Adobe Photoshop - совети, туториали, помош

  • Креатор на темата Acid
  • Време на започнување

DaN-MaN

Warlock
Член од
1 февруари 2007
Мислења
491
Поени од реакции
3
Ај некој нека пише "effects" туториал pls :)
 
Член од
2 декември 2005
Мислења
9
Поени од реакции
2
Photoshop Actions

Аctions....... Рамка на слика.
Во овој туториал ке ви покажам како да си направите рамка на слика.
1. Изберете ја сликата на која што сакате да поставите рамка. За да излезе се како што треба сликата треба да е повисока и поширока од 100 px
јас ке јакористам оваа

2. Фотошоп освен што располага со филтри располага и со actions
Во самата програма има вградено околу 150 actions со различни намени
За целта јас ке користам еден action, за да ви се покаже покаже прозорецот со actions треба да изберете Window -> Actions или просто натиснете ALT+F9.Прозорецoт изгледа вака :

3. За да го видете деиството кое што ни треба натиснете врз малата стрелка во горниот десен агол на прозорецот

Сега од менито кое ке се појави изберете frames
прозорецот со actions kе се исполни со различни видови рамки
4. Таа рамка што јас сакам да покажам како се прави се вика Wood Frame - 50 pixels, изберете ја таа рамка од списокот и натиснете play

Ke ви се појави порака која гласи дека сликата треба да е поголема од 100 пx претискате Continue и треба да почекате малку
Во тој момент програмата извршува множство автоматизирани дејствија за создавање на саканиот ефект
На крајот треба да добите бешто како ова

5. Ако не ви се допаѓа дрвената рамка може да изберете од листата други рамки на пример Brushed Aluminium Frame
одкоја ке ви излезе ова


итн има уште еден куп рамки пробајте ги сите :)
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
www.macedoniaonline.eu малце реклама ама многу јаки содржини има и ја сум исто така фклучен во проектот .. поздраф
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
Ај малку да не замре темава... еден добар туториал

1) Отвори слика... ако има заклучен background layer, направи дупликат од леерот и избриши до оргиналот. Јас ќе ја користам оваа



2) select > all

3) Select > modify > border - 20 px (во зависност од големината на сликата... 20 пиксели одговара на мојата слика)

4) Select > inverse

5) Кликни Q

6) Filter > Pixelate > Color Halftone (одбери радиус 6 а останатите во минус... пример -10ки)

7) Кликни Q пак, и после layer > add layer mask > reveal selection

9) зачувај го како .gif (или најдобро PNG-24 transparent)

 
Член од
8 август 2007
Мислења
14
Поени од реакции
0
дајте некој туториал:smir: ии вака ке ве прашам пак дали ке можи да ми објасните.
пример имам слика што е во боја и ја правам B&W и сакам пр. ако е слика од човек некој детал да е во боја :Dе како се прави тоа? ај плс помош:smir:
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.488
Поени од реакции
5.967
Деталот што сакаш да е во боја го селектираш со Magic Wand Tool или со Lasso Tool, стегаш Ctrl и U од тастатура (или Image > Adjustments > Hue/Saturation) и си ја местиш бојата.
 

mr.wicket

limitless..
Член од
20 јуни 2005
Мислења
5.127
Поени од реакции
519
дајте некој туториал:smir: ии вака ке ве прашам пак дали ке можи да ми објасните.
пример имам слика што е во боја и ја правам B&W и сакам пр. ако е слика од човек некој детал да е во боја :Dе како се прави тоа? ај плс помош:smir:
Селектирај го делот што сакаш да ти е во боја со Pen Tool -> десен клик Make Selection (местото каде остава да смениш бројка го оставаш на 0).
Потоа избираш Rectangular Marquee Tool -> десен клик Select Inverse.
Со ова селектиран ти е делот кој сакаш да го направиш црно бел, ти останува уште да го направиш црно бел. А тоа на следниов начин:
Image -> Adjustments -> Black & White или со кратенката Alt+Shift+Ctrl+B
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
457
Image -> Adjustments -> Black & White или со кратенката Alt+Shift+Ctrl+B
Не работат сите со CS3:smir:
Андрејчо еве пократко и појасно на колор сликата го одбираш делот кој што мислиш дека треба да остане колор со Magnetic Lasso Tool и после тоа Select Inverse. На крај Image->Adjustments-> Desaturate и толку...
 

mr.wicket

limitless..
Член од
20 јуни 2005
Мислења
5.127
Поени од реакции
519
Не работат сите со CS3:smir:
Андрејчо еве пократко и појасно на колор сликата го одбираш делот кој што мислиш дека треба да остане колор со Magnetic Lasso Tool и после тоа Select Inverse. На крај Image->Adjustments-> Desaturate и толку...
И двојката го има :smir: прошарај малце :wink:
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Ја сум нублерче у фотошоп, еве што успеав вчера со мука да напраам за кај мене на десктоп:



Земав слика од Мегатрон, ја исеков од позадината, многу беше зезнато пошо целиот е боцкав и magic wand не работеше па морав ручно со ласото.
Го акнав Мегатрон на бланко сликица од флаер на филмот.
Најдов Десептикон лого на нет, му ја одзедов зелената боја и стана лилјаково, и го бапнав од лево.
Напишав Мегатрон у незнам кој фонт таму и го офарбав лилјаково.
Сејвирав.

Не е лошо за некој шо третпат седнуе на фотошоп а?
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
Не е лошо со една мала замерка. Земи гума, намести ја на smooth вака:



И бриши по малку на сите рабови (малку подалеку од рабовите). Така сликата од Мегатрон нема да изгледа како сечена, туку како дел од позадината.

Добра работа бај д веј
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Пробав со браш тулот, ама ми бришеше каефаво, а не бело. Ке видам како можам да го наместам да тера со бела боја. Сакав и да стаам Блур на рабовите за да не изглеа ко сечена ама тоа малце коа ке се истренирам добро, не ми успеа овојпат.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559


еве вака ке наместиш за да не ти се бриши кафеаво или во друга боја
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Фала. Него има ли шанси да му направам некои делови од оклопот да му бидат лилјакови без да ја уништам текстурата на нив?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom