Better Call Saul

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.820
Поени од реакции
5.926
Човече не памтам ничиво име во серијава освен на Сол Гудман.
Човече, како може да го заборавиш Лало. Па таков мадафакерски лик немаше ни во ББ. Тотален психопат.

5-та сезона може да се каже дека беше дури и подобра од некои сезони во ББ.
Мене ми е на исто рамниште, и не можам да кажам дека ми смета(ше) тупењето.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.724
Поени од реакции
9.759
Одлична епизода последнава, налик најдобрите епизоди од Breaking Bad.
 
Член од
4 февруари 2012
Мислења
5.944
Поени од реакции
5.140
Ау последнава епизода беше секс со Битолчанка (y)
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.230
Поени од реакции
45.357
Врв се првиве три епизоди. РИП Игњат.:place::(
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.035
Поени од реакции
28.675
Исто и јас, мислам дека завршив со 5та сезона, уште шеста остана. Последно на што се сеќавам

беше во Мексико нели атентатори пратија но тој со брадицата ги утепа сите и виде дека е исчезнат овој што им ја отвори вратата.

Човече не памтам ничиво име во серијава освен на Сол Гудман.
Ставени ми се на надворешниот HD сите гледани, денес баш ќе погледам до кај сум и така нема што да гледам па да си ја фатам оваа.
 
Член од
6 април 2009
Мислења
6.146
Поени од реакции
2.985
Врв се последниве три епизоди, а и петтата сезона беше на исто ниво како на ББ.

Имаше споро дејство на почетокот, ама па и немаше вакви работи со картелите, повеќе беше насочена на трансформацијата на Џими.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.860
Поени од реакции
54.394
Си стои тоа дека е спора серијава и малце е влечење, ликовите ги знаеме, нивните судбини истотака и затоа е тешко да го достигне тоа ниво на тензија што го имаше во ББ кога почна да се разврзува приказната.

Со дешавките во 5тата сезона и сега во овие 3 епизоди од последнава испаѓа дека Џими односно неговата приказна е најдосадна. Океј е целиот тој негов подем, тие сплетки и малверзации што ги праеше ама веќе не се интересни, ова сеа со Хауард што се дешава е чисто купување време и завземање простор доека картелот, Густаво и Саламанка се спојат со Брејкинг Бед.

Начо се одјави. Тука сакам да му ебам мајката на админот на фан пејџот на фејсбук, копиле едно, изедоа анлајк сместа. Глуперди. Е тука на пример немаше никаква тензија во сцената пошто знаеме дека се безбедни и Гус и Хектор и близнаците. Болса искрено не го знам како лик и не ми текнува дека се спомнуваше во ББ. Единствено очекувано сценарио беше смртта на Начо. Болса не можеше да умре пошто Густаво ќе требаше да одговара кај Еладио.
Гус и Саламанка продужуваат и у ББ, тука останува да видиме што ќе биде со Болса.

Од другава страна, останува уште разврската со Ким која рака на срце уопште не ме интересира. Сол е спореден лик у ББ и колку сака нека биде интересен таму сепак едноставно е Саул Гудман а знаеме кои се главните фаци у ББ.

Лало Саламанка ја крена серијава во 5тата сезона иначе ќе беше тешко мртвило. Не ме јебете дека ви беа интересни Џимиевите заебанции. Све имав забораено па гледав видеа и рекапитулации да се потсетам на приказната.
Никад нема да го стигне нивото на ББ, ненадмашлива е таа серија.

Све ми е јасно ама не можам да прејдам преку стареењето на актериве, абе каква појава беше Густаво у ББ, тука е како издишана гума. Мајк е многу спор. Саул исто. А овде нели треба помлади да се.
Па Хектор Саламанка у ББ ствараше тензија и неизвесност иако само со прстот мрдаше, тука само гримасата му останала. Мада ова се ситници и не играат некоја голема улога у приказната, ама сепак.

Има уште 10 епизоди до крај и свашта може да се деси, мада главното е тоа.
Не знам што кур би барале Џеси и Волтер и како би биле сместени.
Туко Саламанка мислам дека ќе влезе во игра, мора, пошто он останува со Хектор. Близнаците остануваат.
Најверојатно Туко ќе го скине Лало.
Очекувам уште пресврти и се молам на динамика. И што помалце од Сауловите сплетки и глупости пошто веќе ми се тапа. Океј сфативме дека е итрец и дека сите ги надмудрува. Не мора 45 минути од епизодата да трошите на споро објаснување на обична заебанција.

Уште еднаш пофалби за Гилиган. Каков мајстор и какво ремек дело е серијава од аспект на камера, тоа го нема нигде.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.860
Поени од реакции
54.394
Ако памтам добро таму спомна дека го одбрал името меѓу другото затоа што звучело еврејски, а луѓето повеќе им верувале на еврејски адвокати. Така нешто беше.
Ја читам темава од почеток и налетав на ова.
Ми текна дека ова еврејското го искористи да напраи диверзија во голф клубот кога му подметна дрога односно бебешка пудра на Хауард.
Многу поштувам вакви детали.

Глеам некој спомнал дека Лало и Начо се спомнуваат и во ББ...епа ај израчунај му го креативниот капацитет на Гилиган, да од некое си рандом спомнување да напраиш централна приказна со споредни ликови во приквел.

Иначе, кој е тој Алварез што го спомна Начо? Некој рандом или има врска со овие?

Првата епизода ја глеав без да се потсетам на минатото ама после рекапитулација на сите сезони, се потсетив, сфатив некои работи што сум ги забораив, влегов у штос и сеа сум под некој хајп. Осеќам ќе бидат многу јаки следниве 10 епизоди и со тоа ќе ми ги минимизираат и онака тенките критики дека серијава ми е досадна и неинтересна. После финалето дефинитивно се почнува со реприза на ББ.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503
Taman bese podobruvanje 5ta sezona.
Sega vo 6ta od koga zavrsivme so Nacho, vreme e da posvetime vreme na vistinskiot negativec na serijata... Howard...
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.860
Поени од реакции
54.394
Taman bese podobruvanje 5ta sezona.
Sega vo 6ta od koga zavrsivme so Nacho, vreme e da posvetime vreme na vistinskiot negativec na serijata... Howard...
Хауард е од оние самобендисани егоистични покондурени разгаленковци самопрогласени како најпаметни луѓе на светот кои обично во вакви серии и филмови на крај завршуваат во затвор или ќе банкротираат и ќе продолжат да живеат во беда.
Он ќе биде финалето и конечниот триумф на Џими над тие што му ја ебаа младоста и го минираа цел живот. Чак умре, следен е Хауард да биде наместен и да лежи затвор. Кон тоа и цели Сол.

Лажго и манипулант е, точно, школа на Чак гнасата. Хауард никад немал ништо против Џими. Не ми текнува конкретно на ситуацијата ама мислам дека и му го призна тоа во една ситуација. Е сеа не знам баш дали беше искрено или не.
Не мислам баш дека е некој негативец.

Ај малце поише околу Хауард ако сакаш, ме интересира баш што мислиш. Па и вие другите, ај малце прајте муабет.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503
Хауард е од оние самобендисани егоистични покондурени разгаленковци самопрогласени како најпаметни луѓе на светот кои обично во вакви серии и филмови на крај завршуваат во затвор или ќе банкротираат и ќе продолжат да живеат во беда.
Он ќе биде финалето и конечниот триумф на Џими над тие што му ја ебаа младоста и го минираа цел живот. Чак умре, следен е Хауард да биде наместен и да лежи затвор. Кон тоа и цели Сол.

Лажго и манипулант е, точно, школа на Чак гнасата. Хауард никад немал ништо против Џими. Не ми текнува конкретно на ситуацијата ама мислам дека и му го призна тоа во една ситуација. Е сеа не знам баш дали беше искрено или не.
Не мислам баш дека е некој негативец.

Ај малце поише околу Хауард ако сакаш, ме интересира баш што мислиш. Па и вие другите, ај малце прајте муабет.
Pa ne e negativec tocno ironicno mi bese toa, prikaznata so Howard trebase da zavrsi so pogrebot na Chuck i posle toa da bese samo ko edno pojavuvanje vo sezona.
Ova dejstvovo so prankovi unistuvanje kariera na Howard bez nikakva dobra pricina mi e glupo i pak... bespotrebno, koga serijava treba da e setup za BB.
Moze ponatamu ke se objasni, moze sepak Howard e biten za krajot na Kim.
Ke vidime.

Toa sho Jimmy-Saul i Kim se Mary Sues dodeka gi pravat prankovite e druga rabota.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.860
Поени од реакции
54.394
Pa ne e negativec tocno ironicno mi bese toa, prikaznata so Howard trebase da zavrsi so pogrebot na Chuck i posle toa da bese samo ko edno pojavuvanje vo sezona.
Ova dejstvovo so prankovi unistuvanje kariera na Howard bez nikakva dobra pricina mi e glupo i pak... bespotrebno, koga serijava treba da e setup za BB.
Moze ponatamu ke se objasni, moze sepak Howard e biten za krajot na Kim.
Ke vidime.

Toa sho Jimmy-Saul i Kim se Mary Sues dodeka gi pravat prankovite e druga rabota.
Спомнав погоре дека приказнва со Хауард е купување време само пошто Сол заврши пред 1 сезона. Сеа криминалците се приближуваат кон ББ.
Со Сол се одолжи премногу на почетокот и веќе стана досадно, снема материјал и затоа го оставија Хауард и сеа ќе гледаме како му се одмаздува.
Јас се надевам само дека таму ќе има некој мал твист за да биде колку толку интересно пошто очајно досадни се Сол и Ким, 20 епизоди уназад.

Моја претпоставка.
Ќе го наместат Хауард да иде у затвор, или ќе го банкротираат, ќе му ја земат фирмата, така нешто. Ќе го пропаднат у главно.
Ким може да биде убиена од Лало.
 
Член од
4 февруари 2012
Мислења
5.944
Поени од реакции
5.140
Jas mislam deka Majk ke bide onoj sho ke ja ubie Kim.
Во ББ кога Џејн ќе OD и ќе се удави од сопственото блуење Џеси ќе му се јави на Сол а Сол ќе го прати Мајк да ја реши ситуацијата,тогаш Мајк прв пат се појавува во ББ,значи Сол и Мајк имаат добар однос и не ми се верува дека Мајк ќе ја убие Ким освен ако Сол не знае дека ја убил.
Зошто Мајк би ја убил?
Ќе треба ептен или Гус или Мајк да бидат загрозени од Ким но таа воопшто не е инволвирана со нив.
Ајде ќе видиме.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.860
Поени од реакции
54.394
Во ББ кога Џејн ќе OD и ќе се удави од сопственото блуење Џеси ќе му се јави на Сол а Сол ќе го прати Мајк да ја реши ситуацијата,тогаш Мајк прв пат се појавува во ББ,значи Сол и Мајк имаат добар однос и не ми се верува дека Мајк ќе ја убие Ким освен ако Сол не знае дека ја убил.
Зошто Мајк би ја убил?
Ќе треба ептен или Гус или Мајк да бидат загрозени од Ким но таа воопшто не е инволвирана со нив.
Ајде ќе видиме.
Има право Дарлинг, ништо чудно натаму да иде разврската.

Не знам дали ја гледавте 4 епизода
тука прв пат очи во очи се сретнаа Ким и Мајк откако Ким претходно откри дека ја следат. Мајк и кажа дека он е одговорен за тоа за нејзина заштита пошто Лало е на слобода и може да тргне на нив (неа и Сол). Ким е преплашена и епизодата завршува така што Сол го презентира местото каде ќе биде неговата канцеларија а Ким (бар засега) не му откри дека Лало е жив. А се приметуваше нејзината параноја и вознемиреност.
Можеби паранојата на Ким и глупостите што ќе следат со тоа да го натераат Мајк да ја скине за сечие добро.

Да не заборавиме дека Мајк Ермантраут е суров и ладнокрвен војник пред се.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom