Bushcraft

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Ako planiras cela vecer da gori oganot ke ti trebaat premnogu drva, ke treba da gi seces I tolku od zastita na okolinata. Otvoren ogan trosi mnogu drva.
Ako goris cesto (sekoj den) a ne si vo dlaboka suma togas djabe ti e kamufliranje, ognot se gleda I denje I noke.
Jas kaj sto odam ima verojatno najgolema koncentracija na mecki na kvadraten kilometer, :).
Volcite se dovolno umni da begaat od ludje I ednostavno begaat od nasiot miris.
Moj sovet e da odis prvo na nekolku veceri I da vidis kolku drva se trosat pa posle ke vidis sto I kako.
Kako ke go cuvas mesoto da ne se rasipe? Dali ke imas mobilen telefon? Barem eden mora da ja znae tvojata lokacija za slucaj na nezgoda.
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Знам за отворен оган дека се трошат премногу дрва, тоа од секогаш било проблем број 1 , а да не треба да се сечат стебла... Затоа на ум ми доаѓаат неколку варијанти да користам минимално залихи а да имам светло, како опција идат импровизирани факели, газиена лампа или на гориво што и да е, можно е да импровизирам нешто со акумулатор и сијалица ( вадља е возможно и тоа ) , некои лампи на батерии што можат да се полнат и слично. Сума сумарум: повторно ќе се вратиме на примитивна варијанта а тоа е да се трошат премногу дрва, пошто другиве варијанти кратко би траеле. Ако успеам да најдам некои огромни паднати стелба, тие ќе ја пополнат дупката за премногу дрва.... но предвидувајќи ги сите овие елементи, најдобро би било да се опремам со повеќе варијатни со цел да не треба да сечам стебла само за да имам светло. Во секој случај најбитна ствар во мракот е светлината.
Месо би купувал на 2,3 дена а ќе го чувам така што ќе го посолам ( солта ќе одложи расипување на месото на еден, два дена.. ) + - не ми е ни потребно толку месо. Ќе земам конзерви залихи, војнички систем, тоа не се расипува. Мобилен телефон задолжително ќе имам. Затоа и би одел блиску до цивилизација за да можам да го полнам, да купувам свежа храна и слично. За локацијата ќе бидат известени луѓе и ќе бидам во постојана комуникација со луѓе. Сите совети се добредојдени. Јасно ми е колку дрва се трошат, сум го искусил тоа многу пати .. луда работа е како брзо горат стебла од по 20 метри за неколку саати.:) Во секој случај прво добро ќе го истражам местото за да се одлучам да седам на соло трип месец дена. Најпаметно е прво неколку дена да видам како е па после ако ми прија и можам ќе продолжам со мојата луда мисија. Лудо звучи , а уште полудо е во пракса. Затоа барам евентуално некој од близок круг на луѓе да ми се придружи пошто за сам треба големи муда за ваква изведба, двајца подобро би се снашле, ама како треба да биде така ќе биде , тотално се препуштам на ДОБРОТО и што биде нека биде, пошто на сила ништо не бидува. Во потрага по мирот сум, се надевам ќе го најдам на мисијата што сакам да ја направам. Соло трипот најјак би бил! Исто така би бил и добар запис за луѓе што ја имаат оваа пасија и сакаат да прават слични ситуации како мојава.
 
Последно уредено:

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Некои интересни видеа:




 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Големите паднати стебла не е можно да се преместуваат само од еден човек,ниту пак може да се средат на помали без моторна пила...

Најдобар совет што можам да ти дадам е да одиш во близина на некој планинарски дом, да го известиш домарот и во близина на домот пробај една недела како ќе биде. Идеално би било да имаш пристап до домот во случај да неможеш да издржиш. Или ако некој другар ако има викендица да одиш во нејзина близина.

За ова би било добро да не си сам, навечер е друго кога имаш со кого да правиш муабет. Сам човек во природа навечер може многу лесно да фати паника.

Еден месец без силен дожд само во Сахара има, кај нас такво нешто е невозможно и ако громовите ти се незгодни тогаш нема чаре.
 
Член од
21 март 2013
Мислења
64
Поени од реакции
45
Ако веќе се планира преспивање во планина на отворено треба сериозна проценка на условите и местоположбата. Дури и летно време пожелно би било да има оган. Битно е каков тип шума има околу, даб, бука, смрека што зависи и од надморската висина. Дабот потешко се распалува но одржува жар најдолго. Буката брзо се распалува ама и брзо згаснува. Битно е и дали се носи секира или пила за да се комбинира со сурови дрва огништето за подолго да трае. Со 10-12 сурови тазе исечени трупчиња со 10 тина см дебелина и 1 м должина комбинирани со суви подебели гранки и заветно огниште без проблем може да се преноќи.
Подлогата за спиење најдобро е да е одвоена од земја со суви гранки 2-3 реда и папрат и секако пожелно е шаторско или некој најлон најгоре и барем 2 м од огништето.
Волнена блуза и кошула задолжителна и никако бос спиење.
Мое искуство е подалеку од поток барем 200 тина метра ради звукот на водата и комарците. Се лежи со грб кон огнот и рачунајте дека кризата за спиење почнува покасно, не ги трошите дрвата со првиот мрак. Максималното спиење е од 12-04 ако може да потонете без страв и за то период треба да се наредат грото сурови дрва. Но и да се има суви при рака за утринско распалување.
Битно е дека диви животни не се приближуваат никогаш додека имате огин и чад така да освен планинските звуци нема ништо опасно.
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Се што напиша бобач е така, па сега ти види за еден месец само за навечер колку дрва ти требаат. Башка оган за храна-кафе-чај-супа-топла вода.

Еве една слика во склоп на темата од лани:

IMG_5565.JPG

И една од вчера:

34365956_10216004734301028_8329294660556029952_n.jpg
 
Член од
21 март 2013
Мислења
64
Поени од реакции
45
Во врска со храната, мој совет е конзервирана примарно место сурова. Месен нарезак или шунка во конзерва, мелени домати во конзерва, компот во конзерва, грав конзерва со сланина. Риба конзерва, зденки и сл. Свежо само лук и кромид и евентуално некоја пиперка за печење :D.
Свежа храна носи голем ризик од расипување и труења. Плус бара дополнителни садови за приготвување кои треба да се мијат во импровизирани услови што носи додатен ризик.
Во планина не се бројат калории и не се држи до линија, од вишок калории не боли глава, некој нарезак плус во ранец некогаш е право богатство и спас.
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
@bobac во врска со опремата некој муабет да пуштиш? Облека, ранец, алат, итн .. ?
Кој се оптималните работи кој треба да се имаат за да може да се извози таква ситуација , да се преживее и да се има ок комфорт во склоп на природните околности?

п.с: од свежо .. може и некој компир плус евентално.. :)) ?


едно кул видео околу муабетов општо
 
Последно уредено:
Член од
21 март 2013
Мислења
64
Поени од реакции
45
@bobac во врска со опремата некој муабет да пуштиш? Облека, ранец, алат, итн .. ?
Кој се оптималните работи кој треба да се имаат за да може да се извози таква ситуација , да се преживее и да се има ок комфорт во склоп на природните околности?

п.с: од свежо .. може и некој компир плус евентално.. :)) ?


едно кул видео околу муабетов општо
Според мене најдобро да се направи една пробна авантура со уште еден со тебе на некоја по хард кор планина високо во букова шума. Не повеќе од ноќ два. Да се пробаш прво психофизички како стоиш.
Буката полесно се сече и цепи со помало секирче и пила, што би ги собрало во ранец. А сурова гори солидно долго.
Ранец може 60 л со странични џебови. Од опрема стандард пиличе бачо задолжително и мало секирче поквалитетно, нож по желба. Џепен сет лажица виљушка и отварачка за конзерви иако сите си имаат фабрички, ги има ефтини пазарски. Внатрешна гума за потпалување е мој совет со неколку кутивчиња кибрит.Облека волнена блуза може и потенка и кошула со долги да не те јадат комарци. Шаторско крило и најлон со исти димензии е мој избор и јаже 5м за да можеш да импровизираш шатор ако заврне. Со врзување меѓу две стебла и ќе го прекршиш шаторско и со дрвени изделкани клинови ќе се фиксира во алуминиумски алки. Ако заврне мн додатно ке го префрлиш најлонот врз шаторско. За подлога обавезно неколку реда гранки прво па после папрат или суви лисја шаторското па најлонот и да оставиш да се умоташ зошто сабајле паѓа роса да знаеш во букова шума. Начално тоа што друго те интересира, прашај слободно. Компирот може да го печеш во жар ама ако го јадеш па недопечен може и пролив :D а и за џабе ке ти тежи во ранец.[DOUBLEPOST=1527975149][/DOUBLEPOST]Ова би бил некој минимум од опрема IMG_20180602_232530.jpg
 
Последно уредено:

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Се најдов прееска у жустрина на мини бурата што се пушти низ Скопје, во шатор на Водно ... прилично позитивно сум изненаден како издржи убаво. Не го наместив кровчето убаво на време и малце од таму само прокисна некоја капка и додека влагав во шаторот пошто многу вода се истури во секунда, причина повеќе да си го поштувам шаторчето мое минимално. :)
Правев муабет со постаро другарче што има вакви пасии, спомнав за Дојран , класика муабет , ми вика што кур ќе бараш кај комарците ќе те искасапат во мочуриштето .. Охрид многу подобра опција. Имате искуство на некоја дива плажа, да средите мини камп да искулирате 2-4 дена, некој ? Во контекст и со претодниот муабет само не толку хардкор да треба да палам цело време оган за да бркам диви животни и да имам светлина во мрак. Оган да имам да си спржам нешто за јадење, чај ова она. Мислам дека фина идеја е Охрид да се пробам и да искулирам како човек пошто преку кур од канализацијава тука. Плус фино место е за такви изведби, убав поглед, свето место, интересна динамика.Мислења?
 
Последно уредено:
Член од
10 април 2013
Мислења
1.107
Поени од реакции
705
Kompirot ti e dobra varijanta zasto gostavas vo pepl i sam se pece celo vreme taka da sabajle imas gotov dorucek.Bi ti preporacal obavezno nesto protiv kasnuvanje od insekti Pr; Kuterid mast, i za nedaj boze Amp. Synopen i Adrenalin -normalno spric i igla.Ako te fati dozd tesko ke mozes da zapalis ogan pa kako sto ti kazaa parce guma , a jas biti kazal iedna t.n. heppo kocka za potpaluvanje.Za jadenje pokraj kozervi mesen narezok obavezno suvo ovosje -dava energija a ne tezi i ne zafaka mnogu prostor.Alkohol nikako -ke ti dade lazna samodoverba i ke se zaebes nesto.Akumulator i takvi gluposti brisi zasto so toa ne mozes da se dvizis-dali nekogas si podignal akumulator?Obavezno nekoja sveka za osvetluvanje , a vo zatvoren sator moze i da ja podigne temperaturata za nekolku stepeni.Ako odis podaleku obavezno dimen signalizator vonekoja jaka boja, a mozes i fosforni stapcinja koi svetat i do 6 casa.E pa tolku i so sreka!!!!!
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
IMG-25680ebb8200bd4bd20c0d0d2995c10a-V.jpg IMG-6c17471279e7487519887a91146eff1e-V.jpg
Koga sme kaj kompirite , eve nekoj moj skromen specijalitet od pred nekoj den i malce gjuvech za bolje muabet:)Za takviot trip za koj shto zborev skoro e nevozmozno sam da go izvedam sega taka da ostanuvam na polabavi varijanti, blagodarenie na muabetite koj gi napravivme tuka i razumot koj mi preostanal.
Vo prv plan nemam ni soodvetna oprema za da izvedam takvo neshto. Ne sum ni pri finansii da si kupam toa shto mi treba za da mozham da "kuliram". Za prezhivuvanje kako Indijanec u frka ne e frka ako dojde do frka ama ne mi e dojdeno do tolku za da moram bash da se soochuvam so surovosta na prirodata i da se pravam majkoebach sam da idam vo divina na eden mesec za da dokazham deka mozham da prezhiveam ( bez oprema ) Inache kupiv edno fosforno stapche od kamuflazh za da proveram dali funckionira za NEDAJ BOZHE i ispadna deka ne mozham da mu veruvam na toj muabet - nefunkcionalno beshe stapcheto. Kje im odam denovive da im go kazham toa deka ne gi biva za kur. Proveriv bash da vidam ako se najdam u bezizlezna situacija kako bi izgledalo i mi pritreba takvo neshto i se razocharav...
Kje si pravam polabavi tripovi, u prv plan mi e da otidam vo Ohrid na nekoja diva plazha nakaj Gradishte da iskuliram na nekoj den labavo da ksnam ripche da ispijam nekoe pivce da prespijam pokraj ezero .. za ponataka zdravje kje vidime! Sigurno prodolzhuvam so planovite i nekoj den kje stasam i do prviot muabet koj go napraviv tuka okolu temava za hardcore bushcraft mesec dena solo trip.
Fala vi mnogu na site za muabetite i sovetite! Golema pochit do site vas.Neka prodozhi diskusijava...
 
Последно уредено:

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Прегледај го приврзокот 192276 Прегледај го приврзокот 192275
Koga sme kaj kompirite , eve nekoj moj skromen specijalitet od pred nekoj den i malce gjuvech za bolje muabet:)Za takviot trip za koj shto zborev skoro e nevozmozno sam da go izvedam sega taka da ostanuvam na polabavi varijanti, blagodarenie na muabetite koj gi napravivme tuka i razumot koj mi preostanal.
Vo prv plan nemam ni soodvetna oprema za da izvedam takvo neshto. Ne sum ni pri finansii da si kupam toa shto mi treba za da mozham da "kuliram". Za prezhivuvanje kako Indijanec u frka ne e frka ako dojde do frka ama ne mi e dojdeno do tolku za da moram bash da se soochuvam so surovosta na prirodata i da se pravam majkoebach sam da idam vo divina na eden mesec za da dokazham deka mozham da prezhiveam ( bez oprema ) Inache kupiv edno fosforno stapche od kamuflazh za da proveram dali funckionira za NEDAJ BOZHE i ispadna deka ne mozham da mu veruvam na toj muabet - nefunkcionalno beshe stapcheto. Kje im odam denovive da im go kazham toa deka ne gi biva za kur. Proveriv bash da vidam ako se najdam u bezizlezna situacija kako bi izgledalo i mi pritreba takvo neshto i se razocharav...
Kje si pravam polabavi tripovi, u prv plan mi e da otidam vo Ohrid na nekoja diva plazha nakaj Gradishte da iskuliram na nekoj den labavo da ksnam ripche da ispijam nekoe pivce da prespijam pokraj ezero .. za ponataka zdravje kje vidime! Sigurno prodolzhuvam so planovite i nekoj den kje stasam i do prviot muabet koj go napraviv tuka okolu temava za hardcore bushcraft mesec dena solo trip.
Fala vi mnogu na site za muabetite i sovetite! Golema pochit do site vas.Neka prodozhi diskusijava...
Glowstick-овите не се наменети да ти дадат тебе светлина,туку да им даде светлечки сигнал на тие што те бараат, ако знаеш како се користи, не е лошо да се има во ранецот. Врзи му конец долг околу едно метро, скрши (активирај) го и почни да го вртиш во круг, така се прави голем круг што свети и лесно се приметува ноќно време.
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Glowstick-овите не се наменети да ти дадат тебе светлина,туку да им даде светлечки сигнал на тие што те бараат, ако знаеш како се користи, не е лошо да се има во ранецот. Врзи му конец долг околу едно метро, скрши (активирај) го и почни да го вртиш во круг, така се прави голем круг што свети и лесно се приметува ноќно време.

Mozhe da se upotrebi i za svetlechki signal ama mozhe da se upotrebi i za svetlina ( kolku -tolku) . Vo sekoj sluchaj ova ne funkcionirashe , go skrshiv ( aktivirav ) ne se aktivira .... toa mi e muabetot.
Zatoa i go imav u ranec , za nekoja eventualno ponatamoshna neugodna situacija i chisto da proveram , funkcija 0... a kako i da e ako idam u dlabokoto , kje si ponesam signalen pishtol so signalni raketi, toa mnogu podobra opcija e za svetlechki signali vo takov sluchaj dokolku nekoj bi me baral vo nedaj bozhe situacija iako i tvojov muabet e mnogu dobar, vistina chista... za neugodna situacija vo koja shto ne bi trebalo da se najdeme nekogash na nashive tripovi. Mora planski da se deluva i po principi. Nema igranje so priroda.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom