CrossFit

LaChupacabraLoca

jedi master
Член од
13 октомври 2011
Мислења
3.529
Поени од реакции
5.058
Правам некои од овие вежби ... ко дел од тежинскиот тренинг и од кардио тренингот. И можам да кажам дека се ептен добри.
 
F

FuckYouAll

Гостин
Видов реклама на Еуро спорт за Рибок КросФит и се запалив :D
Би го пробал, дефинитивно.
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
А уствари и нема некоја посебна програма само еден куп вежби кои активираат голем дел од скелетните мускули наеднаш, можеш да правиш отприлика за 15 минути ротации од 4 вежби. Ќе си дадеш дека еден круг ќе трае 1 минута, доколку изработиш за 45 секунди, имаш 15 секунди одмор, ако не продолжуваш, а можеби и ќе касниш па ќе мора да надокнадиш во следниот. Ќе правиш 10 круга, на крајот од тие 15 минути си уништен. Уште подобро, да го работиш во пар - така ќе се створи малце позитивна конкуренција = бонус мотивација и подобри резултати.

Секако мора да пазиш со нормирањето на времето, да не биде лесно, туку да можеш да го изработиш со максимален напор (не полесно!).

Неколку пример вежби (гугл): renegade row, push press и слични на нив, ги има милион.

Гуглајте малце и функционален фитнес (functional fitness), многу популарно надвор - не и кај нас.
--- надополнето: 14 мај 2012 во 13:30 ---


Во теретаните во Цените се од 500 па нагоре, не од 1300.
Зависи од каде си. Центар,Аеродром,немаш теретана под 1300. Освен во К.вода,ама од Аеродром до К.вода да идам,тешко,во период на школска...
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
2.255
Поени од реакции
113
Зависи од каде си. Центар,Аеродром,немаш теретана под 1300. Освен во К.вода,ама од Аеродром до К.вода да идам,тешко,во период на школска...
Друже јас сум од Карпош 1, идам у теретана кај Горење во Тафталиџе, така да муабетот пак не ти држи вода. :)
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Друже јас сум од Карпош 1, идам у теретана кај Горење во Тафталиџе, така да муабетот пак не ти држи вода. :)
Што години си ? муабетот ми беше,дека за мене,а и повеќето,во близина ако сакаш да ти е теретаната,за мене ми одговара единствено Аеродром,а таму имаш 1 теретана од 1300 денари,1 од 1500,и Атлета од 2000

ме разбираш сега ?
 
Член од
29 јануари 2012
Мислења
2.122
Поени од реакции
3.665
Чекај бе 2000 денара да му давам јас на него за што за ова срање ПХАХАХАХАХАХАХАХаха чоече иде лето боље ке си станувам секој ден у 6 ке идам ке мскам на вреќата склекови стомачни трчање туш после возење велосипед пак склекови стомачни и чао пријатно ;)
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Твое си е.

само сигурно нема да е исто,како ова ;)
--- надополнето: 14 мај 2012 во 19:26 ---
Правам некои од овие вежби ... ко дел од тежинскиот тренинг и од кардио тренингот. И можам да кажам дека се ептен добри.

Пример,кои ? за тежинскиот предпоставувам,мртвото дигање..ама кардиото ?
 
П

Паган-др

Гостин
Ај да ја живнам темава малце. Со оглед на тоа дека се отворија повеќе кросфит клубови, искуства, импресии? Бил некој? Другар? Во последно време повеќе почнав да се интересирам за ова кај нас, па нека почне дискусија.

И дај олабавете од коментари као "ова ќе напраам, она ќе напраам, не сте нормални" итн. Ако имате содржајна критика пишете, ако не, баталете ја темава.
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Кросфит за мене искрено е мода исто како P90x2,Insanity и сите трендови во фитнес.
Убаво е ако има тренер што е класифициран за тоа и што има познавање за олимпиското кревање,плиометрија и сите вежби што се прават таму.
Дека ќе има резултати секако дека ќе има но дека имате голема шанса за повреда е нешто што треба да имате предвид кога се работи со високо интензивни тренинзи како кросфит.
И како последно нешто што ќе додадам е дека кросфит не се специјализира во една работа како пример ќе вежбам само кондиција или сила.
Туку вежбањето на се и сешто доведува до колапс и мултитаскинг е лоша работа кога сакаш да станеш врвен спортист.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Mj

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.255
Ај да ја живнам темава малце. Со оглед на тоа дека се отворија повеќе кросфит клубови, искуства, импресии? Бил некој? Другар? Во последно време повеќе почнав да се интересирам за ова кај нас, па нека почне дискусија.

И дај олабавете од коментари као "ова ќе напраам, она ќе напраам, не сте нормални" итн. Ако имате содржајна критика пишете, ако не, баталете ја темава.
Можно е другар мој да отвори во скоро време, зависи како ќе се снајде со локацијата и да види дали ќе има доволно кеш да ги обезбеди реквизитите,тој беше во Загреб извесен период кај Marino Basiс кој има свој клуб таму и стрикно се бави со ова. Инаку е доста напорно и според мене не е баш за луѓе кои никогаш не мрднале со прст (иако и за такви има опции и полека полека да стекнат кондиција сила и тн тн). Сепак едно мислење од моја гледна точка, во Скопје овие клубови се прескапи сите се преку 2000денари колку што разбрав (како и голем дел од теретаните), за нашиов стандард (иако одреден процент од клиентелата си е со дебел џеб во главниов град). Лично немам одено али според некои програми извесен период дома во домашни услови вежбав нешто слично изгубив доста мускул али добив на издржливост и сила.
Инаку на светско ниво еве што се случува со овој спорт.
 

Misery

30% off
Член од
3 април 2011
Мислења
1.548
Поени од реакции
2.391
К
Дека ќе има резултати секако дека ќе има но дека имате голема шанса за повреда е нешто што треба да имате предвид кога се работи со високо интензивни тренинзи како кросфит.

Ова.
Ова е главната причина зошто активно сум против кросфит.
Станува збор за начин на вежбање кој во дел од програмата наложува за одреден временски период да се направи најголем број на репетиции, што значи жртвување на формата.
Мислам, чак и згибовите на кросфит не се реални згибови, него kipping, шо реално е многу глупо.
А олимписки кревања кога ќе ти наложат да правиш брзо за да стигнеш до поголема бројка - ризикот за повреда воопшто не е занемарлив.

Не е дека некој измислил топла вода со crossfit, има причини зошто се во фитнесот се прави како што се правело до сега.
 
G

garthok

Гостин
Кростфит е срање. Се фокусира на интензитет а не на прогресија, правиш од сè по малце + кардио а и ризикот за повреда е голем.
 
Член од
9 јули 2017
Мислења
381
Поени од реакции
80
За каква цел е кросфит? Слабеење, сила набивање, мускули дефинирање....?
 
На врв Bottom