Bushcraft

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Izgleda kako solza cista :) mora da se proba :)
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Вчера бидна и тоа.



.

За 24 часа литар и пол, и доста е.
Вкусот е интересен, малку благ и се осеќа мирис на дрво, како кога се тазе цепени;).
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Uf ti ljubomorim :)
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
И ова ми стигна денес, многу добро нешто, ефикасно, лесно, само колку ќе трае е прашањето. Пластична рачка и сечило некојси SK 5 карбон челик.
SAM_1096 by ihatebottleopeners, on Flickr
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.693
Поени од реакции
287
5.11 се отвора во Микеи продавницата во градски ѕид.

Идам од понеделник да видам да не имаат Rush 72.
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Незнам кој го знае стариов, ама ми делува како многу паметен и искусен човек.
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Mors Kochanski легенда, (со мошне интересна капа:)).
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Mors Kochanski легенда, (со мошне интересна капа:)).
Има 2 видеа од 1978 мислам беа, со сличната капа и мустаќот го оптегнал, мажиште :).
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.736
Поени од реакции
24.384
Вчера бидна и тоа.



.

За 24 часа литар и пол, и доста е.
Вкусот е интересен, малку благ и се осеќа мирис на дрво, како кога се тазе цепени;).
Сега сакам и јас да пробам. :D
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Не се бушкрафт стриктно, ама типот е ѕвер.
Човекот неам збор. Секоја му чест ја рука му давам. Значи од ништо, без опрема, прави се. Единствено нешто, долго му треба за да постави видеа. Најчесто еден месец, два...
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
@eMilanist Да го сврземе муабетов у темава, пошто класично кампување е за пичкици.:)

Јасно ми е тоа со шумарите ( уста да ги ебам , ако пишуваат казни на невини луѓе.:) ) Ја би некаде да се сокријам скроз у подлабока шума и да направам теренот да биде пристапен само за мене. Некоја визуелна манипулација на пример. Бидејќи штосот ми е таму да можам да си направам место за живеење. Да ја имам угодноста во шатор, али над шаторот да поставам тенда некаква, да направам клупа, да ископам систем за да не ме однесе вода во случај на невреме и со сите примеси како што треба да функционирам природно одреден период.
Дрва ќе соберам еден тон, неограничен сум со потенцијал за собирање дрва, битно ми е местото да се погоди ... некои дебели стебла има да горат месец дена и оро ќе играат, само нека се погоди шумата добра и стара. Дојран ми беше таргет ради тоа што можам да се симнам доле, да кулирам на езеро и да бидам колку толку во цивилизација. Евентуално некоја мома да донесам у шатор да и го треснам, да не треба да почнам да студирам мечкоебологија , превише ќе ми дојде. За скроз надвор од цивилизација немам толку искуство и за сам ми е фрка, највеќе ради волци и мечки и мање више непознат терен.. пошто нели муабетов ми беше дека сакам да одам на соло трип еден месец. Не се знае што би се десило во планина на повисока надморска висина, плус олуја ако ме стрефи ќе се посерам , а во планините има почесто такви појави а мене ми прпа многу од громови.
Можеби превише откачена идеја имам али сакам да ја искористам ако ми се погодат коцките.
Слободно време имам колку сакам зашто така си го имам истемпирано времето, така си функционирам, гледам да имам време за себе, другото не и толку битно... плус тоа го сметам како годишен одмор дефинитивно, преку кур ми е од социјалниве срања.
Знам за некои локации што ги имате споделено ти и пар луѓе , проблемот е што немам ни кола за да можам барем до некаде да отидам , а немам ни финансии. Евентуално со точакот што го имам , а тоа ќе биде пекол за изведба, не го бива за угорници.
Ако би го изведел ова што сакам , ќе одам со минимум храна, ќе импровизирам со ефтини варијанти од зеленчук и месо, ќе пијам повеќе чаеви пошто сакам да се чистам. Моментално почнав да се бавам со студирање на народна медицина , билки.... тоа сакам да ми биде некаква преокупација, имам и останати други хобиња што времето ќе ми го прават продуктивно и нема да бидам во мозочна и физичка стагнација. Главното мото ми е: работа на себе.
Кога идеш ти по планините, не ти е фрка од волци и мечки ? Или од напред знаеш дека нема таму предатори ? Мене природа ми е скроз релативна ствар и ја третирам многу сериозно.
Експериметирајќи , на водно во два наврати видов Волци и тоа во подножјето, над Козле....
Еднаш летно време, прошла година, во заседа ќе не нападнеше волк , втор пат, зимоска , јануар месец во 4 ипол сабајле видов малецки волци и големи , најверојатно во миграција ...
Години назад идам на сопствен ризик и тоа во ризични подрачја, најчесто во шумите на Водно. До сеа ништо се нема десено негативно. Ионака бегам од опшество. Ако ме фатат у жута минута може да ги печам на ражен. :) Наоружан ќе бидам фул.
Плус пазам со безбедноста највеќе, во ниеден случај не би сакал да предизвикам пожар, да ја оштетам природата од типот да ја загадам со отпад или да сечам млади дрва.
Мојот трип е соединување со природата и преживување во истата со истата.

п.с: ќе си ја читам книгава ус пат ...

https://www.pdf-archive.com/2017/05/24/pre-ivjeti-apokalipsu/
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom