BackTrack

Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.555
Поени од реакции
590
Добра дистрибуција. Ја имам тројката, и команда што нема никогаш да ја заборавам airmon-ng ;)
 

Steam.

wat
Член од
1 октомври 2008
Мислења
1.462
Поени од реакции
624
Ми требаше 2-ро бутирање од цд док сфатам дека треба startx на LiveCD-то.Иначе ја иам бектрек 4 и добро е, очекувам следната да биде со KDE 4 :)
 
B

Blacks

Гостин
Има некој искуство со кракнување WAP, WAP2 Personal wireless мрежа со помош на Бектраков?
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
2.257
Поени од реакции
1.685
Има некој искуство со кракнување WAP, WAP2 Personal wireless мрежа со помош на Бектраков?
WAP, WAP2 начин на кодирање на мрежи не постои, постои WPA, WPA2, и колку што знам тие кои успеале да го направат тоа, го направиле во лабораториски услови :smir:
 

punkbooster

Black Rose Dying
Член од
10 декември 2009
Мислења
845
Поени од реакции
29
Секако секако ако тој што го смислил пасвордот има IQ помало од бројот на патиките! ако пасвордот е долг 14 карактери од кој 2 карактери се симболи со брут форс ке те фати најмалце 100 години да го кракниш ако со дикш`нери не ни можиш ако не е пасвордот збор од речник...
 
Член од
26 јуни 2006
Мислења
288
Поени од реакции
24
Имам инсталирабо Бектрек 5 и кога пробувам да се конектирам на мојата мрежа дома, ми вика "Bad password". What should I do?
 

Eva Molotow

Anti-social Engineer
Член од
6 јуни 2008
Мислења
532
Поени од реакции
392
Имам инсталирабо Бектрек 5 и кога пробувам да се конектирам на мојата мрежа дома, ми вика "Bad password". What should I do?
Пробај да инсталираш постара верзија од wicd. На 1.6 не би требало да ти прави проблем.
 
S

StormRage

Гостин
Глеам нешо заглавила темава одамна, BackTrack no longer exists поточно сеа е Kali Linux и е страшна работа... исфрлени се некој алатки кој не се користат, додадени нови, кернелот сменет од корен... Пред месец дена некаде излезе, пред некој ден го инсталирав и е стварно над Backtrack :)
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.651
Поени од реакции
265
Глеам нешо заглавила темава одамна, BackTrack no longer exists поточно сеа е Kali Linux и е страшна работа... исфрлени се некој алатки кој не се користат, додадени нови, кернелот сменет од корен... Пред месец дена некаде излезе, пред некој ден го инсталирав и е стварно над Backtrack :)
исти се командите?

WPA2 мислам дека можеше едино да се хакне со хаоѓање на 8те цифри од WPS-от на рутерот, или можда денес има некои нови методи...

PS Има од Кали Live CD? У downloads не глеам само такво поред сите остали билдови
 
S

StormRage

Гостин
исти се командите?

WPA2 мислам дека можеше едино да се хакне со хаоѓање на 8те цифри од WPS-от на рутерот, или можда денес има некои нови методи... (1)

PS Има од Кали Live CD? У downloads не глеам само такво поред сите остали билдови (2)
командите се скоро исти, има некаде по нешто различно, ќе се снајдеш

1. WPA2 се крши али не е password attack туку повеќе е као рутер attack со Reaver, ама затоа мора да си многу блиску до рутерот, што и не е баш практично.

2. Земаш -i368 build, имаш туторијалче како да го стајш на усб или цд, коа ќе ти бутира цдто или усбто или како било имаш опција, инстал или лајв :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom