C#.NET

Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Тилдата од хтмл-от се евалуира на сервер, така да тоа не би требало да биде проблемот.
Би било добро да ја видиме целата фолдер структура на солушнот, вака само нагаѓаме.
Да, се евалуира ама не во codebehind ... или пак ако да, тогаш треба да го тргне делот Server.MapPath.
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.256
Поени од реакции
2.248
Има некој искуство со .pdf страни во asp.net? Сакам да направам со клик на копче на некоја страна, да ја земе содржината на некои од контролите на страната или пак да земе податоци од база и да состави .pdf документ кој ќе може да се принта или зачува.
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
Имам проблем со интегрирање на web site administration со користење на MySQL база во која чувам users, roles итн итн. Значи, со Исусови маки успеав да средам, со помош на web site administration tool, за креирана база да ја исполнам динамички со потребните табели и полиња.Креирав во web site administration tool еден корисник како админ, но имам проблем кога тоа сакам да го направам во заднинскиот код во .aspx.cs.
Значи, внесени се MySql.Data и MySql.Web референци во апликацијата. Кога се обидувам да внесам нов user при најава со кодов:
Код:
MembershipCreateStatus p;
MySQLMembershipProvider my_mp = new MySQLMembershipProvider ();
my_mp.CreateUser("user_name", "pass", "email", "Question", "Answer", true, null, out p);(
ми паѓа апликациата и се јавува:
Could not load file or assembly 'MySql.Data, Version=6.2.1.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=c5687fc88969c44d' or one of its dependencies. The system cannot find the file specified.

Проблемот е што никаде не ја користам таа верзија.. значи буквално никаде ја немам. Ги пребарав и цел machine.config фајл, ама оваа верзија на MySql.Data никаде ја нема. Ако некој воопшто работел со ова и наишол на овој проблем, ќе молам да помогне :)
Гугл и јас се откажавме.
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Имам проблем со интегрирање на web site administration со користење на MySQL база во која чувам users, roles итн итн. Значи, со Исусови маки успеав да средам, со помош на web site administration tool, за креирана база да ја исполнам динамички со потребните табели и полиња.Креирав во web site administration tool еден корисник како админ, но имам проблем кога тоа сакам да го направам во заднинскиот код во .aspx.cs.
Значи, внесени се MySql.Data и MySql.Web референци во апликацијата. Кога се обидувам да внесам нов user при најава со кодов:
Код:
MembershipCreateStatus p;
MySQLMembershipProvider my_mp = new MySQLMembershipProvider ();
my_mp.CreateUser("user_name", "pass", "email", "Question", "Answer", true, null, out p);(
ми паѓа апликациата и се јавува:
Could not load file or assembly 'MySql.Data, Version=6.2.1.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=c5687fc88969c44d' or one of its dependencies. The system cannot find the file specified.

Проблемот е што никаде не ја користам таа верзија.. значи буквално никаде ја немам. Ги пребарав и цел machine.config фајл, ама оваа верзија на MySql.Data никаде ја нема. Ако некој воопшто работел со ова и наишол на овој проблем, ќе молам да помогне :)
Гугл и јас се откажавме.
Провери пропертис на MySQL.Data ... треба да има некоја опција од тип use this version или така нешто.
 
Член од
15 мај 2008
Мислења
947
Поени од реакции
99
Има некој искуство со .pdf страни во asp.net? Сакам да направам со клик на копче на некоја страна, да ја земе содржината на некои од контролите на страната или пак да земе податоци од база и да состави .pdf документ кој ќе може да се принта или зачува.

iTextSharp е библиотека за генерирање pdf. Би требали лесно да се снајдеш.

http://weblogs.asp.net/sreejukg/archive/2011/03/07/create-pdf-document-using-itextsharp-in-asp-net-4-0-and-memorymappedfile.aspx
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Имам едно прашање ако ја прати некој воопшто темата. Дали е синтаксички точно после return да има загради и во наводници да пиши некој текст?
Пример: return ("bla bla bla"); ?
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
@Кико Д.

Точно е. зошто да не ? Доколку функцијата каде се наоѓа тој ред враќа string или object итн ок е. Заградите не прават ништо посебно освен за да се даде приоритет на некоја група операции...во твојот случај може да ги има и да ги нема сеедно е.

@BlackArrow

 

bogev4eboy

Хејтер
Член од
6 март 2011
Мислења
382
Поени од реакции
180
Имам едно прашање ако ја прати некој воопшто темата. Дали е синтаксички точно после return да има загради и во наводници да пиши некој текст?
Пример: return ("bla bla bla"); ?
Порбај искуцај нешто ќе видеш дали е точно или не ... :)
 
Член од
7 август 2010
Мислења
150
Поени од реакции
50
@Кико Д.

Точно е. зошто да не ? Доколку функцијата каде се наоѓа тој ред враќа string или object итн ок е. Заградите не прават ништо посебно освен за да се даде приоритет на некоја група операции...во твојот случај може да ги има и да ги нема сеедно е.

@BlackArrow

мм во право си, моја грешка :facepalm:
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
@Кико Д.

Точно е. зошто да не ? Доколку функцијата каде се наоѓа тој ред враќа string или object итн ок е. Заградите не прават ништо посебно освен за да се даде приоритет на некоја група операции...во твојот случај може да ги има и да ги нема сеедно е.

@BlackArrow

Не ми беше прашањето за заградите, туку дали можи да врати стринг. Фала на одговорите :)
 
Член од
28 октомври 2012
Мислења
272
Поени од реакции
39
zdrao na site. ako znae nekoj link, kade mozam da gi najdam site zborovi od intellisense shto se pojavuva vo visual studio. vi blagodaram mnogu. pozdrav na site.
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
@sidel

Visual Studio според тоа кои именски простории(namespace) се вклучени во фајлот знае кои класи, функции, својства може да ги покаже, исто така од тековниот фајл ги покажува променливите што се во моменталниот "scope"...така да оваа листа е динамичка ...
Е сеа за да добиеш цела листа од зборови што ги покажува IntelliSense можеш рекурзивно од именски простор да земеш сите типови,. па сите функции и својства што постојат во таа класа итн

Со помош на reflection API вака се читаат сите типови од еден namespace, за како да земеш функции и својства и се..можеш да прочиташ на нет повеќе за Reflection API.
PHP:
private Type[] GetTypesInNamespace(Assembly assembly, string nameSpace)
{
    return assembly.GetTypes().Where(t => String.Equals(t.Namespace, nameSpace, StringComparison.Ordinal)).ToArray();
}

Type[] typelist = GetTypesInNamespace(Assembly.GetExecutingAssembly(), "MyNamespace");
for (int i = 0; i < typelist.Length; i++)
{
    Console.WriteLine(typelist[i].Name);
}
Низ документациите за ..NET имаш цела листа од сите именски простори и слично..
 

CHukioo

Шо треба овде да пишам бе? -.-'
Член од
30 март 2011
Мислења
63
Поени од реакции
22
int[] brojki=new int[6];


brojki[0] = broj.Next(1, 32);
brojki[1] = broj.Next(1, 32);
brojki[2] = broj.Next(1, 32);
brojki[3] = broj.Next(1, 32);
brojki[4] = broj.Next(1, 32);
brojki[5] = broj.Next(1, 32);

for (int i = 0; i < 6; i++)
{
while((brojki==brojki[1]) || (brojki==brojki[2]) || (brojki==brojki[3]) || (brojki==brojki[4]) || (brojki==brojki[5])){
brojki = broj.Next(1, 32);
}
}


Програмата стално ми паѓа на програмскиот код кај while. Дали можи да се направи проверката на броеите дали се сите различни? :/
 
Член од
7 август 2010
Мислења
150
Поени од реакции
50
int[] brojki=new int[6];


brojki[0] = broj.Next(1, 32);
brojki[1] = broj.Next(1, 32);
brojki[2] = broj.Next(1, 32);
brojki[3] = broj.Next(1, 32);
brojki[4] = broj.Next(1, 32);
brojki[5] = broj.Next(1, 32);

for (int i = 0; i < 6; i++)
{
while((brojki==brojki[1]) || (brojki==brojki[2]) || (brojki==brojki[3]) || (brojki==brojki[4]) || (brojki==brojki[5])){
brojki = broj.Next(1, 32);
}
}

Програмата стално ми паѓа на програмскиот код кај while. Дали можи да се направи проверката на броеите дали се сите различни? :/
Ова brojki ти е низа, како така го споредуваш, па и му доделуваш вредност потоа. Сигурно паѓа уште при првиот услов во while.. За да провереш за различни, пробај место while:
Код:
if((brojki[i]==brojki[0]) || ... || (brojki[i]==brojki[5])){
//има некоај иста бројка
ednakvi = true;
break;
}else{
ednakvi = false;
}
//па проверуваш
if(ednakvi){
// има еднакви
}else{
//нема еднакви
}
}
Еднакви е boolean променлива..Нешто во тој стил е :)
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom