CrossFit

Дискусија во форумот 'Фитнес, бодибилдинг и рекреација' започната од Educate dont discriminate, 13 мај 2012.

 1. Educate dont discriminate

  Educate dont discriminate

  Член од:
  12 октомври 2011
  Мислења:
  1.942
  Допаѓања:
  711
  Дали сте запознаени со овој начин на вежбање ? јас дознав пред некое време,а од увек,сум гледал на клипови како вежбаат,и сум си викал,зошто нема кај нас...и сега кога дознав,дефинитивно ќе почињам,за некој месец..

  Тренира некој ? да кажете нешто повеќе ? добро,лошо ?

  за тие што незнаат,еве за што се работи.

   
  На Klin му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Шеј Лонг

  Шеј Лонг Koristam kirilica.

  Член од:
  16 јуни 2010
  Мислења:
  1.979
  Допаѓања:
  1.605
  Тони зен тренира ова :)
  еве ти линк од нивната фб страна. Инаку дечкото бил единствениот на балканов што имал лиценца за кросфит. Барем така ми кажаа, незнам колку е вистина.
   
  На Klin му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Educate dont discriminate

  Educate dont discriminate

  Член од:
  12 октомври 2011
  Мислења:
  1.942
  Допаѓања:
  711
  Исконтактирав веќе,и знам дека Тони вежба,али тоа нема ни 1% дел од мојата желба за вежбање истото.

  не е единствен,туку Кросфитот,на Балканов го имаме ние,и уште некоја земја,вкупно 2 значи :D

  мислев повеќе да кажат,пошто неговата страна,е одлична и привлекува,ама увек има повеќе верзии,за се:)
   
 4. Stef Bachatero

  Stef Bachatero Гостин

  Јас сакам да го вежбам гледам има резултати :).Баш ме интересира каде може да се почне вакво нешто.
   
 5. Educate dont discriminate

  Educate dont discriminate

  Член од:
  12 октомври 2011
  Мислења:
  1.942
  Допаѓања:
  711
 6. macgowan

  macgowan Гостин

  Има резултати. Пробано, проверено, но за жал сега забаталено-од моја страна(пусти здравствени зафрканции).
  Во Скопје ако имате-терајте. Групниот тренинг е ок за ваква работа.
   
 7. Educate dont discriminate

  Educate dont discriminate

  Член од:
  12 октомври 2011
  Мислења:
  1.942
  Допаѓања:
  711
  Дај кажи нешто повеќе жити се...како е со групите,ми кажа тој нема ограничувања во години али ипак,ја иам 16...дали е истиот термин од страната,или ? пиши нешто повеќе :D
   
 8. old_School_mk

  old_School_mk Информатичар, гејмер, psy-trance слушател

  Член од:
  11 август 2009
  Мислења:
  5.245
  Допаѓања:
  3.412
  Колку е членарина?
   
 9. Educate dont discriminate

  Educate dont discriminate

  Член од:
  12 октомври 2011
  Мислења:
  1.942
  Допаѓања:
  711
 10. statusQuO

  statusQuO Модератор

  Член од:
  18 јуни 2008
  Мислења:
  12.978
  Допаѓања:
  7.554
  маале.
  за 2.000 месечно, почетно 3 месеци - 100 евриќи, бам
  боље ќе инвестирам во домашна мини теретана а програмата ќе си ја најдам на нет.
   
  На macgowan му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Stef Bachatero

  Stef Bachatero Гостин

  И мене тоа ме спречува 2000 денари ох.
   
 12. macgowan

  macgowan Гостин

  Така и јас правев.
   
 13. Educate dont discriminate

  Educate dont discriminate

  Член од:
  12 октомври 2011
  Мислења:
  1.942
  Допаѓања:
  711
  У теретаниве по колку е,у Скопје ? под 1300 неможеш да најдеш...

  башка,оваков тренинг нема шанса дома да направиш,само медицинска топка ти е 1500 денари,каде ти се тие ѓулињата,јажиња 300 чуда...

  скапо е,ама ја би ги дал..
   
 14. Stef Bachatero

  Stef Bachatero Гостин

 15. adware!

  adware!

  Член од:
  6 септември 2007
  Мислења:
  2.256
  Допаѓања:
  113
  А уствари и нема некоја посебна програма само еден куп вежби кои активираат голем дел од скелетните мускули наеднаш, можеш да правиш отприлика за 15 минути ротации од 4 вежби. Ќе си дадеш дека еден круг ќе трае 1 минута, доколку изработиш за 45 секунди, имаш 15 секунди одмор, ако не продолжуваш, а можеби и ќе касниш па ќе мора да надокнадиш во следниот. Ќе правиш 10 круга, на крајот од тие 15 минути си уништен. Уште подобро, да го работиш во пар - така ќе се створи малце позитивна конкуренција = бонус мотивација и подобри резултати.

  Секако мора да пазиш со нормирањето на времето, да не биде лесно, туку да можеш да го изработиш со максимален напор (не полесно!).

  Неколку пример вежби (гугл): renegade row, push press и слични на нив, ги има милион.

  Гуглајте малце и функционален фитнес (functional fitness), многу популарно надвор - не и кај нас.
  --- надополнето: 14 мај 2012 во 13:30 ---
  Во теретаните во Цените се од 500 па нагоре, не од 1300.
   
  На statusQuO му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: