Counter-Strike: Global Offensive

Goxyto

#FinoAllaFine
Член од
31 јануари 2010
Мислења
2.589
Поени од реакции
2.534
Да не бидеш после утепан и да се жалеш „леле неам скинови“. :<[DOUBLEPOST=1446377064][/DOUBLEPOST]А бе 0.01 + 0.01 собират се. Реално.
 

Attachments

  • 126,2 KB Прегледи: 25
H

HoT IcE

Гостин
На какви video settings играте?
Ја ги користам овие ама ме интересира за кои мислите дека се најоптимални за competetive..
2015-11-01_00002.jpg
 
Член од
9 март 2010
Мислења
368
Поени од реакции
372
На какви video settings играте?
Ја ги користам овие ама ме интересира за кои мислите дека се најоптимални за competetive..
Прегледај го приврзокот 132098
Се ми е на low поради PC-то и поради повеќе фпс. резолуција 1024x768 навика од 1.6 :D
1.2 sensitivity на 800dpi
Не користам custom configs за било што.
Тоа е тоа на кратко :D
 

banne1

попај
Член од
24 април 2012
Мислења
139
Поени од реакции
68
На какви video settings играте?
Ја ги користам овие ама ме интересира за кои мислите дека се најоптимални за competetive..
Прегледај го приврзокот 132098
според повеќето,а и професионалците све на low, помалце детаљи за да можеш да се фокусираш поише и да пукаш глави.Само стај сенките на мид пошто од подалеку се глеедаат за разлика од low
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
На какви video settings играте?
Ја ги користам овие ама ме интересира за кои мислите дека се најоптимални за competetive..
2015-11-02_00001.jpg

Играм 4:3 Streched и 1280х1024 ради снајпер.
 

G@rfielD

Модератор
Член од
10 февруари 2007
Мислења
10.730
Поени од реакции
9.716
Од што ги добиваш? Не те сфаќам?
Ја досега немам дадено ни евро за скинови, сите ги купив/добив од продавање кутии и скинови што ги добивав откако почнав да играм. Еден период дури врска немав дека можело да се продаваат и дека се апла евтини скинови.


Еве ми мене инвентори, исто без ниеден даден цент од џеб.

Прво билдаш нешто ситно од кејсови што ти паѓаат, праиш неколку евра така па купуваш поефтини скинови на маркет кога им е цената пониска (обично од поефтините калаши ама со стикери нарочито, пошо тие идат и за повисока цена) и истите покасно ги шиткаш за повеќе, и така набилдав едно 30-35 евра зедов нож и после е лесно со трејдање. :)
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.137
Поени од реакции
5.891
според повеќето,а и професионалците све на low, помалце детаљи за да можеш да се фокусираш поише и да пукаш глави.Само стај сенките на мид пошто од подалеку се глеедаат за разлика од low
Да да, исто така и според професионалците треба да играш со резолуција од 1024х768 на 24 инчен widescreen монитор, но со black bars. Logic? None.

Секоја игра е наменета да се игра со максимални сетинзи и СЕКОГАШ на максимална резолуција.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Да да, исто така и според професионалците треба да играш со резолуција од 1024х768 на 24 инчен widescreen монитор, но со black bars. Logic? None.

Секоја игра е наменета да се игра со максимални сетинзи и СЕКОГАШ на максимална резолуција.
Логиката кај професионалците е што они играат кантер уште од пред X број години и навикнати се на тој FoV што го дава 4:3 затоа играат со black bars
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.137
Поени од реакции
5.891
Логиката кај професионалците е што они играат кантер уште од пред X број години и навикнати се на тој FoV што го дава 4:3 затоа играат со black bars
Знам, но тоа не значи дека тој е правилниот начин на играње.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Знам, но тоа не значи дека тој е правилниот начин на играње.
Јас играм 4:3 Streched затоа што 90% играм снајпер а така ми се покрупни метите (луѓето). Пробај малку играј така, навикни се, ќе осетиш подобрување :)
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.137
Поени од реакции
5.891
Јас играм 4:3 Streched затоа што 90% играм снајпер а така ми се покрупни метите (луѓето). Пробај малку играј така, навикни се, ќе осетиш подобрување :)
Колку што се пошироки метите, толку се и сите останати објекти во играта, вклучувајќи го и курсорот, па така се добива екстремно непрецизен начин за ориентација во просторот. Твојот начин е најгрешен од сите и треба да се изегнува по секоја цена.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Колку што се пошироки метите, толку се и сите останати објекти во играта, вклучувајќи го и курсорот, па така се добива екстремно непрецизен начин за ориентација во просторот. Твојот начин е најгрешен од сите и треба да се изегнува по секоја цена.
Менуваш резолуција ама враќаш dpi и sensitivity да ти е исто како и претходно. Пробај, теорија и пракса не се исто.
Огромна разлика има во игра и прецизност од 16:9 (1920 x 1080) и 4:3 Streched (1280x1024).

Дури и некои од про плеериве (посебно снајперисти) играат со мониторот пред нос, дури и маусот им е позади монитор за да им е се поголемо и поблиску ама тоа е веќе екстремно.

Ако играш често CSGO, пробај со мојава резолуција, навикни ја малце, нема да се вратиш назад ;)
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.137
Поени од реакции
5.891
Менуваш резолуција ама враќаш dpi и sensitivity да ти е исто како и претходно. Пробај, теорија и пракса не се исто.
Огромна разлика има во игра и прецизност од 16:9 (1920 x 1080) и 4:3 Streched (1280x1024).

Дури и некои од про плеериве (посебно снајперисти) играат со мониторот пред нос, дури и маусот им е позади монитор за да им е се поголемо и поблиску ама тоа е веќе екстремно.

Ако играш често CSGO, пробај со мојава резолуција, навикни ја малце, нема да се вратиш назад ;)
Sensitivity и dpi немаат никаква врска со твојата резолуција. Ти ја шириш сликата, што значи ако изминеш 100 единици за 1 цм вертикално, ќе ти треба 1.5 цм за хоризонтално. Тоа е МНОГУ погрешно.

Btw имам пробано да играм stretched. Поужасно искуство мислам дека не сум имал.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Sensitivity и dpi немаат никаква врска со твојата резолуција. Ти ја шириш сликата, што значи ако изминеш 100 единици за 1 цм вертикално, ќе ти треба 1.5 цм за хоризонтално. Тоа е МНОГУ погрешно.

Btw имам пробано да играм stretched. Поужасно искуство мислам дека не сум имал.
И јас имав ужасно искуство на почетокот, ама се навикнав за ден-два. Од тогаш, разликата во лични перформанси е огромна :)

100 единици за 1cm претходно со 600dpi, сега 100 единици за 1.5cm со 400dpi (лупам, пример). Исти ми се потезите на раката, маусот и zoom flick само што е поголема метата.
Играм CSGO со преку 15 луѓе од кои 10 блиски другари, сите се на Streched од кои 2-3 се на чист 4:3 со црни ленти од страна. Никој не игра со поголема резолуција од 1280х1024 и покрај тоа што имаат ѕверови од РС. Повеќето се Global Elite ранк.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.137
Поени од реакции
5.891
И јас имав ужасно искуство на почетокот, ама се навикнав за ден-два. Од тогаш, разликата во лични перформанси е огромна :)

100 единици за 1cm претходно со 600dpi, сега 100 единици за 1.5cm со 400dpi (лупам, пример). Исти ми се потезите на раката, маусот и zoom flick само што е поголема метата.
Играм CSGO со преку 15 луѓе од кои 10 блиски другари, сите се на Streched од кои 2-3 се на чист 4:3 со црни ленти од страна. Никој не игра со поголема резолуција од 1280х1024 и покрај тоа што имаат ѕверови од РС. Повеќето се Global Elite ранк.
Не ме сфати изгледа... Кога го мрдаш маусот горе-доле ако за 1 цм на монитор изминуваш 100 единици ingame, за да изминеш 100 единици лево-десно треба да го поместиш 1.5 цм на монитор. Ти наместо коцки во играта гледаш квадари. Тоа е проблемот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom