ANIME (Генерална дискусија)

Член од
9 октомври 2010
Мислења
56
Поени од реакции
0
Што ме направи сеа, некој луд хикикомори или неет??
Тие се собрани од повеќе години гледање, не е како да сум седнал и за два три месеца по цел ден аниме да гледам. Си имам минимум од една просечна серија(24еп) месечно. Ако прочешлаш на MAL малце ќе видиш дека им луѓе што имаат изгледано и 3пати повеќе од мене.
Извини ако нешто те навредив. Јас само се зачудив колку имаш изгледано. Јас гледам аниме еве веќе 2 год и имам изгледано 15тина аниме серии. А и имам поминато доста време гледајќи ги.
 
Член од
1 јули 2006
Мислења
853
Поени од реакции
84
[/COLOR]

Колку само нема да згрешиш. За разлика од нафрланоста на ствари у анимето , добиваш појаснување за доста од стварите .
А , да . Една од ретките манги каде што добиваш визуелен осет за тоа како се одвиваат борбите. (За разлика од Blame! на пример .)

--- надополнето ---

Не го гледам Бламе! така да баш и не ја сваќам компарацијата меѓу двете но важно е што почнав да ја читам мангата и стварно се создава тој визуелен осет(слично како што е во анимето, само некако подобро, бидејки таму се осеќаше тоа "растојание" меѓу сцените..)
Can't wait to see what happened to Galatea :p

Лелеее неее, само што прочитав дека
ослепела.
 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.478
Конечно го прочитав Berserk до крај. Ваузерс
значи Грифит конечно стана крал и не само тоа туку ги спои димензиите на реалноста и фантазијата.What a guy.
 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.478
Конечно ја имам FMA:Brotherhood.Одлична приказна,одлични ликови,можеби најдобриот шонен серијал што сум имал прилика да го гледам.

Изгледав едно 30 епизоди за 2 дена.


ПС:Дали некој ја има Теngen toppa gurren lagann?
 

PxFxCx

Јужни Фронт
Член од
15 септември 2007
Мислења
452
Поени од реакции
4
Може ли некој да ми даде предлог за серија како Death Note, со таква крими/трилер тематика да ти го прсне мозокот ;)
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
Може ли некој да ми даде предлог за серија како Death Note, со таква крими/трилер тематика да ти го прсне мозокот ;)
Досега само Monster ми има оставено таков awesome feeling од тој жанр. Има многу mind fuck и зафрканции низ целата серија, се осеќа тензија низ сите епизоди.
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Може ли некој да ми даде предлог за серија како Death Note, со таква крими/трилер тематика да ти го прсне мозокот ;)
Можеш да ја гледаш Code Geass ако сакаш да гледаш како двајца луѓе се надмудруваат со импресивни тактики и брилијантни стратегии.

Ако ти е повеќе за mind fuck ефектот ти го препорачувам When They Cry
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Ако ти е повеќе за mind fuck ефектот ти го препорачувам When They Cry
Thumbs up :)

страшно добро аниме, ако ги занемариме детските глупи сцени и малце комплицираниот плот :D
 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.478
Најнови вести за новото Berserk аниме

News: Berserk to Get Theatrical Anime Film in 2011

The February issue of Kadokawa Shoten's Newtype magazine is announcing on Saturday that the previously revealed Berserk project will begin with a theatrical film that will open in 2011. According to Newtype, the 2011 film will be the first part of a project that will adapt the entire story from Kentarou Miura's manga.

http://www.animenewsnetwork.com/news/2011-01-05/berserk-project-to-be-theatrical-film
 
Член од
20 јануари 2008
Мислења
17
Поени од реакции
1
iam gledano/citano naruto, one piece, fairy tail, bleach
baram nekoe anime da gledam ali nikako da najdam nesto so mi se dopagja, probav da gleam katekyo hitman reborn ali e "lame", kazete nekoe anime slicno kade so ke ima komedija, akcija i dobra prikazna kako ovie
 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.478
^Full metal panic,Samurai champloo,Hajime no Ippo.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.846
Поени од реакции
24.283
Изгледано и Samurai Champloo.

Еве ова е аниме кое не сакаш да заврши. Вакво добро аниме немам изгледано којзнае од кога. Стварно штета што има само 26 епизоди, али тие 26 епизоди се врв, стварно врв. Му го препорачувам анимево буквално на секој, а посебно на љубителите на акција сочинета со многу крв и интересни борби и секако во сето ова вментата одлична приказна. Ликовите се феноменални едноставно ќе се соживееш со нив, можеби и тоа е зашто анимево е волку добро.

Следно од мене за гледање Monster.
Ако знае некој нешто за анимево и ако го има гледано нека ми напише во кратки црти за што се работи.
 

Legion6

Аниматор!
Член од
11 септември 2010
Мислења
17
Поени од реакции
0
е вака...ако сакате сите активни корисници на форумов(и не активни секако) да достават молба на а1,сител,канал и остало ...да по4нат да ставааат аниме! ^^ ке им го дигне рејтингот и ке станат повеке популарни...јас веке пратив отприлика десет и-мејлови али сумлјам дека ке ги про4итаат...Но ако сме повеке,тогаш е друга прича..и кажете им да не сихронизираат! тоа највеке ме нервира кај македонските телевизииии....И нека биде што побрзо! ^^ ДА НАПРАВИМЕ АНИМЕ РЕВОЛУЦИЈААА!!!:vozbud::vozbud::vozbud:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom