BackTrack

Член од
10 февруари 2008
Мислења
842
Поени од реакции
444
Знае некој кога ќе излезе BT 4 final. Pre-final верзијата ја има повеќе од половина година.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.551
Знае некој кога ќе излезе BT 4 final. Pre-final верзијата ја има повеќе од половина година.

А зошто ти е баш final , мислиш дека ќе има некој драстични промени ?
Не нема да има.
 

Wolver1nE

Ај лав пуси
Член од
31 јануари 2008
Мислења
528
Поени од реакции
46
А зошто ти е баш final , мислиш дека ќе има некој драстични промени ?
Не нема да има.
Ќе има, затоа и толку време не е излезена официјалната верзија ;)...
 
R

Reve0ke

Гостин
Знае некој кога ќе излезе BT 4 final. Pre-final верзијата ја има повеќе од половина година.
Back track ти е на knoppix дистрибуција што е целосна, така да единствено што ќе биде ново се некоја алатка плус минус.
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Ќе има, затоа и толку време не е излезена официјалната верзија ;)...
Кај си го прочитал ова ?
Дај линк или било што каде што официјално се најавуваат тие новости.

Него кога сме кај бежичните мрежи, не сме го спомнале BackTrack WiFu...

Offensive Security Wireless Attacks: BackTrack WiFu

"Offensive Security Wireless Attacks", also known as "BackTrack WiFu" is a course designed for penetration testers and security enthusiasts who need to learn to implement various active and passive Wireless (802.11 2.4 GHz) attacks. The information security course is based on the Wireless Attack suite - Aircrack-ng and leads to the Offensive Security Wireless Professional (OSWP) Certification.

The student will learn to implement attacks against WPA encrypted networks.
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
Back track ти е на knoppix дистрибуција што е целосна, така да единствено што ќе биде ново се некоја алатка плус минус.
И кернелот ќе е надграден така да најверојатно ке подржува повеќе мрежни адаптери и слично.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
842
Поени од реакции
444
Дали backtrack авроматски инсталира backtrack и се додава на листата како Ubuntu?
 

su

Член од
31 октомври 2005
Мислења
181
Поени од реакции
3
WPA Keys неможеш да кракнеш туку така како што се кракнуваат WEP Keys, за WPA Keys ти треба Dictionary затоа што имаат заебана енкриптација и тешко може да се декриптираат без Dictionary.
kako da stavam Dictionary i kade na BT4 ??
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
obicen teskt fajl, ok. no koga ke mu dadam naredba da cita od toj fajl, ne ni pocnuva "no dictionary".
inace bt 4 mi e live cd, ako ima toa nekakva vrska
Крсти го фајлот word.lst и стави го во /tmp/wordlists и после вака:
Ова е само пример... И работи на BT3, на BT4 не сум сигурен дали е исто.
Код:
aircrack-ng –w /tmp/wordlists/word.lst -b 00:19:5B:52:AD:F7 /tmp/wpa2*.cap
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
Крсти го фајлот word.lst и стави го во /tmp/wordlists и после вака:
Ова е само пример... И работи на BT3, на BT4 не сум сигурен дали е исто.
Код:
aircrack-ng –w /tmp/wordlists/word.lst -b 00:19:5B:52:AD:F7 /tmp/wpa2*.cap
Да дообјаснам што значи.
аircrack е програмот за кракирање
-w значи дека следи датотеката каде што ти се наоѓа речникот
-b е bssid, односно адреса на рутерот чија мрежа ја кракираш.
/tmp/wpa2*.cap е фајлот (во овој случај фајловите) каде што си го сочувал фатениот хендшејк.

Кажи поточно за што ти треба тебе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom