Bin bir gece - Илјада и една ноќ

Член од
3 март 2009
Мислења
795
Поени од реакции
702
Този турски сериал и оште други са с много голем успех в Бугариjа. Много добар сериал и турското кино е отлично. Ке се убедите сами дека турците проват много добри сериали. И ние в Бугариjа не сакам ич турците и много бехме предубедени дека ке има нешто пропагандаторско и ислам , но бехме в грешка. Страхотни актери и отлична актерска игра. Сичките на Балкан сме много вогрешка за Турција , зашто има по-добро кино от сите на Балкан. И ни е и вие и с'рби и рум'нци само можем да се учим как се прави добар сериал тип драма и дори комедиjа от турците.
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
:tapp: е уште ова фалеше. секакви срања по телевизииве има и ова шлаг
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.812
Поени од реакции
1.082
Еј а дали некој од глумциве има глумено додека имаше кариера или се чекаше да им пропадне (тие двајца кои уствари имаа каква таква) или пак се ангажираа додека навистина имаа кариери?

Турската кинематографија sucks. Никој жив не би гледал турски филм а камоли турска сапуница. Може и на господ да му платат да глуми во филмот пак ќе биде исто.

Никој нема да ги гледа и тоа е тоа.


valley of the wolves iraq беше нај гледан турски филм во Европа,во 2006 та година:helou:
Да бидиме реални за некои работи
 

Barbara.

Irreparable perfectionist
Член од
23 јули 2009
Мислења
369
Поени од реакции
15
Ужас над ужасите! :nesvest:
Уште и Очајни домакинки новата сезона да ја синхронизират и ги фрлив! :nerv:
 

ZoraNaSlobodata

Чоечко суштество
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.736
Поени од реакции
111
A ti kazimi mene dali Makedonija samata ke napravi nesto,ne catali se so drugi zemji kako sto e USA i ne prajse ko da si nekoj amerikanec ili anglicanec,,,turcite barem se potrudile nesto i napravile,ti kazimi mene makedoncite kaj se tuka:tapp:
Mnogu se nerviram koga nekoj makedonec ili albanec ke treska gluposti za Turcija ili za turksi filmovi.. Kaj ste vie bre luge kaj ste? osven ajvar od piperki nemate nisto..:tapp:
Абе турска сериja jас сакав да ги слушам на турски кај шо зборат јако е,не овде А1 да ми синхронизира.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.336
Поени од реакции
57.931
Избришав 24 оф-топици, за навредите да не зборувам... Што сте направиле од темава?

Игор и Polaris, имате опомена за навредување. Требаше да ви дадам барем неколку опомени за навреди и уште неколку за оф-топици, но во тој случај немаше да избегнете бан од админите, а сега имате шанси. До сега само еден човек е баниран од Филм и ТВ и не сакам да има нов.

Прво, темата не е за турска кинематографија, американски актери во турски филмови, турски стар трек, американски филмови, и албански актери во американски филмови... Темава е за „1000 и една ноќ.“ Ако сакате да отворите тема за Турска кинематографија, слободно.

Игор, не разбирам зошто толку инает и генерализирање: “Турската кинематографија не чини, затоа и серијава не чини“, иако уште не си ја гледал, а и се јавија 2-3 кои ја пофалија и серијата и одреден турски филм. За кој ти извади аргумент дека има слаба оцена на ИМДБ и затоа среќа што не сме го гледале. Тие што го пофалија, сепак го гледале.

Инаетот го истеравте до таму да почнете да се навредувате и да пишувате надвор од темава. Ви текнало дека имате профили? И онака сте еден на еден, расчистете таму.

Повлековте и други оф-топици од други членови. И безпотребно си го изгубивте времето зошто секако ова ќе се избрише.

Значи: или профил, или нова тема. Ако сте на профил или по ПП, правете што сакате не ми е гајле. Ако отворите нова тема, избегнете навреди и политизирање.

Продолжете на темата: Илјада и една ноќ
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
132
Поени од реакции
3
Турска кинематографија боље од јужно америчката:pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:Абе се преслушувате ли што ќе напишете воопшто?:pos2::pos2:
Јас се сложувам со ова, види било кој денешен турски филм и ќе останеш без зборови. Турците се многу јаки во тој поглед...

Дури според мој вкус се пооригинални, ДАЛЕКУ пооригинални од американските сценаристи. Впрочем, цела Европа е многу пооригинална од Холивуд веќе. Од американските филмови само Sci-Fi веќе вреди да се гледа.

Драмите, 90% од нив им се тиње.

А за серијава не мислам да губам време воопшто.:kesa:
 
Член од
17 септември 2009
Мислења
107
Поени од реакции
6
Lele lele pogolema glupost ne sim videl od ovaa, A1 go dopre dnoto. imali kraj dokade moze da se odi, pa ovaa serijata e nekakva prosecna serija, ama so ovaa kvazisinhonizacija e napraven takov buckurus da nemam zborovi.
 
Член од
13 април 2008
Мислења
3.998
Поени од реакции
1.086
Просечна љубовна приказна која не е никако за прајм тајм термин.
Ја изгледав првата епизода, али не ни се обидувам понатака да гледам 2 саати серија од 20 до 22.
Според мене, врска нема ако е турска серијава, кога обична приказна е разработена, ништо посебно.
 
Член од
17 септември 2009
Мислења
107
Поени од реакции
6
Ne ti preci najamaterskata sinhronizacija na svet, ne ti preci sto IT tonot sto ne se slusa tuku se slusa samo zboruvanjeto od studio, ne li ti preci sto naratorite zboruvaat bez niti gram emocija. za mene ovaa e farsa, ne za prajm tajm, tiku nitu za BTR.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Ne ti preci najamaterskata sinhronizacija na svet, ne ti preci sto IT tonot sto ne se slusa tuku se slusa samo zboruvanjeto od studio, ne li ti preci sto naratorite zboruvaat bez niti gram emocija. za mene ovaa e farsa, ne za prajm tajm, tiku nitu za BTR.
Членот кој го фаворизира Сител до преголема мера. Инаку синхронизацијата им е ужасен потег на А1 тоа е факт, но за разлика од Заклетва оваа синхронизација мора да се каже дека е подобра, не кажувам дека се сложувам да иде тоа, и дека е сјајно нешто, но гласовите се дефинитивно подруго, и секако се сложувам за тоа дека ништо не се слуша тие што прават, што е негативно. Но ајде ова дефинитивно не треба да биде во прајтајм термин, можело да оди во попладневен и така да стават прајтајм серии овде (американски) секако.
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.812
Поени од реакции
1.082
Серијата е одлична ама џабе е све,со синхронизацијата автоматски се намалува квалитетот.:toe: Мислам дека без синхронизација ќе беше по убо и за А1 и за гледачите...
 

Ada?

мјаууууу
Член од
4 април 2009
Мислења
490
Поени од реакции
54
:eek:ftopic:
Со сихронизацијата постигнаа само баба да плете чорапи и да ја гледа(слуша) серијата во исто време ништо повеќе ме нервират бре затоа не ни пробувам да ја гледам новата серија ќе ми треба потполна тишина за да разберам нешто а тоа е немогуче така да :jaj:
 
Член од
2 јули 2009
Мислења
340
Поени од реакции
395
Серијате е супер, многу реална приказна, прикажување на едно друго општество... Онака баш ме привлече да продолжам да ја гледам.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Јас и понатаму тврдам дека ова не треба да биде во таков прајмтајм. Може да оди или после 13ч-16ч. некаде таму, или пак сабота и недела нека ја стават. Навистина им зафаќа простор и нема место за другите американски прајмтајм серии кои треба да започнат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom