C/C++

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.034
Поени од реакции
57.162
^ Зашто да не може квадрат на негативен ?

#include <stdio.h>
int main () {
int a;
scanf("%d", &a);
printf("%d^2=%d", a,a*a);
return 0;
}

Нема ни потреба од while

Или пак се мисли да ти испечати квадрат на n броеви ?

#include <stdio.h>
int main () {
int a, b=0;
scanf("%d", &a);
if(a>0)
while (b<=a) {
printf("%d^2=%d\n", b,b*b);
b++; }
else
while (b>=a) {
printf("%d^2=%d\n", b,b*b);
b--; }
return 0;
}
 
П

Паган-др

Гостин
Нубско прашање (ц++).
Како да го искористам bool операторот (true/false) во for циклус каде што во C би искористил return 1/return 0;?
Кодот би бил нешто вака:
Код:
int proverka() {
    int i;
    for (i=0;i<14;i++) {
        if (p1.embg[i]==p2.embg[i])
        {
            return 0;
            break;
        }
    }
    return 1;
    }
 
Член од
7 август 2010
Мислења
150
Поени од реакции
50
Мислам дека би било вака:
Код:
bool proverka (){
      bool returnStatus = false;
      for(int i=0; i<14; i++){
            if(p1.embgi]==p2.embg[i]){
                     returnStatus = true;
                     break;
            }
       }
       return returnStatus;
}
 
Член од
16 април 2012
Мислења
333
Поени од реакции
217
Нубско прашање (ц++).
Како да го искористам bool операторот (true/false) во for циклус каде што во C би искористил return 1/return 0;?
Кодот би бил нешто вака:
Код:
int proverka() {
    int i;
    for (i=0;i<14;i++) {
        if (p1.embg[i]==p2.embg[i])
        {
            return 0;
            break;
        }
    }
    return 1;
    }
Код:
bool proverka() {
    int i;
    for (i=0;i<14;i++) {
        if (p1.embg[i]==p2.embg[i])
        {
            return false;
            break;
        }
    }
    return true;
    }
 

marinium

Even Cops Dial 911 -S.W.A.T !
Член од
5 мај 2013
Мислења
984
Поени од реакции
496
праиме тест у пон за ц++ , појма си неам... small basic го пуцав ама ова . некој совет нешто вака имате за полесно и побрзо објаснување :P зашто на час си го ладевме и сеа... а сум меѓу најдобрите у клас :P :D
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
праиме тест у пон за ц++ , појма си неам... small basic го пуцав ама ова . некој совет нешто вака имате за полесно и побрзо објаснување :P зашто на час си го ладевме и сеа... а сум меѓу најдобрите у клас :P :D
Совет? Напрај се болен. Не се учи Ц++ за 1 ден.
 

marinium

Even Cops Dial 911 -S.W.A.T !
Член од
5 мај 2013
Мислења
984
Поени од реакции
496
не да се фалам али дечки предходниот викенд сабота недела фулл учење вежбање, еден другар ми помогна и 4 на тестот добив :):P:D:pipi:
 

King B

Bears. Beets. Battlestar Galactica.
Член од
24 јануари 2011
Мислења
1.801
Поени од реакции
4.076
Здраво, ми треба помош околу креирање функција во С++ што дели CRC код со генераторен полином со цел да провери дали настанала грешка (грешка има ако има остаток по завршување на делењето).
Со два збора, делење на два бинарни полиноми као на сликичката подоле.

Вака изглеа делењето на кодот со генераторниот полином

Се користи операцијата XOR (исти битови -> 0, различни битови -> 1)
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.068
Поени од реакции
11.431
Биди поконкретен, кој дел не ти е јасен. Можам јас, можат и други да ти напишат функција од нула, или на нет да најдеш готова, ама не е тоа поентата ако сакаш да научиш.
 

King B

Bears. Beets. Battlestar Galactica.
Член од
24 јануари 2011
Мислења
1.801
Поени од реакции
4.076
Биди поконкретен, кој дел не ти е јасен. Можам јас, можат и други да ти напишат функција од нула, или на нет да најдеш готова, ама не е тоа поентата ако сакаш да научиш.
Тие на нет шо ги најдов не ги разбирам, се користат со функции шо ги неам сретнато пошо само основата на C++ ја иаме пројдено досеа -.- И не ми вршат работа. Не можам да ги протумачам XD
Поконкретно од сликичката погоре не може хахахах, како да делам бинарни полиноми од лево кон десно пеер :)
Ако генераторниот (делителот) е со 6 бита на пример, треба најлевите 6 бита од полиномот деленик да ги поделам со него користејќи XOR, па да ги чкртнам нулите на почетокот на остатокот ако ги има, и да "симнам" онолку бита од полиномот колку што имам нули пречкртано -.- и пак истото.

Иначе не барам решение готово, сама ќе си го искуцам :) Само идеја околу тоа како би можело да се изведе делењето.
 
Последно уредено:

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.068
Поени од реакции
11.431
Иначе не барам решение готово, сама ќе си го искуцам :) Само идеја околу тоа како би можело да се изведе делењето.
Епа алгоритамот се гледа од сликата, ги земаш првите н бита од бројот што се дели, каде н е должината на бројот што е делител (во нашиот случај н е 5 за 10011).
А) Правиш XOR со помош на ^ на двата броја, ги отстрануваш нулите на почетокот од добиениот бинарен број (во првиот чекор од примерот тоа се 2 нули) и на нивна сметка додаваш од остатокот од битите од бројот што се дели.
Го повторуваш чекорот А) се додека не снема бити за додавање од бројот што се дели.
 

King B

Bears. Beets. Battlestar Galactica.
Член од
24 јануари 2011
Мислења
1.801
Поени од реакции
4.076
Епа алгоритамот се гледа од сликата, ги земаш првите н бита од бројот што се дели, каде н е должината на бројот што е делител (во нашиот случај н е 5 за 10011).
А) Правиш XOR со помош на ^ на двата броја, ги отстрануваш нулите на почетокот од добиениот бинарен број (во првиот чекор од примерот тоа се 2 нули) и на нивна сметка додаваш од остатокот од битите од бројот што се дели.
Го повторуваш чекорот А) се додека не снема бити за додавање од бројот што се дели.
Добро, ја ова исто вака го напишав у постот шо ми го цитираше :)
Прашањето е како тоа ќе изгледа во C++ јазик, не на македонски :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom