94 американски филмски награди (Оскари 2021)

Кој филм е твој фаворит за Оскар за најдобар филм од 2021?


  • Вкупно гласачи
    9
  • Гласањето е завршено на .
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Пофални зборови за италијанскиот 'The Hand of God'.

Филм полн со емоции, предобра кинематографија, Наполи преубаво доловен, секој кадар ко некоја слика од најдобрите италијански сликари, интересна приказна.

Ми делуваше ко некоја добра мешавина од Амаркорд на Фелини и Синема Парадисо на Торнаторе.

По филмот имаше и 8 минутна документарка кај што Сорентино збори за локациите кај што го снимал и емоциите што ги имал додека го снима филмот во родниот Наполи. Интересно беше и тоа да се види.

Годинава навивам за Италија. 5/5
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.062
Пофални зборови за италијанскиот 'The Hand of God'.

Филм полн со емоции, предобра кинематографија, Наполи преубаво доловен, секој кадар ко некоја слика од најдобрите италијански сликари, интересна приказна.

Ми делуваше ко некоја добра мешавина од Амаркорд на Фелини и Синема Парадисо на Торнаторе.

По филмот имаше и 8 минутна документарка кај што Сорентино збори за локациите кај што го снимал и емоциите што ги имал додека го снима филмот во родниот Наполи. Интересно беше и тоа да се види.

Годинава навивам за Италија. 5/5
Попладнево го пуштив, и не можев да го догледам, изгледав 50 минути и го исклучив од што ми беше досаден: со многу непотребни сцени, глупи смешки, и слично. Алал да ти е штом ти се допаднал :D
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Попладнево го пуштив, и не можев да го догледам, изгледав 50 минути и го исклучив од што ми беше досаден: со многу непотребни сцени, глупи смешки, и слично. Алал да ти е штом ти се допаднал :D
Има и други ко тебе што ете не го ценат тоа што го гледале.
20211217_165437.jpg

Ама има и табор за
20211217_165703.jpg

Чисто да се видат две спротивни мислења без да се открива од содржината.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.062
Има и други ко тебе што ете не го ценат тоа што го гледале.

Ама има и табор за

Чисто да се видат две спротивни мислења без да се открива од содржината.
Ама јасно, секогаш има ЗА и ПРОТИВ.
Туку баш забележав дека многу често јас и ти гледаме исто нешто во ист ден, иако немаме исто мислење за изгледаното :)
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Ама јасно, секогаш има ЗА и ПРОТИВ.
Туку баш забележав дека многу често јас и ти гледаме исто нешто во ист ден, иако немаме исто мислење за изгледаното :)
Ова со гледањето во ист ден е интересна случајност, али тоа што немаме исто мислење за гледаното ваљда има врска со разликата во години, различно воспитание, различни сфаќања, ставови, мислења итн.

Ретко кога се погодувам во вкус за филмови со некој. Секогаш е пола/пола, во дел од филмовите ќе се погодиме со мислењата и оцените, во дел не.

Може сум специфичен, може немам добар вкус, ете не знам.
Повеќето ќе кажат веројатно хејтер сум, али за добар дел од исфалените филмови стварно немам добро мислење и не ми се допаднале, што да правам.

The Power of Dog сите го испофалија, ама ја имам таква одбивност од вестерни што не ни помислувам да го пуштам. Уште сега мислам дека ќе биде некоја 1/5. :cautious:

Од друга страна, љубител сум на визуелност и многу сакам кога филмовите визуелно имаат совршени бои, па гледам и по стопати иста приказна како кај Алмодовар (што постојано вергла со филмови за трансексуалци и геј, од што ми е мака и ми се гади), ама продолжувам да му ги гледам само ради тоа што филмовите му се одлични визуелно.

It's not you, it's me. Крај не можеш да ми најдеш. :D
 

grande-juve

е ај да плачеме сега
Член од
20 ноември 2017
Мислења
1.476
Поени од реакции
7.283
Попладнево го пуштив, и не можев да го догледам, изгледав 50 минути и го исклучив од што ми беше досаден: со многу непотребни сцени, глупи смешки, и слично. Алал да ти е штом ти се допаднал :D
Подобриот дел си го пропуштила ти :) иако и првиот дел беше добар, класична жабарска носталгија.. али у втората половина за мене полета филмот.. Сорентино у полна форма
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.062
Подобриот дел си го пропуштила ти :) иако и првиот дел беше добар, класична жабарска носталгија.. али у втората половина за мене полета филмот.. Сорентино у полна форма
Можно е, ама очекувам во првите 30 минути да има пресврт на досаден вовед. :)
Хаус оф Гучи ме импресионира. Лејди Гага, жена богиња што би рекол византиецот.
Филмот досаден, а Лејди Гага ја почитувам само во песнава од Мачорот во чизми: Americano :)
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Не знаев дека Дел Торо има нов филм.

Тој би сакал да го гледам, после Dоn't look up со Дикаприо, Tick, tick...boom, новите на Вес Андерсон и Алмодовар <3, можда Дуелов на Ридли Скот со бедесот од Килинг Ив, Џемс Бонд веќе симнат, норвешкиов кандидат за оскар и данскиов хибрид од анимација+документарец.

Другиве комотно ќе се избегнат, засега.

Како по обичај повеќе филмови сакам да изгледам од категоријата странски филм: Финска, Исланд, Јапонија, Кина, Косово, Македонија, Мексико, Норвешка, Данска, Перу, Сингапур, Словенија, Србија, Шпанија, Тајван, Црна Гора и Виетнам.

Нешто што веќе ме интересираше од оваа категорија изгледав.

1. Аргентинскиот трилер El Profugo не ме освои некако. Почна интересно, ама како да снемала инспирација сценаристката на пола филм. Доби просечна оцена 6/10.
2. Хрватскиот Tereza37 - досадна драма веќе видена во 100 претходни хрватски филмови. 5/10
3. Францускиот Titane - почна интересно и се претвори во некоја чудна и одвратна акционо-сај-фај драма. 4/10
4. Германскиот Ich bin dein Man - лежерно, feel-good филмче без непотребни тупења. 7/10
5. Романскиот Bad Luck Banging, веќе го споменував во темата за рецензии. 8/10
6. Јужнокорејскиот Escape from Mogadishu, добро филмче. 7/10
Рок, рок рокало, оскаровци се гледало. :D
7. Данскиот Flee е хибрид од анимација и документарец. Се работи за бегалец од Авганистан во Данска, кој е геј и лажел дека нема семејство за да го прими државата. За да се заштити ликов, се одлучиле сите сцени наместо во реална форма ко документарец да ги анимираат, а тук-таму да пуштат по некое кратко клипче од состојбата во Авганистан. За филм со таква тематика реално не ме ни допре, а анимацијата беше супер и најмногу ради неа давам 3/5 на филмов.
8. За Италија со The Hand of God веќе пишав и претходно. Фаворит и навивам за филмов. 5/5
9. Јапонскиот Drive My Car е тричасовна драма работена по расказ од Мураками. Филмов има реално убави сцени и дијалог, али премногу долг ми се виде. 3.5/5
10. Косовскиот победник на Санденс за 2021 „Улиште“ ми беше преизвикан филм. Очекував далеку подобар филм. 3/5
11. Нашиот „Сестри“ кажав и во другата тема, не ме воодушеви. 3/5
12. Норвешкиот „The Worst Person in the World“, по мене втор фаворит за Оскар во странски филмови.
Поделен е на 12 делови (бар мислам 12 беа) и се до десеттиот ми беше супер, последните две делчиња не ми беа по ќеф, али некако убаво чувство ми даде по гледање. 4/5
13. Кај словачкиот „107 мајки“ ме бендиса документарниот стил во кој е снимен филмот. Филм е, ама исто ко документарец да гледаш, а и интересна приказна имаше. 4/5.
14. Шпанскиот „El buen patron“ првично не ми беше во план, али ко веќе ми дојде во раце, го погледнав. Не знам што беше смешно во филмов за да го викаат комедија. Дали еднаш се насмеав. Како драма доби од мене едно 3/5.


Пред да ги објават филмовите во потесен круг, филмовите што мислам дека би влегле во скратената листа од 15 филма се:
- Јапонија
- Норвешка
- Италија
- Данска
- Косово
- Франција
- Финска
- Белгија
- Австрија
- Иран
- Мексико
- Индонезија
- Германија
- Колумбија
- Португалија
 
Последно уредено:
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Shawn Spencer кај го гледаше Сестри? Кај го има?
Кино "Милениум", а од петок и на Нетфликс.
Автоматски споено мислење:

Рок, рок рокало, оскаровци се гледало. :D
7. Данскиот Flee е хибрид од анимација и документарец. Се работи за бегалец од Авганистан во Данска, кој е геј и лажел дека нема семејство за да го прими државата. За да се заштити ликов, се одлучиле сите сцени наместо во реална форма ко документарец да ги анимираат, а тук-таму да пуштат по некое кратко клипче од состојбата во Авганистан. За филм со таква тематика реално не ме ни допре, а анимацијата беше супер и најмногу ради неа давам 3/5 на филмов.
8. За Италија со The Hand of God веќе пишав и претходно. Фаворит и навивам за филмов. 5/5
9. Јапонскиот Drive My Car е тричасовна драма работена по расказ од Мураками. Филмов има реално убави сцени и дијалог, али премногу долг ми се виде. 3.5/5
10. Косовскиот победник на Санденс за 2021 „Улиште“ ми беше преизвикан филм. Очекував далеку подобар филм. 3/5
11. Нашиот „Сестри“ кажав и во другата тема, не ме воодушеви. 3/5
12. Норвешкиот „The Worst Person in the World“, по мене втор фаворит за Оскар во странски филмови.
Поделен е на 12 делови (бар мислам 12 беа) и се докај десеттиот ми беше супер, последните две делчиња не ми беа по ќеф, али некако убаво чувство ми даде по гледање. 4/5
13. Кај словачкиот „107 мајки“ ме бендиса документарниот стил во кој е снимен филмот. Филм е, ама исто ко документарец да гледаш, а и интересна приказна имаше. 4/5.
14. Шпанскиот „El buen patron“ првично не ми беше во план, али ко веќе ми дојде во раце, го погледнав. Не знам што беше смешно во филмов за да го викаат комедија. Дали еднаш се насмеав. Како драма доби од мене едно 3/5.


Пред да ги објават филмовите во потесен круг, филмовите што мислам дека би влегле во скратената листа од 15 филма се:
- Јапонија
- Норвешка
- Италија
- Данска
- Косово
- Франција
- Финска
- Белгија
- Австрија
- Иран
- Мексико
- Индонезија
- Германија
- Колумбија
- Португалија
Иии скратената листа ги содржи:
  • “Great Freedom” (Austria) – dir. Sebastian Meise
  • “Playground” (Belgium) – dir. Laura Wandel
  • “Lunana: A Yak in the Classroom” (Bhutan) – dir. Pawo Choyning Dorji
  • “Flee” (Denmark) – dir. Jonas Poher Rasmussen
  • “Compartment No. 6” (Finland) – dir. Juho Kuosmanen
  • “I’m Your Man” (Germany) – dir. Maria Schrader
  • “Lamb” (Iceland) – dir. Valdimar Jóhannsson
  • “A Hero” (Iran) – dir. Asghar Farhadi
  • “The Hand of God” (Italy) – dir. Paolo Sorrentino
  • “Drive My Car” (Japan) – dir. Ryusuke Hamaguchi
  • “Hive” (Kosovo) – dir. Blerta Basholli
  • “Prayers for the Stolen” (Mexico) – dir. Tatiana Huezo
  • “The Worst Person in the World” (Norway) – dir. Joachim Trier
  • “Plaza Catedral” (Panama) – dir. Abner Benaim
  • “The Good Boss” (Spain) – dir. Fernando León de Aranoa
Солидна прогноза сум имал. 11/15 погодени наслови.

А најубавата вест е што ја нема Францијаааа :love:
The glaring snub of the day is France’s “Titane” from Julia Ducournau, who became the second woman ever to win the Palme d’Or at the Cannes Film Festival earlier this year. It was a divisive film among many, and it was assumed that the film would be a difficult sell to Academy members but was expected to make the shortlist.
 
Последно уредено:
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.715
Поени од реакции
33.362
Кратките листи на филмови кои ја продолжуваат трката за Оскар по категории во кои има кратки листи, се објавени. Македонскиот кандидат, Сестри на Дина Дума, за жал, не е на листата.

ИНТЕРНАЦИОНАЛЕН ФИЛМ:

Austria, “Great Freedom”
Belgium, “Playground”
Bhutan, “Lunana: A Yak in the Classroom”
Denmark, “Flee”
Finland, “Compartment No. 6”
Germany, “I’m Your Man”
Iceland, “Lamb”
Iran, “A Hero”
Italy, “The Hand of God”
Japan, “Drive My Car”
Kosovo, “Hive”
Mexico, “Prayers for the Stolen”
Norway, “The Worst Person in the World”
Panama, “Plaza Catedral”
Spain, “The Good Boss”

ДОКУМЕНТАРЕН ФИЛМ

“Ascension”
“Attica”
“Billie Eilish: The World’s a Little Blurry”
“Faya Dayi”
“The First Wave”
“Flee”
“In the Same Breath”
“Julia”
“President”
“Procession”
“The Rescue”
“Simple as Water”
“Summer of Soul (…Or, When the Revolution Could Not Be Televised)”
“The Velvet Underground”
“Writing with Fire”

КРАТОК ДОКУМЕНТАРЕН ФИЛМ

“Águilas”
“Audible”
“A Broken House”
“Camp Confidential: America’s Secret Nazis”
“Coded: The Hidden Love of J. C. Leyendecker”
“Day of Rage”
“The Facility”
“Lead Me Home”
“Lynching Postcards: “Token of a Great Day””
“The Queen of Basketball”
“Sophie & the Baron”
“Takeover”
“Terror Contagion”
“Three Songs for Benazir”
“When We Were Bullies”

ШМИНКА И ФРИЗУРА

“Coming 2 America”
“Cruella”
“Cyrano”
“Dune”
“The Eyes of Tammy Faye”
“House of Gucci”
“Nightmare Alley”
“No Time to Die”
“The Suicide Squad”
“West Side Story”

МУЗИКА

“Being the Ricardos”
“Candyman”
“Don’t Look Up”
“Dune”
“Encanto”
“The French Dispatch of the Liberty, Kansas Evening Sun”
“The Green Knight”
“The Harder They Fall”
“King Richard”
“The Last Duel”
“No Time to Die”
“Parallel Mothers”
“The Power of the Dog”
“Spencer”
“The Tragedy of Macbeth”

ОРИГИНАЛНА ПЕСНА

“So May We Start?” from “Annette”
“Down To Joy” from “Belfast”
“Right Where I Belong” from “Brian Wilson: Long Promised Road”
“Automatic Woman” from “Bruised”
“Dream Girl” from “Cinderella”
“Beyond The Shore” from “CODA”
“The Anonymous Ones” from “Dear Evan Hansen”
“Just Look Up” from “Don’t Look Up”
“Dos Oruguitas” from “Encanto”
“Somehow You Do” from “Four Good Days”
“Guns Go Bang” from “The Harder They Fall”
“Be Alive” from “King Richard”
“No Time To Die” from “No Time to Die”
“Here I Am (Singing My Way Home)” from “Respect”
“Your Song Saved My Life” from “Sing 2”

КРАТОК АНИМИРАН

“Affairs of the Art”
“Angakusajaujuq: The Shaman’s Apprentice”
“Bad Seeds”
“Bestia”
“Boxballet”
“Flowing Home”
“Mum Is Pouring Rain”
“The Musician”
“Namoo”
“Only a Child”
“Robin Robin”
“Souvenir Souvenir”
“Step into the River”
“Us Again”
“The Windshield Wiper”

КРАТОК LIVE ACTION ФИЛМ

“Ala Kachuu – Take and Run”
“Censor of Dreams”
“The Criminals”
“Distances”
“The Dress”
“Frimas”
“Les Grandes Claques”
“The Long Goodbye”
“On My Mind”
“Please Hold”
“Stenofonen”
“Tala’vision”
“Under the Heavens”
“When the Sun Sets”
“You’re Dead Helen”

ЗВУК

“Belfast”
“Dune”
“Last Night in Soho”
“The Matrix Resurrections”
“No Time to Die”
“The Power of the Dog”
“A Quiet Place Part II”
“Spider-Man: No Way Home”
“tick, tick…BOOM!”
“West Side Story”

ВИЗУЕЛНИ ЕФЕКТИ

“Black Widow”
“Dune”
“Eternals”
“Free Guy”
“Ghostbusters: Afterlife”
“Godzilla vs. Kong”
“The Matrix Resurrections”
“No Time to Die”
“Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings”
“Spider-Man: No Way Home”
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.715
Поени од реакции
33.362
1/15 Playground / Un Monde - Белгија

Екстремно лош филм! Веројатно режисерот се водел по: или си bully, или си bullied изреката, што ем сметам дека е максимално неточна, ем овде беше прикажано целото тоа врсничко насилство до таа мера извештачено, што навистина се прашувам кој воопшто гласал да ова се најде во кратката листа и дали навистина останатите кандидати за Оскар за интернационален филм биле полоши од ова. Се она што беше Better Days лани, не е Playground годинава. И обратно. Искрено се надевам дека ова нема да биде номинирано за Оскар, зашто е навистина само очаен обид за филм, а далеку од филм. Лоша глума (децата се цел филм со една емоција), нереални ситуации кои предизвикуваат facepalms, ни почеток, ни крај на приказната, ни ликови изградени, ни некаква поента за постапките и на децата, и на возрасните. Тотална калакурница од филм. Препорака да го прескокнете! 2/10
 
Член од
23 јули 2019
Мислења
406
Поени од реакции
2.760
The Hand of God!!! Какво филмиште!

Одамна немам гледано вака убав, во секоја смисла комплетен филм. Секоја чест на режисерот. Мене ме освои и остави со голема кнедла во грло.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom