Bushcraft

Дискусија во форумот 'Хоби' започната од Dr. Wish, 29 ноември 2014.

 1. Dr. Wish

  Dr. Wish Perun

  Член од:
  23 септември 2013
  Мислења:
  2.322
  Допаѓања:
  2.760
  :) Дали има некој што се занимава со Bushcraft?Дали бил во ситуација кога bushcraft му помогнал? :) Претпоставувам на @4NHK0 e :гомце: Секојдневна работа му е ова :D
   
  На kooperativa, eMilanist и Arthokk Lionheart им се допаѓа ова.
 2. Arthokk Lionheart

  Arthokk Lionheart

  Член од:
  7 ноември 2014
  Мислења:
  444
  Допаѓања:
  1.005
  Доста сум заинтересиран за бушкрафт,уште одамна.Бидејќи сум од ловџиско семејство,од мал ми биле интересни тие вештини.Според мене бушкрафт е една од најкреативните и битните работи што би му служеле на еден човек.Иначе никој не бил во ситујација кога бушкрафт му е потребно бидејќи
  по дефиниција бушкрафт е вид на тренинг во контролирана средина,додека пак ако се изгубиш и си негде во природа,тоа веќе спаѓа во категорија survival. Ray Mears е пример за класична примена на бушкрафт,за разлика од survival

  Супер што отвори ваква тема другар,би било убаво кој може да стави по некое клипче или интересни работи од нет,околу некои од вештините кои се учат во bushcraft :)

  Основната опрема за бушкрафт,специфичните ножеви :D

  [​IMG]
   
  На Dr. Wish и eMilanist им се допаѓа ова.
 3. eMilanist

  eMilanist Ursus domesticus

  Член од:
  27 септември 2007
  Мислења:
  2.193
  Допаѓања:
  1.346
  Ај арелија темава. Иначе Bushcraft во буквален превод би му дошло нешто како "грмушарење":icon_mrgr:.
  Тоа што според помодарството е специфичен бушкрафт нож е всушност сканди брусен фул танг нож. Многу ножеви може да се користат за бушкрафт.....ама па за ножевите веќе има тема, ако има потреба може и овде да дискутираме за тоа.
   
  Клошар., честа, Dr. Wish и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. Arthokk Lionheart

  Arthokk Lionheart

  Член од:
  7 ноември 2014
  Мислења:
  444
  Допаѓања:
  1.005
  Точно.Но најчесто користени ножеви си тие,заедно со обична секира,и пила.Затоа и се бушкрафт,нормално во survival ситуација,шансите се многу мали со тебе да имаш пила,нож и секира.Ножевите се намерно од овој тип и се мали,бидјеќи служат како crafting knives а не како нож за преживување кој би имал повеќе функции.
   
  На Dr. Wish му/ѝ се допаѓа ова.
 5. eMilanist

  eMilanist Ursus domesticus

  Член од:
  27 септември 2007
  Мислења:
  2.193
  Допаѓања:
  1.346
  Само те молам терминот survival да не го користиме овде, тоа е чист маркетинг. Никој не би тренирал такво нешто.
  А бушкрафтот е веќе нешто друго......а мераккрафтот е врв:).

  п.с. Денес ми стигна Husqvarna forest axe:cool:, ама за тоа во другата тема.
   
  На Dr. Wish и Arthokk Lionheart им се допаѓа ова.
 6. Arthokk Lionheart

  Arthokk Lionheart

  Член од:
  7 ноември 2014
  Мислења:
  444
  Допаѓања:
  1.005
  Нормално не можеш да тренираш survival,но обично на форумиве често така ги разграничуваат поимиве.
  Иначе оф топик прашање,колку те фати секирата?Знам во бушкрафт светот,ги реклмамираат доста Gransfors Bruks секирата.А нивната цена е бубрег да продадеш :D
   
  На Dr. Wish му/ѝ се допаѓа ова.
 7. eMilanist

  eMilanist Ursus domesticus

  Член од:
  27 септември 2007
  Мислења:
  2.193
  Допаѓања:
  1.346
  Leol има Грансфорс, одлична секира само што е малку скапичка. Јас се одлучив за Хусккварната заради цената. Ме чинеше 45 евра, купена е во Србија од нивниот дистрибутер.
   
  На Клошар. и Dr. Wish им се допаѓа ова.
 8. eMilanist

  eMilanist Ursus domesticus

  Член од:
  27 септември 2007
  Мислења:
  2.193
  Допаѓања:
  1.346
  Leol има Грансфорс, одлична секира само што е малку скапичка. Јас се одлучив за Хусккварната заради цената. Ме чинеше 45 евра, купена е во Србија од нивниот дистрибутер.
   
  На Dr. Wish му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Dr. Wish

  Dr. Wish Perun

  Член од:
  23 септември 2013
  Мислења:
  2.322
  Допаѓања:
  2.760
  Иначе вештинава у последно време изумира. Многу луѓе тргнаа по технологијата. А баш е паметно некои работи да се научат :) Ја пошто немам некои посебни ножеви само 3 имам и тоа фолдинг се би требало да се потрудам да си набавам еден баш за ова :)
  п.с Ставајте слики чекор по чекор и обични :D
   
 10. marinium

  marinium Even Cops Dial 911 -S.W.A.T !

  Член од:
  5 мај 2013
  Мислења:
  953
  Допаѓања:
  484
  може некој да објасни што ви е тоа бушкрафт ?
  да се снајдеш ли коа си сам и немаш баш услови ,да знаеш што да напраиш тоа лие ?не зборам да преживееш него да знаеш одредени работи кои би ти биле од помош незнам ... ?
   
 11. Arthokk Lionheart

  Arthokk Lionheart

  Член од:
  7 ноември 2014
  Мислења:
  444
  Допаѓања:
  1.005
  Bushcraft е серија од способности,кои се потребни на еден човек за да би можел да живее во дивината на одреден период.А тоа се ловење,палењето оган,градење импровизирани засолништа,наоѓање и прочистување на вода во дивиниата,пронаоѓање храна во природата,оринетација во природата итн.Исто така како мал дел од бушкрафт се сметаат и вештото ракување со нож/пила/секира/мачета кои се и основните алатки за преживување во дивината,правење алатки од природни материјали.
   
  На marinium, Ska Maniac и arakenx им се допаѓа ова.
 12. Dr. Wish

  Dr. Wish Perun

  Член од:
  23 септември 2013
  Мислења:
  2.322
  Допаѓања:
  2.760
  На Arthokk Lionheart му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Arthokk Lionheart

  Arthokk Lionheart

  Член од:
  7 ноември 2014
  Мислења:
  444
  Допаѓања:
  1.005
  Еден тип од основните стапици

   
  На Dr. Wish му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Dr. Wish

  Dr. Wish Perun

  Член од:
  23 септември 2013
  Мислења:
  2.322
  Допаѓања:
  2.760
  Ovaa ja znam i sum ja pravel :) Ja znaes Apache foot trap? :)
   
 15. Arthokk Lionheart

  Arthokk Lionheart

  Член од:
  7 ноември 2014
  Мислења:
  444
  Допаѓања:
  1.005
  Ја имам видено само во книга.Но нз како точно се прави и ја неам направено до сега.Ама вака како што ја гледам на нет изгледа доста ефективна.Само ме интересира,каде точно се поставува?Блиску до местата каде што има дивечот храна или вода?
   
 16. Dr. Wish

  Dr. Wish Perun

  Член од:
  23 септември 2013
  Мислења:
  2.322
  Допаѓања:
  2.760
  Па највеќе се користи за ловење на голем плен и е многу ефективна. На пример Елен. Но може да се користи и за помал плен. Ракун,лисица итн. Незнам точно каде се поставува,но претпоставувам на места каде што има храна.
  Друга интересна замка е замката за риби :) Која се плете и е ефикасна. Се поставува на потесни места каде што може човек да направи мала брана од двете страни на тунелот,и рибата ќе биде принудена да влезе. [​IMG]
  Еве ја и Apache Foot Trap.
  https://www.youtube.com/watch?v=ToOFVdQutzg
   
  Последно уредено: 30 ноември 2014
 17. Ska Maniac

  Ska Maniac Бараба

  Член од:
  2 октомври 2013
  Мислења:
  3.575
  Допаѓања:
  3.423
  Вака интересно звучи и предпоставувам дека е напорно. Има ли тренинг или курс кај нас во МКД за ова !?!?
   

Сподели преку: