Attack on Titan ( Shingeki no kyojin)

THE-Boss

The Winter is coming
Член од
5 јануари 2014
Мислења
663
Поени од реакции
918
Јас сум сериозен 100%, опенингот е тотален бенгер, дефинитивно ми е во топ 3 досега заедно со првиот и со Sasageyoo (y)
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.189
Поени од реакции
14.025
разбирам на прво и мене ми беше мех ама сега ми е на рамно со првиот
 

THE-Boss

The Winter is coming
Член од
5 јануари 2014
Мислења
663
Поени од реакции
918
Крајот е боље сезонава од опенингот.
Дефинитивно најдобар до сега, цел саундрак е погоден реално.

разбирам на прво и мене ми беше мех ама сега ми е на рамно со првиот
Исто и јас, на прво слушање си помислив што е ова, комплетно различен стил од сите досега, ама кога ќе почнеш да ја гледаш сезоната сфаќаш колку е погодена музиката и мрачниот стил.
 
Член од
18 февруари 2021
Мислења
1
Поени од реакции
3
Серијава е ремек дело. Омилена ми стана уште кога излезе шестата епизода на втората сезона и мое мислење е дека секој треба да ѝ даде шанса на оваа апсолутно феноменална приказна.

Прочитав низ темава на форумот и здогледав дека има луѓе што прашуваат како да ги најдат епизодите и затоа сакам да ги споделам најдобрите извори. Доколку преферирате гледање на стриминг веб-страници тоа е во ред. Жално е што нема легален стриминг сервис што ги нуди епизодите во нашиот регион.

Јас преферирам симнување на епизодите бидејќи така се добива најдобриот можен квалитет, без кочење на видеото и ужасната резолуција што ја ставаат на пиратските стриминг веб-страни.

Исто така сакам да кажам дека за СЕКОЕ аниме, без исклучок, најдобра страница за торенти е nyaa.si - нема НИКАКВИ реклами, има одлично пребарување и е само за аниме, манга и слично.


Мојот предлог за Attack on Titan е следниот:

Сезона 1:
https://nyaa.si/view/554673

Измеѓу првата и втората сезона:
https://nyaa.si/view/713423 и https://nyaa.si/view/919713

Сезона 2:
https://nyaa.si/view/968728 и https://nyaa.si/view/975601
(едниот торент е за првите 6 епизоди од сезоната, другиот за следните 6)

Сезона 3:
https://nyaa.si/view/1215025

Овие торенти користат BluRay верзии од епизодите и имаат одличен Fansub кој што е супериорен на официјалниот превод (подобар превод и знаците се стилизирани да изгледаат како да се дел од оригиналното видео).

За најновата сезона (официјален превод, најдобар видео квалитет):
https://nyaa.si/?f=0&c=0_0&q=subsplease+shingeki+1080p - Веднаш штом ќе излези нова епизода, овде можете да ја најдете.

За најновата сезона (Fansub, полош видео квалитет но подобар превод):

https://nyaa.si/?f=0&c=0_0&q=damedesuyo+shingeki+

Јас го комбинирам подобриот видео квалитет со подобриот превод за најновата сезона.Исто така има и македонски превод за првите три сезони:
https://slucaenprevod.onrender.com/
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.189
Поени од реакции
14.025
Ликна 138ката порано, ја прочита некој?
 
Член од
7 август 2011
Мислења
630
Поени од реакции
1.194
Ликна 138ката порано, ја прочита некој?
Да, демек ке идев со анимево до крај, ама вакво ремек дело не вреди да си го уништиш со спојлери несакајки, а баш секаде ги има.

Морам да признаам дека дури при самиот крај мангава сепак успеа пак да ми го земе паметот. Незнам колку време ке прават пауза после 16та епизода, али со сигурност знам дека пак ке го имам оној хајп исто како досеа како првпат да гледам што се случува со приказнава.

Денес ова беше епизодиште. Hands down за мене серијава е чист masterpiece. Вака пријатно да ме изненади аниме во живот ама најмалку сум очекувал.
 
Последно уредено:

THE-Boss

The Winter is coming
Член од
5 јануари 2014
Мислења
663
Поени од реакции
918
Заврши сезоната, последната сезона дури на зима :place:

Иначе сезонава многу ми се допадна, серијава е извонредна, се воздигна уште на поголемо ниво и сега може комотно да се каже дека е една од најдобри серии на сите времиња, не само аниме ;)
 

Darling

uwu
Член од
5 јуни 2009
Мислења
10.503
Поени од реакции
19.225
Se nadevam MAPPA ke imaat dovolno vreme da napravat dobri borbi bez cgi.
 
Член од
7 август 2011
Мислења
630
Поени од реакции
1.194
Најавата е Winter 2022 дека ке продолжи серијава. Некаде прочитав за аниме дека Јануари до Април е winter season, што е до мене не би ми сметало и да е Ноември 2022. Повеќе време за MAPPA остатокот од серијава да ја направи 2D masterpiece, што и реално заслужува.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom