ATP тенис - општа дискусија

Член од
23 август 2010
Мислења
33.273
Поени од реакции
83.987
Рубљов е еден од малкуте тенисери што после оние 4 2 па 4 6 во втор сет не се распаднале, или не би се распаднале во третиот сет против Рафа на земја. Неверојатно добро игра Русинот последните година и пол, наскоро ќе го видиме и во топ 5 без никакви дилеми. Кај Рафа фали интензитетот, ударите се тука ама интензитетот го нема, нешто што е нормално ако се знае дека три месеци нема играно тенис.

Новак не го гледав али читав дека со Синер бил одличен а со Еванс имал 45 неизнудени во два сета така да претпоставувам дека и кај него интензитетот и натпреварувачкиот ритам се проблем.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
33.273
Поени од реакции
83.987
Сериозно никој нема пишано ниту еден збор за вчерашниот спектакл помеѓу Рафа и Стефанос? Срам да ви е. Еден од најдобрите и најнеизвесните мечеви во последните неколку години без дилеми, прав класик. Прво Циципас спаси две врзани меч топки во вториот сет при резултат 5 4 за Рафа, потоа во тај брејкот Рафа имаше 4-2 и иницијатива за 5-2 и дупли мини брејк али Стефанос го зема тој поен, отиде на 6-4, па Рафа спаси две сет топки за на 6-6 да направи дупла и да му даде шанса на Гркот на свој сервис да го земе сетот, што впрочем и го направи со сервис винер.

Третиот сет добри на сервис до 5-4 каде Рафа промашува зицер на 15-0, потоа Стефанос има 30-40 и поен за титула, втор сервис за Рафа и доста среќа во тој поен кој заврши со бекенд во мрежата од страна на Циципас, велам среќа зашо при еден бекенд на Рафа топчето ја закачи мрежата и падна кај Циципас во поле. На 5-5 прво Циципас спаси 15-40 али не можеше и следната брејк топка и тука го загуби мечот.

Ако добро видов 3 часа и 38 минути траеше мечот, како што реков погоре прав класик. Циципас беше во одлична серија, титула во Монте Карло без изгубен сет, овде до финале без изгубен сет али ете не успеа да го скрши Рафа на негова територија.
12та титула во Барселона од исто толку финалиња, уште еден турнир каде ќе осамне рекорд кој веројатно никој нема да го сруши.
Следат Мадрид и Рим, се надевам дека Рафа барем во Рим ќе освои титула која би била негова 10та на тој турнир и така би влегол во друштво на РГ, Монте Карло и Барселона со двоцифрен број на освоени титули на еден турнир.
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
4.944
Поени од реакции
3.366
Тенисот е одамна прогласен за умрено на форумов. Не знам на што се должи тоа, веројатно преовладуваа навивачите на Федерер. :D
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
1.754
Поени од реакции
3.612
Циципас, Тим, Ѓоковиќ ждреб едноподруго или бар двајца од тројцава со долго полуфинале и тешко да освои.
Фората е шо тешко сет му земаат во Париз и да го направат мечот подолг.

Уствари не знам ни дали може всков ждреб. Мислам дека на Надал му се зачувани поените од Рим 2019, пошо се гледаше подобриот пласман меѓу 2020 и 2019. Оваа година му се одземаат половина, ама тоа не мења ништо и да освои пак ќе остане на сегашниве поени, колку шо сфаќам?

Значи еден од Зверев/Циципас/Рублев во 1/4, па Ѓоковиќ во 1/2 и Тим
 
Последно уредено:

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.186
Поени од реакции
1.913
Честитки за Саша, заслужи титула иако јас го потценив уште пред мечот со Тим. Секоја чест.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom