Attack on Titan ( Shingeki no kyojin)

2

~2A

Гостин
Да се надеваме дека ќе и дадете шанса на едно вакво ремек дело на кое што првата сезона му заврши токму пред неколку дена. Ремек делото потекнува од Јапонија, што значи е аниме, но не брзајте дајте му шанса. :)

Автор на мангата е Hajime Isayama. Серијата почна да се емитува од Wit Studio помеѓу 6 Април-28 Септември 2013 година. Само во средината на 2013 година, биле продадени околу 20 милиони примероци од мангата. Што значи континуирано интересот се зголемувал околу оваа серија, приказната е интересна, содржи мистерија којашто ве тера да го гледате анимето континуирано.

Приказната е... гигантси хуманоиди односно Титани, ги натерале луѓето да живеат во место кое што е обиколено со ѕидини попознати како Wall Maria, Wall Rose и Wall Sina. Во овие ѕидини, луѓето живееле мирно, околу илјада години, но еден ден се појави 60 метри висок Титан, и помал Титан кој бил "облечен" во железо. Тие им овозможија на Титаните да навлезат во ѕидините помеѓу Wall Maria и Wall Rose. Инаку Титаните биле човекојадци, па затоа и било потребно од нив што е можно подалеку да бидат.

Помалите Титани кои влегувале во ѕидините биле околу 3 до 15 метри високи, кои што напаѓале луѓе. Тие имале цврста кожа и брза регенерација, слаба точка им била длабок удар со остар предмет во вратот. Со овој недостаток на Титаните, луѓето измислиле Vertical Maneuvering Equipment кој му дозволувал да "летаат" брзо и ефикасно да достигнат до вратот на Титаните. Недостаток е тоа што е потполно бескорисна доколку се најди на отворен простор. Исто така е многу ризична, потребно е брзина и психичка стабилност, но исто така и мускулите да бидат издржливи.
--- надополнето: 1 октомври 2013 во 14:19 ---
Opening:

--- надополнето: 1 октомври 2013 во 14:36 ---
Еве сликовито колку изнесуваат големините од Ѕидините, Титаните па и луѓето. :)


--- надополнето: 1 октомври 2013 во 14:39 ---
Луѓето што одлучиле да се вклучат во битката против Титаните, односно пред да одлучат во која од 3те организации ќе одат ( Scouting Legion, Military police или Stationary Guard), треба претходно да одат на обука за совладување на машината 3D Maneuver Gear..

Еве еден гиф како изгледа таква опрема..

 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.006
Поени од реакции
7.608
Иам чуено дека е многу добра, баш ќе ја почнам деновиве. Букмарк темава за да не заборавам.
Спојлер фри ве молам.
 

Niggersinparis

добро вече
Член од
28 август 2012
Мислења
2.457
Поени од реакции
2.001
Ја гледав Devil may cry
се мислам мегу оваа и
Basilisk
Samurai champloo

сакам со поразновидни непријатели оваа според трејлерот како само тој големиот и уште 1 помал да имаше незз
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.668
Поени од реакции
21.221
Многу уникатно ми звучи приказнава.
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.529
Поени од реакции
2.750
Ја гледав Devil may cry
се мислам мегу оваа и
Basilisk
Samurai champloo

сакам со поразновидни непријатели оваа според трејлерот како само тој големиот и уште 1 помал да имаше незз

samurai champloo e must see...berserk,gungrave..

ke pocnam da ja gledam i jas
 
2

~2A

Гостин
Иам чуено дека е многу добра, баш ќе ја почнам деновиве. Букмарк темава за да не заборавам.
Спојлер фри ве молам.
Да ја почниш.
--- надополнето: 1 октомври 2013 во 15:48 ---
Ја гледав Devil may cry
се мислам мегу оваа и
Basilisk
Samurai champloo

сакам со поразновидни непријатели оваа според трејлерот како само тој големиот и уште 1 помал да имаше незз
Да ја изгледаш Samurai Champloo.
Ако сакаш со разновидни непријатели почни Bleach, One Piece, Naruto, Dragonball.
--- надополнето: 1 октомври 2013 во 15:49 ---
Многу уникатно ми звучи приказнава.
Почни да ја гледаш. :)
--- надополнето: 1 октомври 2013 во 15:49 ---
samurai champloo e must see...berserk,gungrave..

ke pocnam da ja gledam i jas
Исто и Berserk и Gungrave се must see. :)
--- надополнето: 1 октомври 2013 во 15:50 ---
И заборавив да напоменам, вкупно им 25 епизоди ( Прва сезона). Сеуште нема најави за втора.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
10.186
Поени од реакции
15.535
Ја гледав Devil may cry
се мислам мегу оваа и
Basilisk
Samurai champloo

сакам со поразновидни непријатели оваа според трејлерот како само тој големиот и уште 1 помал да имаше незз
samurai champloo гледај прво :)
 
B

Blacks

Гостин
Интересно е што неколку часа пред да ја почнам серијава го гледав Pacific Rim кој има слична тематика како и Attack on TItan па сличноста ме насмеа малце :)

Иначе претерано добро аниме, моментално сум до 5та епизода и ми се допаѓа тоа што воопшто не е предвидливо, бар за мене. Еден од подобрите (ако и најдобриот) аниме серијали што ги имам гледано во последните неколку години.
 

marinium

Even Cops Dial 911 -S.W.A.T !
Член од
5 мај 2013
Мислења
952
Поени од реакции
485
.. до 16 еп сум .Многу ми е јако анимево мислам да си порачам дуксер од нет како на survey corps ..:rolleyes: :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom