Breaking Bad

Figaro

la vita e bella
Член од
2 март 2009
Мислења
648
Поени од реакции
410
Таман Џеси спомна колку е lucky Волт, и во следната сцена испари среќата на Волт. ( Јака му беше приказната со бензинот :pos: ) Untitled.jpg
 
D

dystopian

Гостин
Една ситница ради која ќе изгледа дека цепидлачам, али во последнава сезона ми фати око тоа што големите пресврти се случуваат како резултат на некоја безначајна коинциденција или мал превид на главните ликови. Прво, Хенк дозна дека Волт е Хајзенберг откако случајно ја пронајде книгата во вц-то, и тоа смени се. Потоа Џеси кога веќе беше спремен да замине за Аљаска, сконта дека Волт го отрул Брок откако јајцеглавиот му ја дрпна ќесичка со трева од џеб. И сега во последнава епизода, Волт дозна дека Џеси ќе го исцинкари (ваљда) ради некој рандом сомнителен лик кој уствари нема никаква врска со дејството на приказната. Се разбира ББ е се уште ултраквалитетна серија и таква ќе остане до крајот ама малку глупо ми е ова, затоа што ја покажува немоќта на сценаристите умешно да ги спојат битните делчиња од приказната, па ајде ќе вметнеме некоја безначајна ситница поради која приказната ќе се сврти за 90 или 180 степени. Ми се чини и дека Винс Гилиган одамна спомна дека долго време немал појма на кој начин Хенк би го поврзал Волт со Хајзенберг.

Useless post, eh? :icon_lol:
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
Една ситница ради која ќе изгледа дека цепидлачам, али во последнава сезона ми фати око тоа што големите пресврти се случуваат како резултат на некоја безначајна коинциденција или мал превид на главните ликови. Прво, Хенк дозна дека Волт е Хајзенберг откако случајно ја пронајде книгата во вц-то, и тоа смени се. Потоа Џеси кога веќе беше спремен да замине за Аљаска, сконта дека Волт го отрул Брок откако јајцеглавиот му ја дрпна ќесичка со трева од џеб. И сега во последнава епизода, Волт дозна дека Џеси ќе го исцинкари (ваљда) ради некој рандом сомнителен лик кој уствари нема никаква врска со дејството на приказната. Се разбира ББ е се уште ултраквалитетна серија и таква ќе остане до крајот ама малку глупо ми е ова, затоа што ја покажува немоќта на сценаристите умешно да ги спојат битните делчиња од приказната, па ајде ќе вметнеме некоја безначајна ситница поради која приказната ќе се сврти за 90 или 180 степени. Ми се чини и дека Винс Гилиган одамна спомна дека долго време немал појма на кој начин Хенк би го поврзал Волт со Хајзенберг.

Useless post, eh? :icon_lol:
THIS!

Ама сеа ќе речат дека сме хејтери и ништо не знаеме за симболика. Не ја примети симболиката шо овој ќелавиов у последнава епизода личеше на Мајк? Ха!

Не, серијава е добра, предобра, ама приказнава е... nah. Дури и во текот на гледањето на епизодата предвидливи се стварите шо ќе се десат. Ко фаќањево на Џеси од Хенк. Гилиган сака нешто да направи но ко да нема муда или пак го чува за крај. Но еве веќе крајот се наближува. Сплеткиве кои се дешаваат се јаки, но ко шо пиша се премногу random.

Но од друга страна добра финта, мислам дека со тоа прават и да имаат одврзани раце. Оти веќе секоја граница помина шоуто и „нико ни је сигуран“, освен Волт кој секогаш победува, нали... Е сеа, со последнава епизода, Џеси заличе на Хајзенберг.

Тоа што го споменав после првата епизода од последнава сезона, сите во серијава стануваат Хајзенберзи, и брејкнуваат бед (глупо звучи на нашки јебига). Дури и факинг Marrie ја направија badass во последнава епизода. :pos:

Така иде плотот за станување bad ваљда, прво емотивен слом по кој го губиш делумно расудувањето и особено емоциите. Скајлер, Хенк, сега и Мари, сите се спремни да одат до крај, не гледајќи ги side ефектите. Сега и Џеси претпоставувам ќе биде тоа...

И дај нека скинат некого, in Tod's uncle I trust!
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.009
Поени од реакции
6.040
Најбитното

Во Гинис ќе влезе и серијата на AMC „Breaking Bad" и тоа како најдобро оценета ТВ серија. Од 100 можни поени, серијата освои 99 на страницата MetaCritic.com, која ги обработува критиките на водечките критичари.
Изданието на Гинисовата книга на рекорди за 2014 година ќе биде достапно од 12 септември.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Потоа Џеси кога веќе беше спремен да замине за Аљаска, сконта дека Волт го отрул Брок откако јајцеглавиот му ја дрпна ќесичка со трева од џеб. И сега во последнава епизода, Волт дозна дека Џеси ќе го исцинкари (ваљда) ради некој рандом сомнителен лик кој уствари нема никаква врска со дејството на приказната.
Не се рандом настани, ако не беше ова нешто друго ќе се случеше што ќе го натера Џеси да се однесува вака. Тој е ептен параноичен и постојано мисли дека Волт сака да го убие, ако видеше човек на прозор во некоја околна зграда ќе мислеше дека е снајпер од тимот на Тод. Премногу му беше изгледа целиот притисок посебно убиството на хемичарот и несреќната смрт на детето во пустината .
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Се беше одлично освен последната сцена. Можеби најлошата сцена досега. Серијава заслужува подобро.
 

Goxyto

#FinoAllaFine
Член од
31 јануари 2010
Мислења
2.589
Поени од реакции
2.534
Тие шо не се ја гледале епизодата, прескокнете ми го постов.

Последната сцена како во филм од Боливуд од осумдес четврта. :facepalm: Ептен предвидлива беше. И знаев дека другарчињата нема да го послушат туку ќе се фатат за работа, не се глупи да кренат раце послем "it's off". Можеле барем седумнаесет пати подобро да ја направеле последната сцена. Усерена е веќе серијава, само дали ќе си сменат пелени или ќе си останат во старите?

До продуцентите,
 

Болиглава

A cold fact
Член од
16 јуни 2007
Мислења
4.701
Поени од реакции
2.353
Тие шо не се ја гледале епизодата, прескокнете ми го постов.

Последната сцена како во филм од Боливуд од осумдес четврта. :facepalm: Ептен предвидлива беше. И знаев дека другарчињата нема да го послушат туку ќе се фатат за работа, не се глупи да кренат раце послем "it's off". Можеле барем седумнаесет пати подобро да ја направеле последната сцена. Усерена е веќе серијава, само дали ќе си сменат пелени или ќе си останат во старите?

До продуцентите,
Нормален си?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom