From Software почнав да ги играм само ради Секиро :D . Многу за нигде и безсмислено ми е кондицијата-стамината што ја форсират FS а и другите што гледат од нив за пример, нема никаква логика и смисла еве се нервирам и кога пишувам за тоа иако ги изиграв и ДС3 и ББ од нив, у смисла како можеш да се измориш да ја исцедиш стамината од 5 удари и после ќе ти треба 3-4 секунди да се одмориш и како нов да бидеш и после пак од ново, тапа.

Ако сакале да направат да ти е потешка би требало повеќе енергија, демиџ и движења да стават на босовите и NPC во играта.

Да не зборам дека ќе утепаш бос што е за 1000 пати поголем од тебе а неможеш да скокнеш како човек :D. Секиро само ради тоа ја почнав, брза е, можеш да скокнеш како човек, нема стамина, да си се качиш на дрво или ќерамида :D а и да побегнеш од невоља кога и да сакаш со ретки исклучоци кај главни босови.

Не сум и јас фан на тие манга/аниме (освен Хентаи порано :D) Драгон Бол, Покемон, итн. али почна да ми се допаѓа културата откако ја изиграв играта. Isshin the Sword Saint последниот/главниот бос на еден од краевите и според многу што ги изиграле сите игри на FS велат дека е најтежок од сите, кога ќе те убие вели: "Hesitation is defeat" што потполно во целост го опишува комбатот во Секиро, значи не треба да се колебаш, треба да си офанзивен, брз и сконцентриран.

Навиките и стилот на играта од претходните игри на FS треба да го заборавите, да не претерам ама немат благе везе со Секиро. Со С
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.509
Поени од реакции
4.331
Ја игрите на From Software почнав да ги играм само ради Секиро :D . Многу за нигде и безсмислено ми е кондицијата-стамината што ја форсират FS а и другите што гледат од нив за пример, нема никаква логика и смисла еве се нервирам и кога пишувам за тоа иако ги изиграв и ДС3 и ББ од нив, у смисла како можеш да се измориш да ја исцедиш стамината од 5 удари и после ќе ти треба 3-4 секунди да се одмориш и како нов да бидеш и после пак од ново, тапа.

Ако сакале да направат да ти е потешка би требало повеќе енергија, демиџ и движења да стават на босовите и NPC во играта.

Да не зборам дека ќе утепаш бос што е за 1000 пати поголем од тебе а неможеш да скокнеш како човек :D. Секиро само ради тоа ја почнав, брза е, можеш да скокнеш како човек, нема стамина, да си се качиш на дрво или ќерамида :D а и да побегнеш од невоља кога и да сакаш со ретки исклучоци кај главни босови.

Не сум и јас фан на тие манга/аниме (освен Хентаи порано :D) Драгон Бол, Покемон, итн. али почна да ми се допаѓа културата откако ја изиграв играта. Isshin the Sword Saint последниот/главниот бос на еден од краевите и според многу што ги изиграле сите игри на FS велат дека е најтежок од сите, кога ќе те убие вели: "Hesitation is defeat" што потполно во целост го опишува комбатот во Секиро, значи не треба да се колебаш, треба да си офанзивен, брз и сконцентриран.

Навиките и стилот на играта од претходните игри на FS треба да го заборавите, да не претерам ама немат благе везе со Секиро. Со С
Тоа што е поразлична од ДС не мора да значи дека е подобра.
Но да ја изиграм и ќе ти кажам. :)

Ама според досегашното искуство, не верувам да ме освои повеќе од ДС.
Ова го велам бидеќи знам како почнав. Почнав од ДС 2 - 3 па 1, и ништо не се промени, ДС2 остана на број 1 за мене, иако можам да кажам дека најмногу беше ругана од сите.
Не велам дека е најдобро направена, бидеќи факт е дека тројката е неспоредливо подобра во многу работи, но не почнав од нејзе, не го запознав ДС светот со нејзе, со двојката се врзав и тоа останува заувек. :D
Автоматски споено мислење:

како можеш да се измориш да ја исцедиш стамината од 5 удари и после ќе ти треба 3-4 секунди да се одмориш и како нов да бидеш и после пак од ново
Не разбирам што не ваља во ова? :D
Не сфаќам во која конотација го зборуваш ова, не ми е играна Секиро и не знам како ги споредуваш...
 
Последно уредено:
Член од
1 ноември 2019
Мислења
357
Поени од реакции
356
Стилот на игра си го прави своето, сите ние имаме свои очекувања и детали што ги бараме во една игра.
Веројатно улога тука има и тоа која ни е била прва и најдрага игра од FS, па секогаш ќе ја споредуваме неа со секоја друга.
Ова со стамина сакам да кажам дека не ми се допаѓа таа механика во видео игрите, Секиро нема стамина механика и тоа ме привлече да ја изиграм неа пред бико која друга игра од FS.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.269
Поени од реакции
27.706
Ова со стамина сакам да кажам дека не ми се допаѓа таа механика во видео игрите, Секиро нема стамина механика и тоа ме привлече да ја изиграм неа пред бико која друга игра од FS.
Staminata e maskirana vo stance. Toa go primetiv po 1 den igranje.
Edinstvenata razlika e sho na bossovite mozes da go gledas sega.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.269
Поени од реакции
27.706
Isto taka, Sekiro e eden glorificiran QTE.
Slobodata sho ja imas u Dark Souls pri borbite tuka ne postoi.
Linear AF.
Vajda 2019 bese spora godina pa moraa da i dadat GOTY.
Se nadevam Elden Ring ke bide podobra.
P.s memevo e boss
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.509
Поени од реакции
4.331
Isto taka, Sekiro e eden glorificiran QTE.
Slobodata sho ja imas u Dark Souls pri borbite tuka ne postoi.
Linear AF.
Vajda 2019 bese spora godina pa moraa da i dadat GOTY.
Se nadevam Elden Ring ke bide podobra.
P.s memevo e boss
Па и мојот глас беше за Секиро да бидам искрен, чисто ради жанрот. :icon_mrgr:
Редно беше игра од ваков жанр да освои нешто.
 
Член од
5 декември 2014
Мислења
379
Поени од реакции
384
Isto taka, Sekiro e eden glorificiran QTE.
Slobodata sho ja imas u Dark Souls pri borbite tuka ne postoi.
Linear AF.
Vajda 2019 bese spora godina pa moraa da i dadat GOTY.
Se nadevam Elden Ring ke bide podobra.
P.s memevo e boss
вау, интенционо да сакаше немаше волку офпоинт да ти излезе мислењево, све утна шо можеше околу играта.
 
Член од
5 декември 2014
Мислења
379
Поени од реакции
384
Dosega, tie mi se impresiite.
Odime ponatamu.
За воља играта почнува да се отвара после одреден бос, дотогаш е релативно линеарна, али за слободата у комбат и qte не го глеам тоа.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.269
Поени од реакции
27.706
За воља играта почнува да се отвара после одреден бос, дотогаш е релативно линеарна, али за слободата у комбат и qte не го глеам тоа.
Mislam deka go pominav toj boss i prodolziv kon mocuristeto.
 
Член од
5 декември 2014
Мислења
379
Поени од реакции
384
Mislam deka go pominav toj boss i prodolziv kon mocuristeto.
Левел дизајнот посекако не е толку елабориран ко во ДС кец и Блодборн, али па сворд-фајт комбатот е веројатно најдобро телеграфиран и со најфер хитбоксови досеа.
 
Член од
1 ноември 2019
Мислења
357
Поени од реакции
356
ДС па и ББ до одреден степен страдаат од нереални хитбоксови а и тапа камери кај некои од босовите. Секиро нема оружја за избор, скин, креирање на свој карактер или некој РПГ елементи и сето тоа ми се допаѓа и за мене лично не претставува маана.

Оружјето тука не можеш да го надоградиш, но се надоградуваш себе си со нови вештини и техники во борбата а и се надоградуват алатки кои ти се потребни во борба како шурикени, пиротехника, чадор, копје... и пак ќе кажам мене ова ми е супер, за други незнам.

Не се согласувам дека е линеарна, единствена разлика од ДС и ББ е тоа што по едноставно и по експлицитно е претставено тоа што се бара од тебе.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.269
Поени од реакции
27.706
Sekiro e losa igra. No, ke ja pominam za da mi bide validno mislenjeto.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom