Booking.com

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Затоа што букинг е најпопуларен сајт за резервации, барем у континентална Европа. Има еден куп хотели/вили/хостели/апартмани/студиа кои се продаваат преку него. Он како и да е заработува, па му дава можност на самиот хотел да одбере кои опции ќе му ги понуде на купувачот. Хотелот за една нереализирана резервација од десет, за кои не побарал картичка, не губе многу пари. А со секое букирање на истиот хотел му се крева рејтингот и се појавува на првата страна кога некој друг ќе пребара локација. И нормално добива повеќе букирани соби. Колку поолеснителни околности за купувачите ќе понудиш како место за престој, толку поголеми шансите ти се за на прва страна појавување. Покрај други фактори нормално, како провизија, цени и рејтинг од гости.
 
Последно уредено:
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Vo eden od makedonskite hoteli na planina rezervirav preku booking (samo rezervacija bez plakanje), Od hotelot mi ja potvrdija rezervacijata po mail kade e prosledeno toa od bookin, kolku lica, termin, cena i dr, a plakanjeto e vo samiot hotel, taka da ne plativ nisto.
Za sekoj slucaj se javiv vo hotelot i mi rekoa deka taa cena sto e na booking e netocna tuku ke treba da doplatam za deteto, iako pisuva 2 Adults and 1 Children i cena vo prodolzenie.
Uste sum vo Skopje i ne znam dali da im doplatam ili ne koga ke treba da platam odnosno na kraj od prestojot. Nekoj da ima vakvo iskustvo?.
Ili ke treba da se raspravam.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Vo eden od makedonskite hoteli na planina rezervirav preku booking (samo rezervacija bez plakanje), Od hotelot mi ja potvrdija rezervacijata po mail kade e prosledeno toa od bookin, kolku lica, termin, cena i dr, a plakanjeto e vo samiot hotel, taka da ne plativ nisto.
Za sekoj slucaj se javiv vo hotelot i mi rekoa deka taa cena sto e na booking e netocna tuku ke treba da doplatam za deteto, iako pisuva 2 Adults and 1 Children i cena vo prodolzenie.
Uste sum vo Skopje i ne znam dali da im doplatam ili ne koga ke treba da platam odnosno na kraj od prestojot. Nekoj da ima vakvo iskustvo?.
Ili ke treba da se raspravam.
Ако е така, пријави ги на букинг дека ти бараат плус пари.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Vo eden od makedonskite hoteli na planina rezervirav preku booking (samo rezervacija bez plakanje), Od hotelot mi ja potvrdija rezervacijata po mail kade e prosledeno toa od bookin, kolku lica, termin, cena i dr, a plakanjeto e vo samiot hotel, taka da ne plativ nisto.
Za sekoj slucaj se javiv vo hotelot i mi rekoa deka taa cena sto e na booking e netocna tuku ke treba da doplatam za deteto, iako pisuva 2 Adults and 1 Children i cena vo prodolzenie.
Uste sum vo Skopje i ne znam dali da im doplatam ili ne koga ke treba da platam odnosno na kraj od prestojot. Nekoj da ima vakvo iskustvo?.
Ili ke treba da se raspravam.
Со нив ништо не се расправај. Јави се во Букинг и пријави го проблемот и они ќе ги решат, а може и да ги избркаат од Букинг. Ти само пушти им мејл или лично таму кажи им дека си ги пријавил.

Имав и јас сличен проблем со хотел од Бугарија кој излезе во моја полза откако пријавив на Букинг.
 
Член од
5 јуни 2017
Мислења
10
Поени од реакции
3
Здраво, прв пат го користам booking.com за букирање па имам едно прашање: Цената што треба да ја платам е околу 800 евра па дали е потребно да имам 800 евра како евра на девизна сметка или можам да платам и со картичка на која имам денари? tl;dr дали можам да платам со денари на букинг? :yid:
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.129
Поени од реакции
16.632
Здраво, прв пат го користам booking.com за букирање па имам едно прашање: Цената што треба да ја платам е околу 800 евра па дали е потребно да имам 800 евра како евра на девизна сметка или можам да платам и со картичка на која имам денари? tl;dr дали можам да платам со денари на букинг? :yid:
Ти нешто се драпаш тука или ?
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.341
Поени од реакции
7.453
Здраво, прв пат го користам booking.com за букирање па имам едно прашање: Цената што треба да ја платам е околу 800 евра па дали е потребно да имам 800 евра како евра на девизна сметка или можам да платам и со картичка на која имам денари? tl;dr дали можам да платам со денари на букинг? :yid:
Картичка на која имаш над 50.000 денари ќе ти заврши работа, банката автоматски префрла евра/денари/останати валути. Пола европа ја прошетав плаќајќи со мојата картичка од НЛБ на која сметката и картичките ми се денарски.
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
755
Поени од реакции
356
Еден пријател сака да изнајмува куќа за странци преку Booking.
Како оди плаќањето кога некој ќе сака да ја изнајми?
Ќе има проблем со префрлање на пари?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom