ATP тенис - општа дискусија

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.810
Поени од реакции
44.360
Новак е најопасен кога е потценет, многу пати до сега тоа го докажал низ кариерата, ама ко што беше потценет тука, а зборам во ситуација кога веќе е дел од тенискиот врв, не кога бил помлад, апсолутно никогаш не бил, никад во кариера вака луѓе не верувале во него, а тука спаѓа и огромен дел од неговата фан база.

И оние профили на негови навивачи што се во спотлајт на интернет, и за кои он самиот има зборено дека многу му помогнале низ кариерата, и посочено со име и презиме, не веруваа во него, и Саша Озмо кој има феноменални текстови на Спорт Клуб и фантастични репортажи од сите турнири каде Новак игра, беше без идеја како Новак може тука да победи и нормално фаворитската улога му ја препушти на Карлос.

Да не бидам погрешно сфатен, навивачки секогаш ќе веруваш дека оној или оние кои ги поддржуваш, ќе победат, некако, али не сретнав некој да објасни како тоа моментално Новак би го направил, зашто за секое сценарио во глава, се гледаше и одговорот на Карлос.

Никогаш ваква атмосфера не владеела пред негов дуел ко сега, од тениски експерти, до поранешни тенисери до обични навивачи и спортски медиуми, сите беа наклонети кон тоа дека Карлос ќе добие, ама по не знам кој пат доаѓа познатата изјава на Руди Томјанович, '' Никогаш не го потценувај срцето на шампионот '', лекција која едноставно никогаш нема да ја научиме, дури ни после ова. Генерално зборам, не конкретно само за Новак или за тенис.

После богзнае колку години, декада и јаче можеби, до овој дел од годината он е без титула, имаше повреда и операција во многу деликатен дел од сезоната, 3 недели пред 2 турнири на кои он сакаше да оди на титула/медал, многу лош пораз во Вимблдон кој од една страна него го ништи и психички го пореметува пред евентуален дуел со истиот противник, од друга страна го крева до небеса Карлос кој пред финалето имаше толкава самодоверба, што му рече на Кореча, кажи им на шпанците дека во Недела ќе им го доставам она што го сакаат, златото. (y)

Има доста да се каже и за финалето и до финалето што се дешаваше, неколку интересни факти и податоци што се издесија, неколку рекорди и слично за кои вреди да се споменат на темава, ама тоа у друга прилика, само ќе го повторам Саша Озмо кој после финалето кажа дека оние две форхенд дијагонали во вториот тајбрејк треба да се урамнат и да се постават некаде во Лувр, тоа беше чиста тениска уметност.

Единствен тенисер во историјата што ги има освоено сите главни турнири, олимпиското злато му беше оспорувано само од инати кои не можеа да се соочат со реалноста дека е едноставно најдобар па во ова бараа некаква утеха, после ова јака им душа на сите токсични тениски фанови што го мразат и имаат 0 респект за него. Новак во неделата им сервираше тешка тортура и иживување ко што им прави низ цела негова кариера, али ова беше шлагот на тортата, ко да го чуваше најдоброто за крај, пред цела светска спортска елита, на најмасовниот спортски настан. :cenzura:
 
Член од
6 септември 2021
Мислења
322
Поени од реакции
560
druze,ako nekoj ovde ima najmalku potreba da sfakja,toa se Nolevci.Od teniski ,igracki aspekt,kako turnir,eve,pak,tvrdam,olimpiskiot turnir e pomegju zavrshniot masters i ,,obichnite,, mastersi.
Ти што сакаш можеш да тврдиш друже ама не си во право.
Djokovic: Winning gold is the greatest success of my career
 
Член од
23 август 2010
Мислења
39.103
Поени од реакции
112.712
Stefane,ti li si be.Sho vikash,nema shto da bara Novak.I pak se drznuvash da filozofirash i analizirash nebare Muratoglu si,a kredibilitet NULA , shto pisha se promashi.Nemal shto da bara Novak , taka nekako beshe neli.Da te prasham,ima li shansi Novak da osvoi ushte nekoj slem,ti,kako ,,dobar,, poznavach na tenisot da se proiznesesh
Згрешив, пишав у мојот пост, не сум јас како тебе да цепидлачам и да пробувам да се вадам. Едноставно не верував дека за толку брзо време може така да крене ниво, а претпоставувам и вие, неговите навивачи. Мислам ок, вие си верувавте у победа ко и секој нормален фан, ама дека може вакво ниво да извади убеден сум дека и вие не очекувавте, особено што Алкараз беше од другата страна на мрежата.

Околу другото, јас пишав на Слемови дека нема да ги добива Алкараз и Синер, така да ќе добиеме одговор на тоа прашање во следниот период, ипак три добиени сета е друга приказна. Мада после ова во Париз веќе не се дрзнувам ништо да тврдам, будала е човекот, нормално ќе се прашуваат нешто и останатите, а прашање и колку мотивиран ќе биде Новак.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.272
Поени од реакции
38.026
Чист willpower беше медалот, одлика само на најголемите. Единствен шо веруваше дека може да освои беше он самиот, затоа и победи. Му фалеше, го зема, толку.

Било кој друг играч да беше на местото на Алкараз, натпреварот ќе завршеше за саат време максимум. Страшен е малиот, апсолутен фаворит ќе биде пред сите во наредните сезони. Се надевам Ноле ќе успее да му скине барем уште еден слем, онака 25 поубаво изгледа заокружено.:D
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
2.002
Поени од реакции
1.294
Ти што сакаш можеш да тврдиш друже ама не си во право.
Djokovic: Winning gold is the greatest success of my career
ok be druze,ako se vodime po izjavite sho gi davat sportistite,ke izleze deka Fed i Novak sekoja vecer pred spienje se dopishuvaat,a u stvari ne sakat da se vidat.I da bideme precizni,muabetot za olimpisko zlato beshe kako turnir od sportski aspekt kaj go rangira struchnata fela, a ne koj lichno kako go dozivuva.Po kvalitet e definitivno kaj mastersite,tolku, a sega,koj kakov patriot e lichno sam si znae
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Syn
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.453
Поени од реакции
5.861
Специјален поздрав до @Dardan-ia ама изгледа уште долго време кај него ќе биде паднат форумот

Стани бе мрдни го газот направи некој чекор за себе доста се радуваш на четници.

Убав продолжен викенд си беше, не верувам дека албанци и македонци имале време да посветат на четник, за вас србите имам разбирање.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.810
Поени од реакции
44.360
Стани бе мрдни го газот направи некој чекор за себе доста се радуваш на четници.

Убав продолжен викенд си беше, не верувам дека албанци и македонци имале време да посветат на четник, за вас србите имам разбирање.
 
Член од
15 јануари 2020
Мислења
546
Поени од реакции
1.841
Види го човеков, наместо да сврши у гаќи како што Новак го напраи и да се радува на успехот негов и тоа колку му значел тој ебан медал и дека после тоа нема апсолутно сламка за која било кој може да му се фати дека го нема освоено, он продолжува да сере за олимписките игри како тоа злато било во рангот на итф белимбегово и сере и сере и сере и сере….
Дај бе брат израдувај се како човек и голтниго егото, освоено е готово немаш причина да го девалвираш и сереш повеќе.
Па уште Новак се форилал и намерно плачел на сила се правел ваков или таков.
Застани гордо рече ете ви се намоча во уста на сите што му цепидлачевте дека го нема, ве посра ви сврши во фаца шта год, тоа повеќе ќе го ценам него овие глупости дека не вредел медалот, а ликот кариерата си ја посвети да го земе.
Не знам за тебе ама јас по Историја учев дека олимписките игри се најстарото и најдревно спортско такмичење кое води корени од античка грција, неколку стотини лета пред наша ера.
Ама ете Новак насила се форилал и плачел…..
 
Член од
6 септември 2021
Мислења
322
Поени од реакции
560
Види го човеков, наместо да сврши у гаќи како што Новак го напраи и да се радува на успехот негов и тоа колку му значел тој ебан медал и дека после тоа нема апсолутно сламка за која било кој може да му се фати дека го нема освоено, он продолжува да сере за олимписките игри како тоа злато било во рангот на итф белимбегово и сере и сере и сере и сере….
Дај бе брат израдувај се како човек и голтниго егото, освоено е готово немаш причина да го девалвираш и сереш повеќе.
Па уште Новак се форилал и намерно плачел на сила се правел ваков или таков.
Застани гордо рече ете ви се намоча во уста на сите што му цепидлачевте дека го нема, ве посра ви сврши во фаца шта год, тоа повеќе ќе го ценам него овие глупости дека не вредел медалот, а ликот кариерата си ја посвети да го земе.
Не знам за тебе ама јас по Историја учев дека олимписките игри се најстарото и најдревно спортско такмичење кое води корени од античка грција, неколку стотини лета пред наша ера.
Ама ете Новак насила се форилал и плачел…..
Објаснето све ко шо треба :cuc:
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
2.002
Поени од реакции
1.294
Види го човеков, наместо да сврши у гаќи како што Новак го напраи и да се радува на успехот негов и тоа колку му значел тој ебан медал и дека после тоа нема апсолутно сламка за која било кој може да му се фати дека го нема освоено, он продолжува да сере за олимписките игри како тоа злато било во рангот на итф белимбегово и сере и сере и сере и сере….
Дај бе брат израдувај се како човек и голтниго егото, освоено е готово немаш причина да го девалвираш и сереш повеќе.
Па уште Новак се форилал и намерно плачел на сила се правел ваков или таков.
Застани гордо рече ете ви се намоча во уста на сите што му цепидлачевте дека го нема, ве посра ви сврши во фаца шта год, тоа повеќе ќе го ценам него овие глупости дека не вредел медалот, а ликот кариерата си ја посвети да го земе.
Не знам за тебе ама јас по Историја учев дека олимписките игри се најстарото и најдревно спортско такмичење кое води корени од античка грција, неколку стотини лета пред наша ера.
Ама ете Новак насила се форилал и плачел…..
oh be prijatel,koga ne mozesh da ja razberesh sushtinata,sho da kazam.Abe citaj pogore sho pisham,kakvo ego ,sho zborish.Pa ako e za egoto , sega treba da ve dupcham site,pa pred samo nedela dena vie go penzioniravte,deka nemalo sho da bara so Alkaraz,a ja pisuvam deka ke zeme ushte tri slema.I pak mudruvate.Znachi,znachi,zborevme za olimpiskiot turnir kako kvalitet,rang,a ne koj kako go dozivuva.I sho pobogu si ima vrska istorijata na olimpijadata kako natprevaruvanje so muabetot dali olimpiskiot turnir e na rang na slem ili masters.Samo da se pishuvalo neshto radi reda.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom