Adobe Photoshop - совети, туториали, помош

  • Креатор на темата Acid
  • Време на започнување

Логикс

Gooner
Член од
17 септември 2007
Мислења
7.358
Поени од реакции
2.290
help.!:D

heyy.:helou:.moze...nekoj ako ima nekoj proekt do photoshop..so 3-4 sliki vo edna...da mi dade...oti se blizi polugodie a treba proekt da imam...aa pojma si nemam od progamava....:D 10x...:)
 

ShiNinG`sTaR

The Chosen One
Член од
29 јули 2007
Мислења
82
Поени од реакции
1
Би сакала некој да ми покаже како се филтрира лицето на photoshop ?
За проект ми е .. Однапред благодарам :)
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
457
Филтрирање мислиш на ставање филтер обичен или „чистење„ на лицето?
Еве ТЕМА

 

M@We4kA

Loading . . .
Член од
26 јуни 2007
Мислења
559
Поени од реакции
5
Ај малку да не замре темава... еден добар туториал

1) Отвори слика... ако има заклучен background layer, направи дупликат од леерот и избриши до оргиналот. Јас ќе ја користам оваа



2) select > all

3) Select > modify > border - 20 px (во зависност од големината на сликата... 20 пиксели одговара на мојата слика)

4) Select > inverse

5) Кликни Q

6) Filter > Pixelate > Color Halftone (одбери радиус 6 а останатите во минус... пример -10ки)

7) Кликни Q пак, и после layer > add layer mask > reveal selection

9) зачувај го како .gif (или најдобро PNG-24 transparent)

Еве што испадна кај мене. Мислам дека како за почетник добро е..

 
Член од
15 јули 2007
Мислења
665
Поени од реакции
2
aj nekoj neka mi izraboti nesto vo photoshop bilo sto i da mi prati po e-mail(kiriltrendafilov@hotmail.com).mi treba za vo petok aj plss:smir:
 
Z

ZeroStyle

Гостин
Вака ако може на оваа тема да прашам нешто...Фотошоп од каде да го симнам!? Симнав тријал верзија...Имам јас сериски број и тоа се ми прима за времето на инсталација...Ама кога ќе стартувам фотошоп ми вика треба да го активирам преку интернет...Стискам да го активирам и ми појавува ерор и неможам да работам на фотошоп...А и без да активирам исто неможам...?? Фликс ми даде некој крак ама нешто и со тоа неможе иако ми кажа како да го користам...:smir:??
Фала однапред(имам ОГРОМНА желба да работам на фотошоп):)
 

eternum

-- 21 incoming ? --
Член од
27 јуни 2007
Мислења
1.025
Поени од реакции
1.150
добра тема, а за тие што сакаат да чепнат повеќе и имаат време, еве интересни туторијали .... solarvoyager.com ;)
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
665
Поени од реакции
2
aj nekoj ako saka da mi napraa nesto u photoshop i da mi prate po e-mail (kiriltrendafilov@hotmail.com) mi treba za utre za vo skolo pllsss
 

DANTE

Gym instructor.
Член од
22 март 2006
Мислења
1.318
Поени од реакции
366
Ej aj ako sakate kazete kako da napravam face wrap (da go izvrtam liceto, da zgolemuvam kako sto bese primerot na Acid so taa tipkata) ? :pos2:
 

The G-Man

Кепец
Член од
6 декември 2007
Мислења
501
Поени од реакции
12


Може на ова да ставите новогодишна капа?
 

Ashley

بين الحياة والموت
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.043
Поени од реакции
35
Ej aj ako sakate kazete kako da napravam face wrap (da go izvrtam liceto, da zgolemuvam kako sto bese primerot na Acid so taa tipkata) ? :pos2:
Селектираш на кој дел сакаш да правиш промени, потоа кликаш ctrl+Т, па десен клик и таму има опции за ротација, искосување, зголемување, намалување на селектираниот дел.:helou:
 

DANTE

Gym instructor.
Член од
22 март 2006
Мислења
1.318
Поени од реакции
366
Селектираш на кој дел сакаш да правиш промени, потоа кликаш ctrl+Т, па десен клик и таму има опции за ротација, искосување, зголемување, намалување на селектираниот дел.:helou:
Fala Fala:pos2::helou:
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Еве една мала работа од мене брза обработка :)



 

Kajgana Shop

На врв Bottom