cyber bulling

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
10.435
Поени од реакции
30.096
Пред 20 години во Струмица се отвори првото интернет кафе, Инпут се викаше. Повеќе беше гејмерско кафе отколку интернет, после дојде тоа. 40 компјутери пукаа кантер 1.6 цел ден.

Драган се викаше газдата, србин. Кога ќе закочи некој компјутер ти нервозен ќе почнеш да се дереш ЧИЧО ДРАГИИИ НЕ РАБОТИ КОМПЈУТЕРООТ ... Он знаејки дека е факинг монопол и никој друг нема интернет кафе само ќе те погледне ладно и ќе ти каже .. МА ИИИДИ У ДРУГ СААЈБЕР ... И ќе почнат гласно и слатко да се смејат со жена му Мара.

Прав монополски сајбер булинг беше тоа, крвта ни се смрзнуваше на сите дека чичо Драган нема да не пушта повеќе во Инпут и дека ќе нема каде да играме. Наведнуваш глава, даваш рестарт на пц кој трае 10 минути и ти одзима од времето кое си го платил, и ќутиш ко овејната малока.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.630
Поени од реакции
9.473
Пред 20 години во Струмица се отвори првото интернет кафе, Инпут се викаше. Повеќе беше гејмерско кафе отколку интернет, после дојде тоа. 40 компјутери пукаа кантер 1.6 цел ден.

Драган се викаше газдата, србин. Кога ќе закочи некој компјутер ти нервозен ќе почнеш да се дереш ЧИЧО ДРАГИИИ НЕ РАБОТИ КОМПЈУТЕРООТ ... Он знаејки дека е факинг монопол и никој друг нема интернет кафе само ќе те погледне ладно и ќе ти каже .. МА ИИИДИ У ДРУГ СААЈБЕР ... И ќе почнат гласно и слатко да се смејат со жена му Мара.

Прав монополски сајбер булинг беше тоа, крвта ни се смрзнуваше на сите дека чичо Драган нема да не пушта повеќе во Инпут и дека ќе нема каде да играме. Наведнуваш глава, даваш рестарт на пц кој трае 10 минути и ти одзима од времето кое си го платил, и ќутиш ко овејната малока.
Религиозни станавме поради Инпут, пред влез обавезно молитва да не те ебе компјутерот и да не ти се погоди тастатура без W/A/S/D/Esc/Enter...инаку паѓаше крв и електрошокови. Ќе пцуеш саат-два, ќе го пцуеш и Драги и себеси што му оставаш пари за тортура и вечерта пак ќе одиш на партија кантер :pos: Каков cyber bullying, Инпут беше на ниво на Гвантанамо Беј.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
10.435
Поени од реакции
30.096
Религиозни станавме поради Инпут, пред влез обавезно молитва да не те ебе компјутерот и да не ти се погоди тастатура без W/A/S/D/Esc/Enter...инаку паѓаше крв и електрошокови. Ќе пцуеш саат-два, ќе го пцуеш и Драги и себеси што му оставаш пари за тортура и вечерта пак ќе одиш на партија кантер :pos: Каков cyber bullying, Инпут беше на ниво на Гвантанамо Беј.
Јас со братми се степав еднаш у Инпут, чич Драги 4 месеци не ме пушти внатре. 2004 год беше тоа, незнам дали се сеќаваш али одма до Инпут на 10тина метри беше Бисер слаткарницата, морав на Мара да и купувам цела кутија еклери за да преговара да ме пушта пак. :pos::pos:

Иначе одам у Инпут и седнувам на тројката, компјутерот се гледа дека оклучен али не реагира маусот и црна слика пред мене. И викам на Мара тееет Марее не работе компјутеро, и она ми вика РАЗМРДИ ГО МИШООО хахахахахах која кралица беше дебела Мара. :pos::pos::pos:
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.150
Поени од реакции
33.000
Пред 20 години во Струмица се отвори првото интернет кафе, Инпут се викаше. Повеќе беше гејмерско кафе отколку интернет, после дојде тоа. 40 компјутери пукаа кантер 1.6 цел ден.

Драган се викаше газдата, србин. Кога ќе закочи некој компјутер ти нервозен ќе почнеш да се дереш ЧИЧО ДРАГИИИ НЕ РАБОТИ КОМПЈУТЕРООТ ... Он знаејки дека е факинг монопол и никој друг нема интернет кафе само ќе те погледне ладно и ќе ти каже .. МА ИИИДИ У ДРУГ СААЈБЕР ... И ќе почнат гласно и слатко да се смејат со жена му Мара.

Прав монополски сајбер булинг беше тоа, крвта ни се смрзнуваше на сите дека чичо Драган нема да не пушта повеќе во Инпут и дека ќе нема каде да играме. Наведнуваш глава, даваш рестарт на пц кој трае 10 минути и ти одзима од времето кое си го платил, и ќутиш ко овејната малока.
Религиозни станавме поради Инпут, пред влез обавезно молитва да не те ебе компјутерот и да не ти се погоди тастатура без W/A/S/D/Esc/Enter...инаку паѓаше крв и електрошокови. Ќе пцуеш саат-два, ќе го пцуеш и Драги и себеси што му оставаш пари за тортура и вечерта пак ќе одиш на партија кантер :pos: Каков cyber bullying, Инпут беше на ниво на Гвантанамо Беј.
Vo Input na keco, dva i tri fakjase struja ako dopres monitor, asalno. Dragi e dobar lik, kaj Mara sednuvas za 20, ona zaspala posle 2 saati te prasuva koga sedna... Pa pred 10min

Site rasteni tamu sme otporni na sekakov cyber bullying duri sumljam deka tie generacii ustvari go stvarame
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
7.056
Поени од реакции
16.321
Значи на мојот внук кој е неуроатипично дете ми сугерираш да му поклонам нож за одбрана од булинг? Како тоа би изгледало?
Ако не примети дека сум ироничен и тролам да те предупредам дека сега сум озбилен.

За многу поголеми проблеми како Јавна Соба (кај нас, во Србија па и на запад имаше исти вакви групи) надлежните скоро па ништо не презедоа, зошто мислиш дека со ова би се замарале ?!

Овој проблем мора да се реши институционално со огромни казни на сите безразлика дали се малолетници или не (стравот лозјето го чува) . Само тоа е решение.
Се додека се релативизира и им се дава можност и шанса да се бранат тие ова што го прават безразлика дали се или не се малолетни , ништо нема да се случува освен чудо за 3 дена, 3 недели, 3 месеци.

Пак ќе се вратам на мојот прв пост. Ако не го научиш да земе да се спротиставува на насилството или да го игнорира, никако другачие нема да има како да се заштити. И пак ќе напоменам дека многу понеопасно е денес кога некоја рандом будала ќе ти пише нешто на нет и ќе го игнорираш отколку пред 10+ години кога истата будала ќе ја имаш во живо пред себе. Или пак сосема спротивното од оваа да таа будала е уствари трол што само знае рандом да се искурчи за да испадне на нет дека е некоја опасна фаца.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
13.772
Поени од реакции
30.565
Булингот на интернет може да се избегне, физичкиот што постоеше (веројатно сеуште постои и сега) е пострашен и нема како да се избегне. Односно може, само ќе треба да се примени решението од чика Карлин дури и за малолетници.

Инаку овие што плачат од cyber bulling, најчесто се фаци кои патат за внимание, а после плачат бидејќи покрај лајкови си навлекуваат и идиоти кои ги замараат. Не може да очекуваш дека секој ќе те сака, или да очекуваш дека ако имаш непристојни видео материјали и слики нема да бидат ликнати. Еднаш ставено на интернет, секогаш ќе остане на интернет.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
18.713
Поени од реакции
14.143
https://novatv.mk/sotsijalni-mrezhi-nova-javna-soba-na-telegram-na-koja-se-spodeluvaat-videa-i-fotografii-od-devojki/?fbclid=IwAR29DpHrijtDVvFuw_a76X3V_NFc6CdmhiOd8Gsy-CNTIvm8vL0A11t5lpE

едно е симптоматично, Јојо и МВР гонат за објава на слики и лични податоци на интернет, всушност често и за шерување на истите работи објавени од самите лица ..,.,
А КАДЕ бевте кога во изборна кампања СДСМ јавно со денови објавуваше на интернет блгарски биометриски документ, лична карта на некоја си Даниела Арсовска, а на кој беше налепена сликата на кандидатката за градоначалник на Скопје, Данела ??????????????????????
Без обзир која и да е таа Даниела чија што лична карта е објавена, па и активистка на СДСМ, ТОА Е КРИМИНАЛ, ама сите молчеа како пи*ки, се криеја и тие НАДЛЕЖНИТЕ за заштита на лични податоци !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom