Counter-Strike: Global Offensive

Fiend

смут џезер
Член од
29 март 2012
Мислења
947
Поени од реакции
1.074
Sensitivity и dpi немаат никаква врска со твојата резолуција. Ти ја шириш сликата, што значи ако изминеш 100 единици за 1 цм вертикално, ќе ти треба 1.5 цм за хоризонтално. Тоа е МНОГУ погрешно.

Btw имам пробано да играм stretched. Поужасно искуство мислам дека не сум имал.
Сензитивити и те како има врска кога мењаш резолуција, посебно ако мењаш од blackbars na streched и обратно.

Инаку @-={K-O-R-U-N}=- streched ти е најзаебана резолуција за снајпер, и јас играм снајпер, и јас играм на streched и 800х600 ама поради тоа шо сакам да имам 200 фпс. Многу побрзи се моделите и е многу потешко.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Не ме сфати изгледа... Кога го мрдаш маусот горе-доле ако за 1 цм на монитор изминуваш 100 единици ingame, за да изминеш 100 единици лево-десно треба да го поместиш 1.5 цм на монитор. Ти наместо коцки во играта гледаш квадари. Тоа е проблемот.
Точно, но во CSGO многу поважно и почесто е лево-десно одколку горе-долу. Плус, малку тренинг, правиш muscle memory на раката со маусот и немаш гајле.
Ова ми е буквално ко да си правам муабет сам со себе, истово мислење го имав како тебе пред многу време, да пробам вака со моменталниве сетинзи и еве уште играм вака (само CSGO, се останато сакам да е макс/фул, нормално :) )

Еве плус мало видео:

https://www.youtube.com/watch?v=9DzjKDJ-bX4[DOUBLEPOST=1446452541][/DOUBLEPOST]
Сензитивити и те како има врска кога мењаш резолуција, посебно ако мењаш од blackbars na streched и обратно.

Инаку @-={K-O-R-U-N}=- streched ти е најзаебана резолуција за снајпер, и јас играм снајпер, и јас играм на streched и 800х600 ама поради тоа шо сакам да имам 200 фпс. Многу побрзи се моделите и е многу потешко.
Јас немам проблем со FPS, секако ми оди над 300fps. Се навикнуваш со подолго играње и тренинг (мапи). Ти кажувам, многу подобро играм со AWP со оваа резолуција него со native.

12168662_10206876635628808_544257823_o.jpg

Еве што се постигнува со 4:3 Streched за 10 минути deathmatch ;)
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.137
Поени од реакции
5.891
Точно, но во CSGO многу поважно и почесто е лево-десно одколку горе-долу. Плус, малку тренинг, правиш muscle memory на раката со маусот и немаш гајле.
Ова ми е буквално ко да си правам муабет сам со себе, истово мислење го имав како тебе пред многу време, да пробам вака со моменталниве сетинзи и еве уште играм вака (само CSGO, се останато сакам да е макс/фул, нормално :) )

Еве плус мало видео:

https://www.youtube.com/watch?v=9DzjKDJ-bX4[DOUBLEPOST=1446452541][/DOUBLEPOST]

Јас немам проблем со FPS, секако ми оди над 300fps. Се навикнуваш со подолго играње и тренинг (мапи). Ти кажувам, многу подобро играм со AWP со оваа резолуција него со native.
И еден од најлајкуваните коментари од тоа видео...

upload_2015-11-2_9-25-23.png

Еве зошто widescreen си има предност. https://youtu.be/ozQbWdqXzkc?t=68
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
И еден од најлајкуваните коментари од тоа видео...

Прегледај го приврзокот 132107

Еве зошто widescreen си има предност. https://youtu.be/ozQbWdqXzkc?t=68
Нормално, реално само ги издолжуваш пикселите, ама по 19ти пат, пробај да се навикнеш на Streched со максимални сетинзи за да не е (многу) матно, ќе осетиш разлика во играње.

Најлајкуваниот коментар од твоето видео :D

Screenshot_1.png
 

OMGWTFBBQ

Bone for Tuna
Член од
3 февруари 2007
Мислења
8.802
Поени од реакции
4.419
Јас користам 2,560 x 1,440 резолуцијата со помош на опцијата VSR на AMD. Имам разбрано дека може да се создаде input lag, но тестирано ми е со 1080p и не приметувам разлика од тој аспект. Како и да е, со 1440p добивам 70% повеќе пиксели од 1080p резолуција, а со тоа и ако претходно главата на противникот од 100метри била со 2 пиксели, сега е со 3 на пр.

FPS-то најниско паѓа до 80FPS, вообичаено е околу 150
 
Член од
22 септември 2015
Мислења
170
Поени од реакции
65
Член од
22 септември 2015
Мислења
170
Поени од реакции
65
Сам играш или pre-made?
Јас сам стигам само до Supreme и турци/руси па назад на LEM :D
Solo, preku 1500h, se izbudaliv :)
oo 2 pati od supreme na Lem deranknav, trpenie i samo moli se da se pogodat dobri momci (toa mi e najinteresniot del od cs go :D )..SREKA moja, naidov isto ama friendly em so skills..
iskreno, GE rank e melem za ushi i za oci..samo sto ranknav 4 pobedi so red vrzani, na 2 mm top frager..
Kristalno cista igra, i da gubish da znaes deka se podobri od tebe :D[DOUBLEPOST=1446542569][/DOUBLEPOST]
Сам играш или pre-made?
Јас сам стигам само до Supreme и турци/руси па назад на LEM :D
mi se cini deka imam igrano so tebe na tabu serverite na 1.6 ne se sekavam dobro toa beshe pred 3-4 god, ako ti e istiot nik
 
Последно уредено:

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Solo, preku 1500h, se izbudaliv :)
oo 2 pati od supreme na Lem deranknav, trpenie i samo moli se da se pogodat dobri momci (toa mi e najinteresniot del od cs go :D )..SREKA moja, naidov isto ama friendly em so skills..
iskreno, GE rank e melem za ushi i za oci..samo sto ranknav 4 pobedi so red vrzani, na 2 mm top frager..
Kristalno cista igra, i da gubish da znaes deka se podobri od tebe :D[DOUBLEPOST=1446542569][/DOUBLEPOST]
mi se cini deka imam igrano so tebe na tabu serverite na 1.6 ne se sekavam dobro toa beshe pred 3-4 god, ako ti e istiot nik
Си играл со мене :)
 
Член од
22 септември 2015
Мислења
170
Поени од реакции
65
Си играл со мене :)
Ne mozam da si poveruvam veke preku 12-13 godini kanterot go igram :)
Napraviv pauza dodeka studirav, dodusha letnite periodi mi bea posveteni na virtuelniot svet vo koj sekogash sum uzival :D ama samo CS 1.6, Condition zero nemam ni 10 min izigrano..
so CS GO pocnav pre 5 meseci, zavrshiv so postdiplomskite studii, pa se vrabotiv i mi beshe potrebno nesto za kompletno opustanje, samo respawn si pravam :D mi se cini deka nikogash nema da prekinam da igram :S :D
 
Член од
6 јуни 2014
Мислења
295
Поени од реакции
64
Кoјa би билa минимaлнaтa кoнфигурaцијa зa 200+ фрејмoви (low сетингс)

Инaку зa резулуцијaтa секoј игрa oнaкa кaкo штo му oдгoвaрa. Јaс игрaм пoвисoкa резплуцијa сo мнoгу сензивити. Нa стaрите мaли пaдoви oд срединa дo крaјoт нa некoјa стрaнa нa пaдoт се вртaм нaзaд... Имaм прoбaнo дa игрaм нa гoлеми пaдoви, нo џaбе... Кoгa пaк си нaвикнaт сaмo 2 3 цм дa гo мрдaш мaусoт.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
 
Член од
6 јуни 2014
Мислења
295
Поени од реакции
64
4:3 / 800x600 / Full

sensitivity 1.0 :D

iskreno za FPS moe mislenje razlikata se primetuva ako e pomal od 80-90 , kaj mene varira od 100-120 a imam igrano so 200, i ne najduvam nekoja razlika :D
Сaкaм дa земaм некoе пц штo е мoжнo пoевтинo, a дa имaм стaбилми висoки фрејмпви. Зaтoa прaшaв кoлку би кoштaлo тoa "нaјевтинoтo" мaкaр и сo пoлoвни делoви.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
 
Член од
22 септември 2015
Мислења
170
Поени од реакции
65
Сaкaм дa земaм некoе пц штo е мoжнo пoевтинo, a дa имaм стaбилми висoки фрејмпви. Зaтoa прaшaв кoлку би кoштaлo тoa "нaјевтинoтo" мaкaр и сo пoлoвни делoви.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
baraj procesor i3 / 4gb ram e veke top, 200-250 evra max bi trebalo da cini kukisteto :)
ako pocnuvash da go gradish del po del ke te fati poskapo..
 
Член од
6 јуни 2014
Мислења
295
Поени од реакции
64
baraj procesor i3 / 4gb ram e veke top, 200-250 evra max bi trebalo da cini kukisteto :)
ako pocnuvash da go gradish del po del ke te fati poskapo..
Зa и3 ќе се нaјди... Геaфичкaтa е прoблем мислaм... Тaa игрa мнoгу гoлемa улoгa... Пoевтините куќиштa штo се нa прoдaжбa имaaт стaри грaфички...

И зa и3 4тa генерaцијa нa пример некoј бaрaaт пo 5 6к плус мaтичнa......

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom