A1 TV кабелска телевизија (Blizoo/Cabletel/Vip TV) - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  • Креатор на темата Xak
  • Време на започнување
Член од
22 октомври 2011
Мислења
1.281
Поени од реакции
798
Ама не може вака да пресметуваш, зависи и од квалитетот на телевизијата, многу фактори се во игра. Лесно може да се пресмета ама треба да се знае квалитетот на стримот, со колку kbps е и тогаш ќе видиш а и сигурно не гледаш телевизија 24/7.
Тоа да, зависи од повеке фактори како што кажа,не си цел ден по дома пред тв и гледаш,зависи исто дали е хд каналот или не е...
Ке мора да се земе Иптв,не гледам друг начин :D
Овие лудаците ке ја скинат Еуроспорт,а таму сега идат новогодишните ски скокови,потоа снукерот и ред други работи кој ме интересираат...
 
Член од
8 јуни 2014
Мислења
703
Поени од реакции
157
Тоа да, зависи од повеке фактори како што кажа,не си цел ден по дома пред тв и гледаш,зависи исто дали е хд каналот или не е...
Ке мора да се земе Иптв,не гледам друг начин :D
Овие лудаците ке ја скинат Еуроспорт,а таму сега идат новогодишните ски скокови,потоа снукерот и ред други работи кој ме интересираат...
samo neotel :)
 

saskon

Член од
22 август 2008
Мислења
2.231
Поени од реакции
5.464
Се ми се чини дека нашиве оператори немаат пари да ги откупат повторно правата.
Ако имаш пари не е проблем, но ние сме гола вода.
ar1.png
Далеку сме ние и тоа со светлосни години.
 
Член од
2 јули 2009
Мислења
302
Поени од реакции
164
Се ми се чини дека нашиве оператори немаат пари да ги откупат повторно правата.
Ако имаш пари не е проблем, но ние сме гола вода.
Прегледај го приврзокот 182706
Далеку сме ние и тоа со светлосни години.
ако може листава :) иначе каналиве се пустени за олимпијадава ти завидувам ако си ја ископал а не си ја платил :)
мислам ми имаш дадено еднаш скандинавска листа :)
иначе дискавери за вип и телеком со новиот договор не иста цена со цената која телекабел и неотел ја имаат постигнато порано со претходниот договор
од кога се смени сопственоста на дискавери сите провајдери почнаа да кукаат не само во македонија и во европа не е сјајна ситуацијата така да ке чекаме подобри времинја ако ги има
 
Последно уредено:

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.023
Поени од реакции
6.050
Покрај СК у ХД и преостанатите у СД,

За љубителите на добриот филм, многу популарнитe канали Cinestar TV и Cinestar Action & Thriller стануваат дел од телевизиската шема на Vip TV вклучувајќи ги Cinestar Premier каналите 1 и 2.

Љубителите пак на документарните програми ќе ја добијат можноста наместо Discovery да ги гледаат документарните програми на Viasat и за прв пат на македонскиот пазар, документарната програма на BBC Earth.

п.с. Мајку им га набијем за еуроспорт.

п.п.с.с.п.с. Таман ќе направат нешо добро(повеќе покасно од порано), и мора и да заебат нешо.
 
Член од
12 јуни 2017
Мислења
382
Поени од реакции
246
Јас прееска се јавив во ВИП и ми кажаа дека нема да се доплаќале новиве канали некако чудно ми беше тоа дека на другите оператори се доплаќаат Cinestar и Sportklub, но ќе видиме на први дали е точна таа информација.
 

saskon

Член од
22 август 2008
Мислења
2.231
Поени од реакции
5.464
Да сумираме, ќе ги нема:
1. Animal Planet
2. Discovery Channel
3. Discovery Science
4. Discovery Showcase
5. Discovery DTX
6. ID Xtra
7. TLC
8. Eurosport
9. Eurosport 2

Добиваме:
1. Klasik TV
2. CineStar TV
3. CineStar A&T
4. CineStar Premiere 1 *
5. CineStar Premiere 2 *
6. Sport Klub 4
7. Sport Klub 5
8. Sport Klub 6
9. BBC Earth
10. Epic Drama
11. Grand 2
* овие како ми стои ќе се доплаќаат.
Резултатов е нерешено 9 = 9.
Ни е змија, ни е магаре. Горниот попис според мене е далеку подобар избор.
 
Член од
24 јануари 2015
Мислења
1.747
Поени од реакции
1.174
Абе Viasat и досега ги имаше. Исклучуваат 5-6 документарни канали а уклучуваат 1.

Исклучуваат 2 врвни и култни спотрски канали (барем за овие простори) а не укчучуваат ништо. СК 1-6 не ги рачунам пошто 90% од најквалитетната програма и онака оди на првите 3, кои ги имавме и досега. Освен ако СК непланираат да пренесуваат олимпијада, скијање, пливање, снукер, велосипедизам и уште еден куп друго спортови.

Филм на ТВ е веќе одамна застарен концепт. Светот филмови и серии гледа преку VOD (video on demand) сервиси.

Кај бевте пред 5-6 години кога на Maxtv беа пуштени HBO. Спиевте. Епа бидете сигурни дека огромен број на претплатници, барем од помладите генерации ќе се преселат на Телеком или некој вид на IP TV. Ќе си останете со пензионерите и ве чека истата судбина како и Космофон. Малце по малце ќе се намалувате се додека не згаснете потполно и тоа сосема заслужено.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.101
Поени од реакции
8.168
Абе Viasat и досега ги имаше. Исклучуваат 5-6 документарни канали а уклучуваат 1.

Исклучуваат 2 врвни и култни спотрски канали (барем за овие простори) а не укчучуваат ништо. СК 1-6 не ги рачунам пошто 90% од најквалитетната програма и онака оди на првите 3, кои ги имавме и досега. Освен ако СК непланираат да пренесуваат олимпијада, скијање, пливање, снукер, велосипедизам и уште еден куп друго спортови.

Филм на ТВ е веќе одамна застарен концепт. Светот филмови и серии гледа преку VOD (video on demand) сервиси.

Кај бевте пред 5-6 години кога на Maxtv беа пуштени HBO. Спиевте. Епа бидете сигурни дека огромен број на претплатници, барем од помладите генерации ќе се преселат на Телеком или некој вид на IP TV. Ќе си останете со пензионерите и ве чека истата судбина како и Космофон. Малце по малце ќе се намалувате се додека не згаснете потполно и тоа сосема заслужено.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
Ова колку да се каже нешто, пред 5-6 години Вип немаше телевизија
 
Член од
24 јануари 2015
Мислења
1.747
Поени од реакции
1.174
Ова колку да се каже нешто, пред 5-6 години Вип немаше телевизија
А Blizoo што беше?
А Cable Tel што беше?

Кој кого купи и продолжи да ја користи и опремата и лиценците и договорите?

Ти да не си им адвокат на VIP што толку ги браниш. Или во тоа време си пиел млекце и си гледал цртани па не се сеќаваш?

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.101
Поени од реакции
8.168
А Blizoo што беше?
А Cable Tel што беше?

Кој кого купи и продолжи да ја користи и опремата и лиценците и договорите?

Ти да не си им адвокат на VIP што толку ги браниш. Или во тоа време си пиел млекце и си гледал цртани па не се сеќаваш?

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
Да ама не пред 5, 6 години како штто кажуваш ти
И макств ги трга еуроспорт и дисковери
 
Член од
24 јануари 2015
Мислења
1.747
Поени од реакции
1.174
И сега ако ги тргаат MaxTV мора и VIP да ги тргне?
MaxTV да не е господ во државава, па како што ќе кажат или направат тие така мора да прават и другите?
Зошто барем еднаш VIP не е поголем курназ од MaxTV и да направи нешто со што ќе биде во предност?

Vip доцни во однос на MaxTV неколку години. Од кога ги има СК 1-6 на MaxTV? И еден куп други канали што прво се појавуваат на MaxTV па по неколку години ќе ги добиеме и на VIP.

Само доаѓа време кога разликата во цената се намалува и погодете каде ќе се преселат претплатниците.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.652
Поени од реакции
11.877
Да сумираме, ќе ги нема:
1. Animal Planet
2. Discovery Channel
3. Discovery Science
4. Discovery Showcase
5. Discovery DTX
6. ID Xtra
7. TLC
8. Eurosport
9. Eurosport 2

Добиваме:
1. Klasik TV
2. CineStar TV
3. CineStar A&T
4. CineStar Premiere 1 *
5. CineStar Premiere 2 *
6. Sport Klub 4
7. Sport Klub 5
8. Sport Klub 6
9. BBC Earth
10. Epic Drama
11. Grand 2
* овие како ми стои ќе се доплаќаат.
Резултатов е нерешено 9 = 9.
Ни е змија, ни е магаре. Горниот попис според мене е далеку подобар избор.
Пописот воопшто не ти држи вода, бидејќи ако ти држеше вода, ќе можеа и Пинк каналите да ги заменат каналите кои ги отстрануваат.

Нема замена за ЕуроСпорт и ЕуроСпорт 2.
 

saskon

Член од
22 август 2008
Мислења
2.231
Поени од реакции
5.464
Пописот воопшто не ти држи вода, бидејќи ако ти држеше вода, ќе можеа и Пинк каналите да ги заменат каналите кои ги отстрануваат.

Нема замена за ЕуроСпорт и ЕуроСпорт 2.
Добро :).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom