Da Vinci's Demons

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
мене не ми е интересна, имам 1-2 епизоди изгледано случајно на фокс и не ми се допаѓа, иако очекував повеќе од неа. Си ветив да не трошам време на тоа а и многу серии ми се собрани.
 
Член од
20 март 2012
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.366
Пред некој ден ја фатив на ТВ, ама не ми го задржа вниманието...Ништо посебно, бар за мој вкус.
 
H

HoT IcE

Гостин
Тие што ја "фаќате" на ТВ не знам како можете да процените така серија по една епизода. Да беше така досега би се откажал од милион серии, вклучувајќи серии како The Wire, Sopranos, и особено да ја потенцирам LOST, кои сум ги "фатил" на ТВ и не ме привлекле внимание, за отпосле да им дадам шанса од самиот почеток, за да сфатам колку се квалитетни и добри.
Вистина е дека серијава не е ни приближно на ниво на горе споменатите, ама дефинитивно вреди да се гледа, затоа што има интересна приказна која е преполна со интриги, сплетки кои не сте ги ни замислиле дур ја гледавте, ама пошто не сте ја фатиле од почеток и сфатиле убаво серијата, затоа не ви ни привекла внимание. Серијава стартува слабо, но завршува фантастично, со јака кулминација во последните епизоди.
Не знам кои епизоди сте ги фатиле и ја проценувате серијава, ама би ве замолил да не билдате едни исти постови "Еј ја фатив, видов нешто, ама не ми изгледа интересно" а не сте и ни дале шанса уствари. Не би сакал никого да пријавувам за спам и да ви бришат мислења, би требало самите да сте свесни.

Темава е отворена за фанови на серијата, и оние кои ја пратат, оние што само ја фатиле, не се ни должни да коментираат. Е така :)
 
Член од
7 август 2010
Мислења
150
Поени од реакции
50
Јас почнав да ја гледам откако ја видов оваа тема, стигнав до 5та епизода, добра е, занимлива е, колко повеќе гледам се повеќе ме интересира што следува, а и Леонардо е забеган ТИП хехе :D
 
Член од
4 јули 2009
Мислења
4.795
Поени од реакции
3.492
Има ли врска она што се случува во серијата со животот на Леонардо воопшто?
 
H

HoT IcE

Гостин
Од кога ова? :)
Непишано форумско правило. Не треба да тераш чаршиски муабети на тема наменета за дискусија. Барем јас тоа така го сфаќам. Дрогираш пиша прв дека не му е интересно и ја фатил на Фокс една епизода, у реду е, стави му лајк ако се согласуваш, не гледам потреба од спамање еден ист коментар кој притоа е необразолжен и аргументиран зошто така мисли, и што би сменил, а не само пишување ист пост само заради добивање на лајкче.
 
Член од
20 март 2012
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.366
Непишано форумско правило. Не треба да тераш чаршиски муабети на тема наменета за дискусија. Барем јас тоа така го сфаќам. Дрогираш пиша прв дека не му е интересно и ја фатил на Фокс една епизода, у реду е, стави му лајк ако се согласуваш, не гледам потреба од спамање еден ист коментар кој притоа е необразолжен и аргументиран зошто така мисли, и што би сменил, а не само пишување ист пост само заради добивање на лајкче.

Прво и основно, не терам чаршиски муабети на тема наменета за дискусија и не спамирам. Да ми беше за собирање лајкови, ко што не ми е, ќе одев на некоја помасовна тема, не на оваа каде едвај неколку души има.

Ако веќе бараш образложен коментар, еве ти - ја фатив епизодата со Да Винчи и Дракула. Иако сакам готски тип на филмови/серии, ова беше катастрофа. Почнувајќи од сценариото, дејството, се...Барем да имаше некоја веродостојност и поврзаност со животот на Леонардо, поинтересна ќе беше. Вака, единствено што остана од Леонардо е презимето, финта на која мислат ќе фатат нови гледачи.

Веќе не постирам на темава, пошто нели само за фанови е. Уживајте.
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Непишано форумско правило. Не треба да тераш чаршиски муабети на тема наменета за дискусија. Барем јас тоа така го сфаќам. Дрогираш пиша прв дека не му е интересно и ја фатил на Фокс една епизода, у реду е, стави му лајк ако се согласуваш, не гледам потреба од спамање еден ист коментар кој притоа е необразолжен и аргументиран зошто така мисли, и што би сменил, а не само пишување ист пост само заради добивање на лајкче.
ја дадов коментар за серијата. Што забранети се негативни коментари тука?
 
Член од
25 јуни 2007
Мислења
2.307
Поени од реакции
1.134
Значи да нема недоразбирање не е дека нема поврзаност серијата со правиот Да Винчи. Прво многу од изумите што ги прави, се вистински нацрти и предлози, некои и изведени како прототип, некои реално искористени а некои останати како идеја од самиот Да Винчи. Временскиот период е правилниот и ликовите и политичката ситуација од тоа време била таква како што е во серијата. Постоела Фиренца како посебна држава, постоеле спомнатите фамилии, Медичи навистина владелее со Фиренца во тоа време и тие навистина биле едни од главните мецени на Да Винчи. Нормално додадени се доста интриги и случки од сценаристите но целиот расплет и целта на тие случки во голем дел завршува со нешто што навистина се случило. Пример навистина така завршил братот на Медичи но како дошло до тоа нормлано тука сценрситите си додале некој своја приказна. Во кратки црти има и филмски додадени приказни и интриги но има и реална поврзнаост со Да Винчи.
 
H

HoT IcE

Гостин
Да, во право си, баш и ја завчера барав на Вики малце подетално околку Да Винчи и Фиренца во тоа време, и е слично со некои измени, само никаде не најдов за братот на Лоренцо дека завршува така. Ама како и да е, интересна приказна која во почетокот нема да те заинтересира, ама дефинитивно како одинува серијата е се подобра и подобра со јаки сплетки. Сега ќе гледам само ГоТ, и ќе чекам да излезат повеќе епизоди од втора сезона.
 
H

HoT IcE

Гостин
Јас сум на средина на втора сезона и морам да кажам дека е многу подобра од прва сезона. Ептен јако се развива серијава, баш ми е мило.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom