CN – Народна Република Кина

Член од
13 јули 2006
Мислења
14.558
Поени од реакции
17.365
Слушам Кинезиве ептен слабо со статистика. Не само што видовме дека целосно фалсификуваат податоци со Короната, туку и статистиката за население не му била точна.

100 милиони луѓе имале помалце. Ако е така, тогаш ќе биди забавно до 2030 година. Не му бега колапс на населението.

Политиката на 1 дете и економскиот развој си го направија своето. Наталитетот е појден у пенис.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
9.700
Поени од реакции
9.818
Слушам Кинезиве ептен слабо со статистика. Не само што видовме дека целосно фалсификуваат податоци со Короната, туку и статистиката за население не му била точна.

100 милиони луѓе имале помалце. Ако е така, тогаш ќе биди забавно до 2030 година. Не му бега колапс на населението.

Политиката на 1 дете и економскиот развој си го направија своето. Наталитетот е појден у пенис.
Готови се Кинезите, им нема спас.

Ќе молат за евтина работна сила од Виетнам, Лаос, робови од Северна Кореја и други држави како што САД го прават тоа со имигрантите од Латинска Америка и како што Европа го прави тоа со имигрантите од северна Африка и блискиот исток.

Не дека Кинезите остварија нешто од смртта на Мао Це Тунг во 1976 година па наваму.
 
Последно уредено:
Член од
24 април 2008
Мислења
9.700
Поени од реакции
9.818
Уште еден очајнички крик на социјалистичкиот кловн Николас Мадуро, еве и тој намирисал дека Кинезите се готови, па им нуди евтина работна сила од Венецуела.

Сега останува прашањето дали Кинезите ќе организираат масовен авионски или поморски превоз на евтината работна сила од Венецуела до Кина, или ќе градат фабрики во Венецуела.

Ќе треба да направат математика, која логистика е поисплатлива - превоз на луѓе или превоз на готовите производи.

Во било кое од двете можни сценарија, Кинезите се готови.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
2.249
Поени од реакции
5.355
Не им требаат на Кинезите дополнителни нуклеарки, доволни се тие што ги имаат за било кој непријател да биде одвратен да не употреби нуклеарно оружје. Но само нуклеарно оружје.
САД имаат многу различни начини да достават нуклеарни бомби, најверојатно најмногу би ја користеле авијацијата, бидејќи и онака имаат распространета авијација и скоро сигурен начин преку различни типови на авиони да достават нуклеарен напад.

Да, за да бидат сигурни им требаат и останатите 2 дела од тријадата.
САД спрема Старт договорот најголема концентрација на нуклеарно оружје избрале SSBN и таму им е половина и повеќе од арсеналот. Употреба на стратешки бомбардери е непотребна кога би имало нуклеарна размена помеѓу Кина и САД. Све би се завршило за пар саати. Ако им ги оневозможат подморниците на Кина со една Охајо ќе ја онеспособат цела Кинеска војска. Што ќе им се бомбардери да се утовараат да губат време.
Војна помеѓу САД и Кина би завршила со победа на САД, е сега ќе има некој град уништен ама САД ќе опстане, додека Кина ќе биде игралиште за голф.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
16.026
Поени од реакции
19.263
САД спрема Старт договорот најголема концентрација на нуклеарно оружје избрале SSBN и таму им е половина и повеќе од арсеналот. Употреба на стратешки бомбардери е непотребна кога би имало нуклеарна размена помеѓу Кина и САД. Све би се завршило за пар саати. Ако им ги оневозможат подморниците на Кина со една Охајо ќе ја онеспособат цела Кинеска војска. Што ќе им се бомбардери да се утовараат да губат време.
Војна помеѓу САД и Кина би завршила со победа на САД, е сега ќе има некој град уништен ама САД ќе опстане, додека Кина ќе биде игралиште за голф.
Со развојот на хиперсоничната технологија, тие работи се менуваат. Стотина глајдери со голем домет се доволни за да осигураат паритет за MAD исход... Дури и „конвенционалниот“ нуклеарен арсенал што го имаат веројатно го обезбедува тоа.

Кина не мора да биде способона да води конвенционална војна со САД. На Кина им треба само паритет за MAD исход.
Веќе видоа од примерот со Русија дека асиметрично војување е добар одговор за финансиската надмоќ од САД (и нивниот принтер за пари).


Ако сака Кина да биди фактор мора да има каква таква флота што ќе може да и ги штити интересите низ планетава. За да можат да испловат кон отворени мориња, им треба Тајван.
Тоа САД го знае и нема да дозволи Тајван да падне во нивни раце. Најверојатно би биле активно вклучени во војната ако Кина реши да го окупира Тајван.
Ова е една од причините.
Работат на тоа. Но не им треба симетрија со САД, туку начин како да им ги анулираат капиталните бродови. Со развојот на хиперсоничната технологија, тој проблем е решлив без преголеми инвестиции во сопствени капитални бродови.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
2.249
Поени од реакции
5.355
Со развојот на хиперсоничната технологија, тие работи се менуваат. Стотина глајдери со голем домет се доволни за да осигураат паритет за MAD исход... Дури и „конвенционалниот“ нуклеарен арсенал што го имаат веројатно го обезбедува тоа.

Кина не мора да биде способона да води конвенционална војна со САД. На Кина им треба само паритет за MAD исход.
Веќе видоа од примерот со Русија дека асиметрично војување е добар одговор за финансиската надмоќ од САД (и нивниот принтер за пари).
Со Кина не се знае, они кријат...у коцкарски жаргон блефираат. Може имаат 300 а може имаат дупло, а може стварно до 2035 ќе ги стигнат русите и американците у распоредени нуклеарки.
Мое мислење е дека им треба Русија барем у наредната деценија за да им дава грб. А наредните пар години се најкритични, никој не е сигурен кој им е планот на глобалнава елита која владее со колективниот запад. Штом Русија ја нападнаа нема да се мислат за Кина, е сега од будала и пијаница сите бегаат, ама до кога ќе видиме. До кога овие џукели од западот ќе идат како муви без глави и дали имаат осет за доста времето ќе го покаже. Лично се плашам дека ќе заврши и оваа цивилизација на буниште, ама ај ќе видиме.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
16.026
Поени од реакции
19.263
Скраја да е... Инаку викаш бегаат (како метафора), абе бегаат ама што кога нема веќе да има кај да се бега?
Како викаат, маче да го сатераш во ќоше па ќе направи се што може за да се одрбрани, ќе се обиде очите да ги извади ако може. Не па држави како Русија и Кина.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
11.346
Поени од реакции
3.891
САД спрема Старт договорот најголема концентрација на нуклеарно оружје избрале SSBN и таму им е половина и повеќе од арсеналот. Употреба на стратешки бомбардери е непотребна кога би имало нуклеарна размена помеѓу Кина и САД. Све би се завршило за пар саати. Ако им ги оневозможат подморниците на Кина со една Охајо ќе ја онеспособат цела Кинеска војска. Што ќе им се бомбардери да се утовараат да губат време.
Војна помеѓу САД и Кина би завршила со победа на САД, е сега ќе има некој град уништен ама САД ќе опстане, додека Кина ќе биде игралиште за голф.
На скоро сите нуклеарни сили најголемиот дел од арсеналот им е на подморници.
Меѓутоа авијацијата им е најфлексибилна во секој поглед. Може да планираат од каде да нападнат, со колкава моќ, каков тип и сл. Со авијацијата може да бидат многу поселективни и поефикасни. И сигурни дека дадената мета ќе биде погодена.
Така да, доколку бидат први кои ќе нападнат со нуклеарно оружје, најверојатно најголемиот дел од метите би биле нападнати од страна на авијацијата.

САД лесно би победиле во нуклеарен судир со Кина, меѓутоа секогаш прашањето е дали ќе вреди цената макар тоа да биди и само еден град?
Работат на тоа. Но не им треба симетрија со САД, туку начин како да им ги анулираат капиталните бродови. Со развојот на хиперсоничната технологија, тој проблем е решлив без преголеми инвестиции во сопствени капитални бродови.
Таа технологија Ванлок што ја опишуваш, уште еднаш, НЕ постои и голема е веројатноста да не постои, барем во догледна иднина.
Тоа го знаат Кинезите. Затоа веќе 20 години, развиваат или веќе развиле начин како да погодат носачи, а тоа е со балистички ракети.
Тоа кажува две работи.
Нивната морнарица не е способна да се соочи со Американската.
Не веруваат во хиперсонични проектили. :D

Другиот проблем на Кинезите е што покрај носачите, САД имаат воени бази секаде околу Кина.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
16.026
Поени од реакции
19.263
Таа технологија Ванлок што ја опишуваш, уште еднаш, НЕ постои и голема е веројатноста да не постои, барем во догледна иднина.
Тоа го знаат Кинезите. Затоа веќе 20 години, развиваат или веќе развиле начин како да погодат носачи, а тоа е со балистички ракети.
Тоа кажува две работи.
Нивната морнарица не е способна да се соочи со Американската.
Не веруваат во хиперсонични проектили. :D

Другиот проблем на Кинезите е што покрај носачите, САД имаат воени бази секаде околу Кина.
Што е битно како се вика технологијата, важното е дали може да ги потопи носачите и другите капитални бродови.
Веќе ти кажав, ти слободно технологијата нарекувај ја „субхиперсонична“. Јас ќе продолжам со воспоставената конвенција и покрај твоите негодувања. :)


Не веруваат во хиперсонични проектили. :D
Не мора да веруваат, доволно е да потонат кога ќе бидат погодени со нив. :unsure:
 
Член од
17 август 2011
Мислења
8.899
Поени од реакции
15.550
Што е битно како се вика технологијата, важното е дали може да ги потопи носачите и другите капитални бродови.
Веќе ти кажав, ти слободно технологијата нарекувај ја „субхиперсонична“. Јас ќе продолжам со воспоставената конвенција и покрај твоите негодувања. :)Не мора да веруваат, доволно е да потонат кога ќе бидат погодени со нив. :unsure:
и, може ли да ги потони?
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
11.346
Поени од реакции
3.891
Што е битно како се вика технологијата, важното е дали може да ги потопи носачите и другите капитални бродови.
Веќе ти кажав, ти слободно технологијата нарекувај ја „субхиперсонична“. Јас ќе продолжам со воспоставената конвенција и покрај твоите негодувања. :)
Која е таа конвенција?
Маркетинг конвенција? :D
Купи некој помоќен снајпер и ти може да се фалиш дека поседуваш хиперсоничен проектил.
Препродај го со реклама - испалува хиперсонични проектили.

Патем, колку такви има Кина за потопување бродови? :D
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
16.026
Поени од реакции
19.263
Па не ме прашувај мене, прашај ги сите други кои новите руски проектили ги нарекуваат хиперсонични - вклучително и Амерканците. :)


Патем, колку такви има Кина за потопување бродови? :D
Не знам, ама Америте некако се на добар пат за да откријат. :unsure:
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
15.548
Поени од реакции
20.120

Kajgana Shop

На врв Bottom