Air fryer

Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
@galaxys Кој точно модел имаш и од каде може да се купи? Воедно да прашам и дали може тие одредени делови што се користат да се стават во машина за перење на садови и на тој начин да се мијат?
Kaj mene e tefal actifry original. Ja ne sum vo Mk i mojot ne e kupen vo mk, ali gledam vo Neptun ima slicen ko mojot, samo bojata a i brojce na model se razlicni, na izgled se skoro isti.
https://www.neptun.mk/categories/FRITEZI/TEFAL-FZ-760030

Da, delovite moze da se mijat vo masina za perenje na sadovi. Ja ko da rabotam za tefal, gi reklamiram na veliko haha, treba da im pisam mejl procent od zarabotka da mi dadat :D
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.087
Поени од реакции
15.929
Rernata e 60litri, povekje vreme da zagree, povekje trosi, treba da proveruvas koga e gotovo i u najgolem slucaj ke se prepece ako e bez zejtin. Air frier obicno imaat program za se so odreden tajmer i ne mora da stois nad nego i da proveruvas.
Автоматски споено мислење:



Valjda ke zavisi od sto ke gotvis. Konkretno za pomfrit ili kopani razlikata megju friteza i ova e ogromna, nema nikakva mirizba na zagoren zejtin :D , samo se osekja mirizba na kompir. Isto ti e i so meso, ke nemas mirizba ili jaka mirizba. Nie ne koristime aspirator koga koristime air frier bidejki nema potreba. Prozor otvarame skoro sekogas koga gotvime taka da iskreno ne sum primetil dali nekad bil zatvoren koa sne koristele air frier.
Се си мислам дека и ова прилично троши. Она што ми е битно е да е лесно за одржување и да не шири миризба како на пример кога пржиш во масло или фритеза. И дали убаво ја готви храната, длабински, да не биде реж од надвор, а внатре живо. За дека е здрава варијанта нема збор.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Се си мислам дека и ова прилично троши. Она што ми е битно е да е лесно за одржување и да не шири миризба како на пример кога пржиш во масло или фритеза. И дали убаво ја готви храната, длабински, да не биде реж од надвор, а внатре живо. За дека е здрава варијанта нема збор.
Rernite se obicno okolu 2.5kw poso povekjeto imaat 2 greaci. Konkretno ovaj air frier e 1350w, ali mislam varira od 1-1.5kw zavisno od golemina i brend.
Hranata e ubavo zgotvena so ovie sho imaat ko mesalka koja vrte.
Za onie bez mesalka iskreno i ja ne znam dali gotvat dobro ili pa treba da stavis pomalku za da bide dobro zgotveno.
Автоматски споено мислење:

Ако некој има и на пареа и на топол воздух, би било добро да дадете споредба.

Јас го гледав на Топ Шоп тој на воздух и вака на прв поглед ми се виде многу мал садот, а втора негативна страна ми е тоа што не ми изгледа многу изводливо готвење на повеќе типови храна одеднаш.

Од друга страна лани еден колега ми направи филм и сакав да земам од Филипс апарат на пареа со повеќе садови, ама се откажав само и само поради што бил досаден за миење (со соковниците така се имам изгорено, никој не ги користи оти се pain in the ass за миење).
Е сега овие на пареа се добри со тоа што може да зготвите одеднаш неколку типови на храна: месо, компир, зеленчук, риба...
Vcera naracavme od ovie na parea so 3 sadovi. Zemavme morphy richards, nekoj najeftin, okolu 25funti(1700den) cisto kolku da probame kako e. Ja ne znam ni dali ke mi se svigja hranata zgotvena na nego, bidejki obicno sum si po przeno i peceno :D. Ke pisam kako e i sto e od koa ke go probame.
 
Последно уредено:
C

CoolIris

Гостин
Има ли некој од вас ваков апарат? Демек, готви се со воздух, притоа вкусот и изгледот е како да е пржено. Дајте тука некој искуство. Гледам не е ни многу скапо.
Подобра и поздрава инвестиција од ова нема. Брзо и вкусно. Знам дека е од топ шоп и владее голем скептицизам кај народот кога се во прашање овие произвиди (патем и јас сама бев скептична), ама дефинитивно за ова вреди секој денар!

Обично правам помфрит, моркови, пирошки, пилешко, печурки, похован кашкавал, лиснати, обично парче леб си потпечувам, тиквици и модар патлиџан....и сега последно похован кромид. Предобро е!
 
Член од
19 мај 2008
Мислења
1.921
Поени од реакции
475
Јас имам од Топ Штоп Air Fryer, тој што е 3.2 L
Имам правено помфрит, пилешки прсти, стек, плескавици.

На него има неколку програми кои се автоматски сетирани (да не се мачиш) но по потреба може да се продолжи или скрати времето. Можеш и сам да наместиш онолку колку што мислиш дека треба.

Масло воопшто не користам. Само помфритот пред да го ставам го премачкувам со многу малку масло (таков предлог добив).
Доколку готвиш за 2-ца е ок, за 3-4-ца е веќе релативно мал садот па ќе треба да правиш 2-3 тури. Затоа препорачувам да се купи и дополнителната решетка (се продава дополнително) бидејќи така ќе добиеш далеку повеќе простор и ќе можеш да правиш 2 тури истовремено.

Бидејќи е на воздух од едната страна повеќе ги пече така што мора да ги вртиш од време на време но притоа не го исклучуваш апаратот. Исто така не можеш да го танкираш цел сад со храна како што е на рекламите, туку ставаш доволно да може да се приготви (ќе видиш и сам доколку се решиш да купиш).

Вкусот е сосем солиден. Има и книга со упатства и рецепти и во него може да правиш се (дури и мафини).
Помфритот е крцкав однадвор а мек од внатре (сечи го на потенки ленти за побрзо да се направи), месото е меко и сочно.

Јас сум задоволен, единствено садот можел да биде малку поголем. Гледам сега има и 3.5 L
Садот лесно се вади за миење. Ние го миеме традиционално (не во апарат за садови). Не сум сигурен дали може да се мие во апарат за садови, имаше некаде и за тоа наведено ама сум заборавил.
 
B

Beginner

Гостин
Го има некој овој? Ми изгледа како добар да е.
Кој би го препорачале вие до 5000 ден.?
 
C

CoolIris

Гостин
Го има некој овој? Ми изгледа како добар да е.
Јас го имам. Супер е. Единствена мана му е што не собира многу храна. Ама за еден - двајца е доволно.
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Јас го имам. Супер е. Единствена мана му е што не собира многу храна. Ама за еден - двајца е доволно.
И вака појачан од 3.5 не собира доволно ? Може на пример 500 гр стек и 500 гр компири заедно да се направаат ?
 
C

CoolIris

Гостин
И вака појачан од 3.5 не собира доволно ? Може на пример 500 гр стек и 500 гр компири заедно да се направаат ?
Сега гледам дека ова е про варијанта. Ама потполно исто изгледа со моето. Изгледа моево е 2.5 л.
Јас обично не ги готвам заедно. Пример, прво ставам две парчиња стек, па после 500 грама компири. И тоа е сосем доволно за двајца. Сега следно сакам да пробам цело пиле да ставам внатре. Сигурно ќе треба повеќе време, ама верувам дека ќе успее.
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Сега гледам дека ова е про варијанта. Ама потполно исто изгледа со моето. Изгледа моево е 2.5 л.
Јас обично не ги готвам заедно. Пример, прво ставам две парчиња стек, па после 500 грама компири. И тоа е сосем доволно за двајца. Сега следно сакам да пробам цело пиле да ставам внатре. Сигурно ќе треба повеќе време, ама верувам дека ќе успее.
Тоа ме кочи највеќе, неќам да морам еден оброк да го готвам на повеќе пати сакам све од еднаш. Стекот сварно е вкусен и сочен како што зборат и колку време отприлика му треба да е спремен ? Дали си пробала риба да правиш?
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.609
Поени од реакции
11.152
Колку време му треба на едно парче стек да се зготви? И дали може да се готви риба?
 
C

CoolIris

Гостин
Тоа ме кочи највеќе, неќам да морам еден оброк да го готвам на повеќе пати сакам све од еднаш.
Па зависи од количината на тоа што го спремаш. За еден човек, веројатно би можел да спремаш и све одеднаш (сега зборам за ова моево од 2.5л).
Мене ми е многу од корист, додека нешто спремам во него, истовремено готвам и во рерна нешто друго.

Стекот сварно е вкусен и сочен како што зборат и колку време отприлика му треба да е спремен ?
Да. Превкусен. Без масло, без ништо (иако ова е индивидуално). Меко е, сочно убаво. Поубаво е од пржен или печен во рерна! Отприлика до 25 мин (ја го готвам на помала јачина), а и зависи од дебелината на парчето.

Риба не сум готвела, освен оние рибините стапчиња.
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Па зависи од количината на тоа што го спремаш. За еден човек, веројатно би можел да спремаш и све одеднаш (сега зборам за ова моево од 2.5л).
Мене ми е многу од корист, додека нешто спремам во него, истовремено готвам и во рерна нешто друго.


Да. Превкусен. Без масло, без ништо (иако ова е индивидуално). Меко е, сочно убаво. Поубаво е од пржен или печен во рерна! Отприлика до 25 мин (ја го готвам на помала јачина), а и зависи од дебелината на парчето.

Риба не сум готвела, освен оние рибините стапчиња.
Изгледа ќе земам ме купи со ова дека стекот е мек и сочен. Фала на инфо.
 
B

Beginner

Гостин
Добро за ова Ayr Fryerot најдов на фб за 2350 денари 3.8 литри а Делимано им бапнале цена од 4-5000 ден. Ќе го нарачам од фб а гледам има и 1 година гаранција.
Се работи за некоја хангер фирма :D
 
Последно уредено од модератор:

Kajgana Shop

На врв Bottom