Bushcraft

Член од
27 јуни 2018
Мислења
60
Поени од реакции
125
Јас би ти препорачал да си побараш со подолна температура од таа нема зијан, еве оваа што ја користам ја користам и во лето ако идам на планина или риболов ако веќе носам вреќа никогаш не сум се препотил, ако ми е жешко ја држам цела одпетлана или "поднаврен" сум со неа или пак ќе ја искористам за додатна подлога за лежење. За овај период сум ја истестирал во контролирани услови на -7/8 спиев со подлога подебела долу само по веш маица и гаќи тотално комфорно без никаков проблем, со додатни покривки и алишта мислам дека и до -19 не би имал мака.
 
Член од
27 јуни 2018
Мислења
60
Поени од реакции
125
Си имав купено парче рѓа за 50 денари од пазар сега му дојде редот за да ја стросам,ја зачистив рѓата со средства и благо стружење дојде онака винтиџ изглед, уште да се наточи. Прашањето ми е кај да најдам мала рачка кај нас, насекаде низ Битола, и низ големите маркети во Скопје како Хубо и сл, па дури и Икеа продаваат само големи рачки мала никаде не се наоѓа, краен случај ако не де наоѓа ќе земам голема ќе го прецртам дизајнот за мала и ќе шмирглам @eMilanist ?
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.245
Поени од реакции
1.420
Можеш и да направиш сам рачка, годовите да пазиш да бидат под агол и дрвото да биде суво. Даб, габер, јавор се добри за рачки.
 
Член од
15 март 2013
Мислења
18
Поени од реакции
22
Hello, интересна тема! Ме интересира каков е законот за носење ( поседување) самострел во планина? И дали некој знае како се прави убав лак во шума ( од кое дрво, каков конец...)
Пс: Мојот ранец за на кампирање ( нож, секира, ЈНА сет за јадење, сет за оган со 2 бик запалки, сув коноп како за чешми, кит за прва помош, шишенце со ракиа...)
 

Attachments

Член од
9 март 2011
Мислења
77
Поени од реакции
56
Оружје со тетива само на стрелиште за жал е легално....
Еве го мојот ранец.
Прегледај го приврзокот 225228

И мал дел од опремата за сечење :) :
Прегледај го приврзокот 225229
Море, не само промовирај елетизам со опремата зами делкај лажички, супер се ;)

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
990
Поени од реакции
766
Кога веќе @Ѓуре спомна, кој е заинтересиран за правење лакови на стар начин, нека ги погледне книгите The traditional bowyers bible, во неколку делови е, ептен информативни. Ги има по Pirate bay и сл.
 
Член од
10 декември 2019
Мислења
4
Поени од реакции
0
Може и без вреќа, подлога за доле ти треба, тие како тенок сунѓер што се. Ќебе ќе ти заврши работа, ако трпиш волна земи волнено.
Со шатор или без?
Помирно место за кампување во шума е секогаш што подлабоко во шумата :) .
Планирам со шатор но некое помирно место каде што има вода(рекиче некое).Ако знаете некаде слободно предложете
 
На врв Bottom