BackTrack

Wolver1nE

Ај лав пуси
Член од
31 јануари 2008
Мислења
528
Поени од реакции
46
BackTrack - Worlds finest security distro

Кажува самиот наслов, BackTrack e линукс дистрибуција направена од мешавина на две линукс распределби за пенетрирање Auditor и Whax. BackTrack овозможува пенетрирачка околина која се бутира од CD, USB или мрежно(PXE). Алатките се наместени по групи и ги зафаќаат скоро сите напаѓачки можности.Back Track има долга историја, претходните верзии се базирале на различни линукс дистрибуции се додека последниве неколку се базирани на Linux Slackware. Засега backtrack користи преку 300 алатки кои се надоградуваат постојано и кои имаат структура благодарение на работата на професионалци за компјутерска безбедност. Сегашна стабилна верзија е back track 3 а бета верзијата е бт 4 ...

"Backtrack would save me a lot of time if I had it long time ago" - Kevin Mitnick
Можете да го превземете од remote-exploit[dot]org Ако има заинтересираност ќе напишам туториал како се инсталира.
Во 2006 награда за #1 Security Live Distribution од insecure.org
 

KeleS

insolitus res
Член од
22 јануари 2008
Мислења
734
Поени од реакции
57
Сега да спомниме некои работи кои ти си заборавил да ги спомниш , можда ке пот привлечи темава луге .

Значи идеата со која е создадено дистрото е да се создаде Live Cd кое ги содржи сите потребни алатки за тестирање на сигурноста на големи мрежи . Значи да бидиме сериозни е предвидено за користење од страна на security advisor , penetration tester .
Одобрено е од Е.C. за користење за време на одржување на курсеви за C.E.H. сертификатот
И е препорачано од истите за професионалци кои вршат тетирање на сигурност .

Повеке за C.E.H. - Link

Повеке за BackTrack - Link
 

Strelec

Недостижен
Член од
9 јануари 2006
Мислења
4.794
Поени од реакции
5.637
Aj malce pomos okolu BT3 instalacija na HDD!?
Imam PCI Edimax Wifi kartica EW-7128g koja kolku so razbrav od citanje po forumi ne e podrzana od BT tuku treba da instaliram poseben modificiran drajver za nea za wep.
Ustvari od pojse citanje iskoci deka BT3 pod Vmware fnkcioniral samo za USB wifi donglinja a za PCI kartici mora da se instalira na disk. Ako ova ne e tocno neka me popravi nekoj. Znaci karticava uopste ne ja lista so lspci ifconfig i iwconfig ili kako bese komandataa ni opreku wifi asistentot.
E sea poso sum na XP me zanima slednovo:
Gleav manual za instalacija na BT3 na hard disk preku VMware i tamu e navedeno deka se pravat 3 particii za Linux pa se instalira kernel?? pa BT3 i.t.n.....poso sum noob za linux me zanima dali tie particii ke se Realni particii na diskot ili se virtuelni particii vnatre vo onie 8GB prostor na diskot koj se rezervira od vmware koga ja kreiram VMasinata za BT? Prasuvam za da ne go zeznam diskov pa ni XP da ne se diga poso momentalno sum na odmor na masina koja ne e moja :)
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Друже, Бек Тракот не е баш Френдли Јузер дистрибуција, „оригиналната“ намена му е сосем друга башка и не се препорачува на почетниците во Линукс.
Досега Бек Тракот го имам работено само по потреба на Лајв ЦД такада незнам со сигурност како оди точно целата процедура за негово инсталирање на хард диск (особено не на виртуелна машина).
Иначе ако си почетник во Линукс и ако немаш посебна потреба од експлоити, скенери, бтут форс и слично би ти препорачал некоја поедноставна дистрибуција како на пример „фамилијата Убунту“, Федора, Дебиан, Сузе... Со овие дистрибуции можеш многу полесно да се снајдеш затоа што имаат доста голема поддршка на секое поле за разлика од останатите дистрибуции. :toe:
 

Strelec

Недостижен
Член од
9 јануари 2006
Мислења
4.794
Поени од реакции
5.637
Sky fala za odgovorot....potocno ovaa instalacija me zanima (ima i video). Pojse za VMware mi e prasanjeto nego za linuxot t.e. dali ke mi smeni neso so particiite ili particiive gi pravi "virtuelno" u toj *.vmdk fajlot sto se kreira za VMsaina.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.046
Поени од реакции
3.301
Sky fala za odgovorot....potocno ovaa instalacija me zanima (ima i video). Pojse za VMware mi e prasanjeto nego za linuxot t.e. dali ke mi smeni neso so particiite ili particiive gi pravi "virtuelno" u toj *.vmdk fajlot sto se kreira za VMsaina.
Преку VMWare не ти ги чепка партициите. Си прави фајл кој претставува HDD и толку. Не се плаши.

А инаку BT4 има и опција да се инсталира на HDD додека другите беа стриктно Live CD.
 

Strelec

Недостижен
Член од
9 јануари 2006
Мислења
4.794
Поени од реакции
5.637
Преку VMWare не ти ги чепка партициите. Си прави фајл кој претставува HDD и толку. Не се плаши.

А инаку BT4 има и опција да се инсталира на HDD додека другите беа стриктно Live CD.
Falaaaaaaaaa odma probuvam sea :)
 
Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.073


и сеа како да инсталирам ?
Стискаш ентер, флиперот бутира и ти се отвара десктоп. Имаш една икона на десктоп ја киликаш и фураш :smir:

едит: Се видов дека си на виртуелна машина. За ова погоре незнам дали работи на VMWare :toe:
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Бирај си од првите две ( за другите не сум сигурен дали работи )
ти пишува се таму:baeh:
пер ај не се заебавај....
за толку пробав сам....ми излегува нешто ко CMD:


сеа ако знаеш кажи ако не остави некој друг да ми помогне:hihi:
 
Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.073
пер ај не се заебавај....
за толку пробав сам....ми излегува нешто ко CMD:


сеа ако знаеш кажи ако не остави некој друг да ми помогне:hihi:
Пишуваш :
Код:
startx
И ова ти е за да си го напраиш нетот( го пишуваш во конзола ):
Код:
ifconfig eth0 up
dhclient eth0
ако нешто нејке пиши:smir:
 
Член од
31 август 2008
Мислења
501
Поени од реакции
38
Ај малце помош со Back Track3
значи вака: Ставам Back Track 3 CD,местам 1st boot-CD,рестарт. (стандард процедура
)
и одам после за да го пуштам како Live CD,и се си се лоадира таму... reading files...воа ноа...
и после едно време вика:Loading files,this may take some time,си го чекам јас тоа се .. и ми се појавува:

Fatal error occured-Not enought memory.Using ramsize=60%
во C: имам 16Гб слогодно,а во D:10Гб. :toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom