Bushcraft

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Dr.Wish Секоја печурка што не си сигурен дали се јаде не ја чепкај. А кај нас има неколку што се многу лесни за разликување, но не преферирам теоретски со слики да објаснувам, ова на терен е многу полесно.

Еве нешто интересно:

https://www.youtube.com/watch?v=O4cKzOUCnj8

https://www.youtube.com/watch?v=wwlLZNPfFhI .

Напомена ако ова го пробувате на терен обавезно на крај да се размонтира.
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.693
Поени од реакции
287
Секоја печурка се јаде еднаш.

Ако те послужи среќата да не е отровна може и два, три и повеќе пати.

Ако не те послужи среќата - само еднаш :S
 

Клошар.

Еднаш бев 4NHK0.
Член од
6 јуни 2014
Мислења
965
Поени од реакции
850
100 % сигурен, буковката мислам никој нема да ја промаши .Е сега има една се вика трат ама таа е паразит( не е печурка симбиот) и е сува ко камен ,не се јаде а се користи да потпалување идеално држи жар и нема гајле од вода.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/7b/Fomes_fomentarius_2010_G2.jpg/1024px-Fomes_fomentarius_2010_G2.jpg
Да, да, да... Баш баба ми ми кажуваше дека со изронет трат, кремен и (веројатно карбон) парче челик палеле оган.[DOUBLEPOST=1417548256][/DOUBLEPOST]Каде можам да најдам кремен? Има ли некои сигурни места тука со добар кремен? Реки? Езера?
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Да, да, да... Баш баба ми ми кажуваше дека со изронет трат, кремен и (веројатно карбон) парче челик палеле оган.[DOUBLEPOST=1417548256][/DOUBLEPOST]Каде можам да најдам кремен? Има ли некои сигурни места тука со добар кремен? Реки? Езера?
Isto sakam i ja priroden da najdem :)
 

Клошар.

Еднаш бев 4NHK0.
Член од
6 јуни 2014
Мислења
965
Поени од реакции
850
Ее кога ќе ми направеа како мал свирче од врба и ќе ми кажеа ,, Свири додека свириш, после ќе се исуши и нема да свире'' и цел час квичење :).
https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=UTXhmQNw9I0
Еве и неколку стапици за фаќање плен.
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Да не стане темава линкотека за стапици.
Кората од бреза е одлична за поталување оган не е битно дали е сува или влажна. Доколку најдете оборено или гнило стебло не е лошо да си земете малку. Убаво е кога во природа се пали оган (затверен секако) без уотреба на хартија, а брезата гори како луда.



.

НАПОМЕНА ПРЕД ДА СЕ НАПУШТИ МЕСТОТО КАДЕ ШТО СМЕ ЗАПАЛИЛЕ ОГАН ЗАДОЛЖИТЕЛНО ТРЕБА ИСТИОТ ДА БИДЕ ЦЕЛОСНО ИЗГАСНАТ.
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
eMilanist pretpostavuvam ova se tvoi sliki :D Ili se lazam? :D
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Нормално дека се мои;).....од пред некое време.
Убаво би било да се потрудиме барем тоа што можеме да го сликаме и презентираме убаво.
Ако најдете здрава бреза, тогаш земете само мал дел од кората, да му овозможиме наа дрвото непречено да се развива.
 

Клошар.

Еднаш бев 4NHK0.
Член од
6 јуни 2014
Мислења
965
Поени од реакции
850
Да не стане темава линкотека за стапици.
Кората од бреза е одлична за поталување оган не е битно дали е сува или влажна. Доколку најдете оборено или гнило стебло не е лошо да си земете малку. Убаво е кога во природа се пали оган (затверен секако) без уотреба на хартија, а брезата гори како луда.



.

НАПОМЕНА ПРЕД ДА СЕ НАПУШТИ МЕСТОТО КАДЕ ШТО СМЕ ЗАПАЛИЛЕ ОГАН ЗАДОЛЖИТЕЛНО ТРЕБА ИСТИОТ ДА БИДЕ ЦЕЛОСНО ИЗГАСНАТ.
Имам дома 3 ќесиња кора од бреза, околу 2кг. :) Сакам да направам масло, ама слабо стојам со слободно време и можност за кампување.
 
Член од
7 ноември 2014
Мислења
444
Поени од реакции
1.007
Што мислите за ова?Доста е ефективна техника за правење мала природна рерна,без бремногу жар да се направи на страна :)

 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Potseka na indijanska sveka :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom