Bundesliga

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.970
Поени од реакции
35.620
Очигледно е дека Тухел после Челзи сакал само германски клуб, а кој друг ако не Баерн. Само ова го објаснува ваквиот отказ на Нагелсман, 100 % е имало договор за наредна сезона али има правено некој притисок овој.

На лето слободно можеше да бира од Реал Мадрид и ПСЖ, и двата клуба ќе го потпишеа со две раце.
 
Член од
4 ноември 2013
Мислења
843
Поени од реакции
1.299
Знаеш дека овој муабет е правен за Санчо, Шурле, Вернер, и да не набројувам натака? Да не се сфатиме погрешно, и мене ми е Белингам екстра играч, а и Мусиала, ама стварно не сфаќам од каде ги влечеш заклучоците дека Мусиала моментално е меѓу тие погоре јас што ги набројав... Ако според тебе е талентиран и јак играч тоа не значи дека е точно во моментов, џабе ми пишуваш толкави постови кога ги гледам секое коло и знам како стојат работите.

Оној па пишал Мусиала е ѕвезда број 1 во Германија, што се не ќе прочиташ бог да чува...
Другар ја во Гер живеам веќе со години , не се праи многу вицкаст..
Барем околу фудбал пратам работи

Треба пола форумџии тука да ве вработат во Скај Спортс или Билд , прштите со знаење

Белингам може да е број 1 само во Дортмунд кај жутите и толку, Мусиала башка игра за Германија.

Санчо , Вернер и остала боранија што ги наброи не влагаат во иста реченица со Мусиала.

Тоа што ти си имаш мислење дека знаеш како стојат работите не значи дека се така..

Јас и порано го имам "величено" Мусиала ама како потенцијал да биде најдобар,не како најдобар.
Тука на форумов како програмирани сте за драми праење и не дочитувате реченици.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.196
Поени од реакции
21.347
Како сакаш врти, Белингем е најдобар играч во лигата.
 
Член од
4 ноември 2013
Мислења
843
Поени од реакции
1.299
Не сме мали деца тука па да ми пишуваш не се лути..

Јас не ги оспорувам квалитетите на Белингам , само константноста не го прави подобар од Мусиала.

Ок нема врска забегавме , ке покаже крајот на сезонава кој е во право..
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.173
Поени од реакции
15.984
А ја се чудам зашо на секое ќоше слушам Мусиала, Мусиала. Тоа да ти било дека бил најдобар фудбалер у Германија.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
Еве го пак дркачот на идиотите од Дортмунд да шири глупости.

Jude Bellingham 2022/2023
- 34 настапи, 10 гола, 6 асистенции
- 2913 минути одиграни

1.png

Jamal Musiala 2022/2023
- 35 настапи, 15 гола, 12 асистенции
- 2337 минути одиграни (576 помалку)

2.png
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jude Bellingham 2021/2022
- 44 настапи, 6 гола, 14 асистенции
- 3796 минути одиграни

3.png

Jamal Musiala 2021/2022
- 40 настапи, 8 гола, 6 асистенции
- 2337 минути одиграни (1816 помалку)

4.png

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
И да сумираме за претходната и тековната сезона:

Jude Bellingham
- 79 настапи, 16 гола, 20 асистенции
- 6709 минути одиграни

Jamal Musiala
- 75 настапи, 23 гола, 18 асистенции
- 4317 минути одиграни

Мусиала има постигнато 8 гола повеќе, 2 асистенции помалку, сето тоа во фрапантни 2392 помалку одиграни минути т.е во просек тоа се 26 натпревари.
Во ниеден универзум (освен глупиот на екс БотчеМК, сегашен курофмиСтауфер) Белингем не е подобар од Мусиала, ниту ќе биде.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.240
Поени од реакции
41.567
Не ти е на место споредбава а и му одговара на енглезот, јер је далеку подефанзивно поставен на терен од другиов, that being said, и двајцата се ѕверови и секој тим у моментив би ги посакал у свои редови, башка што покриваат различни делови на терен така да комотно може во ист тим да бидат стартери, никаков overlap немаат нивните улоги на теренот.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.471
Поени од реакции
5.474
Еве го пак дркачот на идиотите од Дортмунд да шири глупости.

Jude Bellingham 2022/2023
- 34 настапи, 10 гола, 6 асистенции
- 2913 минути одиграни

Прегледај го приврзокот 373206

Jamal Musiala 2022/2023
- 35 настапи, 15 гола, 12 асистенции
- 2337 минути одиграни (576 помалку)

Прегледај го приврзокот 373207
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jude Bellingham 2021/2022
- 44 настапи, 6 гола, 14 асистенции
- 3796 минути одиграни

Прегледај го приврзокот 373208

Jamal Musiala 2021/2022
- 40 настапи, 8 гола, 6 асистенции
- 2337 минути одиграни (1816 помалку)

Прегледај го приврзокот 373211

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
И да сумираме за претходната и тековната сезона:

Jude Bellingham
- 79 настапи, 16 гола, 20 асистенции
- 6709 минути одиграни

Jamal Musiala
- 75 настапи, 23 гола, 18 асистенции
- 4317 минути одиграни

Мусиала има постигнато 8 гола повеќе, 2 асистенции помалку, сето тоа во фрапантни 2392 помалку одиграни минути т.е во просек тоа се 26 натпревари.
Во ниеден универзум (освен глупиот на екс БотчеМК, сегашен курофмиСтауфер) Белингем не е подобар од Мусиала, ниту ќе биде.
Не кажувам дека Белингам е подобар од Мусиала но мислам дека не е фер да ги споредуваш строго по статистика Гол+Асистенција.
Мусиала е повеќе офанзивно настроен реално. Има многу повеќе параметри ако сакаш детално да ги споредиш двајцата играчи и строго по статистика да доловиш поента. :)
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.170
Поени од реакции
107.685
Другар ја во Гер живеам веќе со години , не се праи многу вицкаст..
Барем околу фудбал пратам работи
Види, во тоа е и проблемот и трагедијата, живееш таму а не знаеш како стојат работите. Во кој свет Мусиала е поголема ѕвезда од Ноер, Кимих или Милер? Дали се читаш што пишуваш? Никој не му го спори талентот ама полека малце, има време додека бидне мегаѕвезда, што ваљда ќе се деси набрзо.
Автоматски споено мислење:

Санчо , Вернер и остала боранија што ги наброи не влагаат во иста реченица со Мусиала
Зошто? Сите тие своевремено биле сметани за екстра таленти и идни мега јаки играчи па ете видовме како им се одвиваа кариерите.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.196
Поени од реакции
21.347
Еве го пак дркачот на идиотите од Дортмунд да шири глупости.

Jude Bellingham 2022/2023
- 34 настапи, 10 гола, 6 асистенции
- 2913 минути одиграни

Прегледај го приврзокот 373206

Jamal Musiala 2022/2023
- 35 настапи, 15 гола, 12 асистенции
- 2337 минути одиграни (576 помалку)

Прегледај го приврзокот 373207
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jude Bellingham 2021/2022
- 44 настапи, 6 гола, 14 асистенции
- 3796 минути одиграни

Прегледај го приврзокот 373208

Jamal Musiala 2021/2022
- 40 настапи, 8 гола, 6 асистенции
- 2337 минути одиграни (1816 помалку)

Прегледај го приврзокот 373211

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
И да сумираме за претходната и тековната сезона:

Jude Bellingham
- 79 настапи, 16 гола, 20 асистенции
- 6709 минути одиграни

Jamal Musiala
- 75 настапи, 23 гола, 18 асистенции
- 4317 минути одиграни

Мусиала има постигнато 8 гола повеќе, 2 асистенции помалку, сето тоа во фрапантни 2392 помалку одиграни минути т.е во просек тоа се 26 натпревари.
Во ниеден универзум (освен глупиот на екс БотчеМК, сегашен курофмиСтауфер) Белингем не е подобар од Мусиала, ниту ќе биде.
Не верував дека си олку глуп.

1679841647567.png


1679841675773.png


Ај спореди Нојер и Мутинг со голови кој е подобар.
 
Член од
4 ноември 2013
Мислења
843
Поени од реакции
1.299
Види, во тоа е и проблемот и трагедијата, живееш таму а не знаеш како стојат работите. Во кој свет Мусиала е поголема ѕвезда од Ноер, Кимих или Милер? Дали се читаш што пишуваш? Никој не му го спори талентот ама полека малце, има време додека бидне мегаѕвезда, што ваљда ќе се деси набрзо.
Автоматски споено мислење:


Зошто? Сите тие своевремено биле сметани за екстра таленти и идни мега јаки играчи па ете видовме како им се одвиваа кариерите.
Абе стои тоа првото што си го напишал ама до негде..

Застанаа во Минхен пред стадион двајца репортери и имаа интервју со доста стари навивачи , баш ги слушав од страна кога објаснуваа за него дека не би го мењале за ниедна звезда во светот.Сакам да ти кажам дека е високовреднуван како играч и во Баерн фан базата и во Фан базата на Германија.

Многу нормално дека има поголеми звезди од него и подобри играчи во светот , нема тука дискусија , ама за брзо време ке биде на врвот и ке му гледаат зад грб.

Зависно е многу кој како го гледа фудбалот , за тоа второто не си во право , они не покажале квалитет и фудбал како Мусиала до сега.

Ок е , нема врска , ке покаже времето , има башка и од оваа сезона уште што да се види..
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.141
Поени од реакции
5.492
Знаеш дека овој муабет е правен за Санчо, Шурле, Вернер, и да не набројувам натака? Да не се сфатиме погрешно, и мене ми е Белингам екстра играч, а и Мусиала, ама стварно не сфаќам од каде ги влечеш заклучоците дека Мусиала моментално е меѓу тие погоре јас што ги набројав... Ако според тебе е талентиран и јак играч тоа не значи дека е точно во моментов, џабе ми пишуваш толкави постови кога ги гледам секое коло и знам како стојат работите.

Оној па пишал Мусиала е ѕвезда број 1 во Германија, што се не ќе прочиташ бог да чува...
aj najdi od mene komentar kade sto sum rekol deka schürrle, werner i sancho se top igraci. naprotiv na primer schürrle i werner sekogas bea strasno preceneti od prosta pricina sto se klasicni shvabi, sekogas si gi velicat belite fudbaleri klasa pogore. imas milion takvi germanci koi neopravdano od sirokata javnost bea veliceni. pozitivni komentari imav za kai havertz koga potpisa za chelsea, ama kako polu spic i ofanziven vezen, centarfor ne e. isto wirtz od bayer leverkusen e nadprosecen talent, samo da vidime kako ke se vrati od povredata na ligamentite.

pomladite top igraci od bundesliga (da kazeme do 21 godisna vozrast) spored mene se musiala, wirtz, gvardiol i bellingham, toa se igraci koi veke igraat na takov level sto bi mozele kaj skoro sekoj klub da zafatat mesto kako starter. po talentot vo toj krug bi go stavil uste ryan gravenberch od bayern, no on momentalno e povise talent odkolku kvaliteten igrac, ni kaj bayern za sega se nema probieno deka kimmich i goretzka gi ima pred sebe. nekoi drugi talenti koi mnogu se velicat od mediumite, kako na primer youssoufa moukoko i karim adeyemi, spored mene se precenite od prosta pricina sto ne se tolku kompletni kako gore navedenite. adeyemi na primer visoko go rejtuvaat deka e eden od najbrzite fudbaleri na svetot, ama pa tehnicki i koordinativno ima slabosti zaradi sto prasanje e dali kako krilo nekogas bi bil vrven igrac. kako spic pa pre bi bil igrac za na kontri, a takvi retko se probivaat kaj top klubovi.

werner na primer od ekspertite nikogas ne bese mnogu rejtuvan, naprotiv site poozbilni analiticari se somnevaa deka kaj chelsea ke se probie bidejki on e klasicen centarfor za na kontri, dobar e samo koga ima mnogu prostor, a toj go nemas koga igras za kvaliteten tim koj igra pretezno protiv ekipi koi se defanzivno postaveni. ako citas samo random portali jasno e deka ke pomislis deka ima bez broj vrvni talenti, na takvi mesta sekoj se velici koj moze da istrca 10 metri bez da se sopne.

inace kako dojde do zaklucok deka musiala go rejtuvam veke kako eden messi ili modric? kazav deka koga ke kazam "eden od najdobrite igraci" zboruvam za igrac koj na negovata pozicija e vo top 5. nigde ne sum pisal deka e megu najdobrite 5-10 fudbaleri na svetot ako se spojat site pozicii. imame druga zamisla za terminot "megu najdobrite".

za bayern konkretno koga zboruvame prasaj nekoj koj redovno gi gleda utakmicite na bayern i ke doznaes koj spored niv ovaja godina e najdobar igrac na bayern. kimmich na primer ima prilicno slaba sezona, goretzka so povreda vleze vo sezonata i duri i sega ne e na 100%, a müller ima pad vo formata uste od poodamna. musiala statisticki i po igra ovaja sezona im e najdobriot igrac. ke zavrsi naskoro sezonata i moze togas povtorno da zboruvame, da vidime kade ke zavrsi musiala koga ke se glasa igrac na sezonata od bundesliga, dali igrac od bayern ke bide pred nego.

Bellingham e #1

Gesendet von meinem SM-S901B mit Tapatalk
bellingham nitu e germanec nitu igrac na bayern. na strana toa bi se slozil deka sezonava e podobar od musiala bidejki igra so pomalku oscilacii. verojatno on ke bide proglasen za igrac na sezonata duri i da ne ja osvojat titulata. patem lani nkunku bese igrac na sezonata iako go osvoi samo kupot, taka sto pre se gleda na individualnata igra odkolku na timskiot uspeh, sto spored mene e i fer pri takvo glasanje.
 
Последно уредено:
Член од
30 ноември 2013
Мислења
2.147
Поени од реакции
4.542
Знаеш дека овој муабет е правен за Санчо, Шурле, Вернер, и да не набројувам натака? Да не се сфатиме погрешно, и мене ми е Белингам екстра играч, а и Мусиала, ама стварно не сфаќам од каде ги влечеш заклучоците дека Мусиала моментално е меѓу тие погоре јас што ги набројав... Ако според тебе е талентиран и јак играч тоа не значи дека е точно во моментов, џабе ми пишуваш толкави постови кога ги гледам секое коло и знам како стојат работите.

Оној па пишал Мусиала е ѕвезда број 1 во Германија, што се не ќе прочиташ бог да чува...
Проблемот е што често не се разграничува медиумски хајп, со реален хајп околу тоа кој колку е добар и какви партии пружа. Целосно се согласувам со @nsan, партиите што ги пружаат и Мусиала и Белингам се веќе на такво ниво што може да се сметаат за светска класа и дел од најдобрите на своите позиции. Имињава што ги имаш набројано, се типичен пример на медиумски хајп, предизвикан поради тоа што како таленти, играле во „фидер“ клубови, па истиот хајп го користат да им билдаат цена и да извлечат што повеќе, истото се случува насекаде, највеќе во Премиер лигата. Мусиала на пример, има далеку помал хајп, затоа што веќе е во Баерн, и јасно е дека шансите да мрдне од таму се скоро никакви, затоа за Белингам многу повеќе се пишува и се врзува со клубови како Реал, Сити, Ливерпул.. Реално, разликата од имиња како Вернер и Ширле до играчи како Халанд и Мусиала била и е небо-земја, па затоа за вториве се пишувало со доза на претпазливост и несигурност, ради флопови на играчи како првиве, ама доколку се анализираат квалитетите што ги поседувале и игрите што ги прикажувале во моментите кога биле хајпани, разликата е огромна.

На каналов има доста интересни анализи на играчи, од различни аспекти на нивната игра, вклучувајки силни и слаби страни, во каков систем и позиција би се вклопувале и каде би биле потенцијален флоп. Многу е подруго кога од ваков аспект ќе гледаш на некој играч, надвор од генералниот хајп ради набилдана статистика или моментално добра форма и систем на игра што одговара за играчот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom