94 американски филмски награди (Оскари 2021)

Кој филм е твој фаворит за Оскар за најдобар филм од 2021?


  • Вкупно гласачи
    9
  • Гласањето е завршено на .
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Гери Олдман? Улогата му е ептен мала во тој филм... Листава е и за главна и за споредна улога?
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.807
Поени од реакции
33.639
Гери Олдман? Улогата му е ептен мала во тој филм... Листава е и за главна и за споредна улога?
Не сум баш сигурен за ова, ама мислам дека нема правило колку некој актер треба да глуми во филмот за да биде сметана улогата за главна и споредна. Оставено е на продуцентите при пријавата да поднесат во која категорија го пријавуваат. Имавме пред некоја година ситуација кога Виола Дејвис зеде Оскар за споредна улога за Fences, а всушност во филмот беше главна улога. Тогаш се шпекулираше дека продуцентите намерно ја пријавиле во таа категорија, затоа што во категоријата главна женска улога имало многу посилна конкуренција (победи Ема Стоун за La La Land). Така и сега - штом го има во конкуренција за главна улога, веројатно продуцентите на филмот го пријавиле таму.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
20211209_142020.jpg

И мој фаворит за Оскариве, од 10 изгледани филмови досега, доколку не ме воодушеват јапонскиот и финскиот.
 
Последно уредено:
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
tick, tick... BOOM! (2021)
Мјузикли ич не ми лежат, ама го пуштив филмов поради Ендру Гарфилд и интересниот наслов.

Ендру поштено си изглуми и не би ме чудело да добие номинација (нема да биде незаслужена), ме бендисаа и дел од сонговите, песните, мелодиите (како и да се викаат), ама некако филмот ми беше правен по квоти.

Латино квота - исполнета
Афро-Американци - исполнето
Геј луѓе - исполнето
ХИВ позитивни - исполнето.
Малце музиче, џигили-бигили, малце солзи, малце трагичен живот и оп Оскар на повидок.

Како целокупен продукт филмов добива 3/5 од мене.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.807
Поени од реакции
33.639
tick, tick... BOOM! (2021)
Мјузикли ич не ми лежат, ама го пуштив филмов поради Ендру Гарфилд и интересниот наслов.

Ендру поштено си изглуми и не би ме чудело да добие номинација (нема да биде незаслужена), ме бендисаа и дел од сонговите, песните, мелодиите (како и да се викаат), ама некако филмот ми беше правен по квоти.

Латино квота - исполнета
Афро-Американци - исполнето
Геј луѓе - исполнето
ХИВ позитивни - исполнето.
Малце музиче, џигили-бигили, малце солзи, малце трагичен живот и оп Оскар на повидок.

Како целокупен продукт филмов добива 3/5 од мене.
Мене ми беше проблем и тоа што е биопик за човек за кој не знаев претходно и што не ми значи ништо. Биопик би ме допрел ако е за некој човек кој направил нешто навистина големо, или за кој знам од претходно. Овој не дека не направил нешто големо, туку тоа го направил за театарската фела во САД, а јас не сум дел од неа и ми е тотално непозната, па затоа не ме допре. Инаку, филмов го сфатив како љубовно писмо на Лин Мануел Миранда кон неговиот Бродвеј. Миранда годинава имаше уште еден филм, таму беше сценарист, исто мјузикл, и исто е еден од кандидатите за Оскар, In the Heights, ама исто како овој - не ми се допадна.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Мене ми беше проблем и тоа што е биопик за човек за кој не знаев претходно и што не ми значи ништо. Биопик би ме допрел ако е за некој човек кој направил нешто навистина големо, или за кој знам од претходно. Овој не дека не направил нешто големо, туку тоа го направил за театарската фела во САД, а јас не сум дел од неа и ми е тотално непозната, па затоа не ме допре. Инаку, филмов го сфатив како љубовно писмо на Лин Мануел Миранда кон неговиот Бродвеј. Миранда годинава имаше уште еден филм, таму беше сценарист, исто мјузикл, и исто е еден од кандидатите за Оскар, In the Heights, ама исто како овој - не ми се допадна.
Па не знам колку има врска тоа што не сме знаеле за ликов или не сме дел од таа фела. Ако е добар филмот мислам нема ништо да смета. Ни за Моцарт скоро ништо не знаев, ниту сум дел од музичката фела, ама Амадеус е одличен филм.

И A beautiful mind беше биопик, а за професорон не знаев ништо, и The Immitation Game, Catch me if you can и уште еден куп првокласни филмови.

Овде за жал филмов ми немаше значајна приказна за да добие добра оцена.
Автоматски споено мислење:

Od site sho ke bidat nominirani, House of Gucci treba da se izbegne i nisto da ne osvoi.
Girl boss filmovite treba da umrat.
Автоматски споено мислење:


I beg your pardon?
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.807
Поени од реакции
33.639
НАЈДОБРА АКТЕРКА (ранг-листа)

1. Kristen Stewart - Spencer
Kristen Stewart.png

2. Olivia Colman - The Lost Daughter
Olivia Colman.png

3. Nicole Kidman - Being the Ricardos
Nicole Kidman.png

4. Jessica Chastain - The Eyes of Tammy Faye
Jessica Chastain.png

5. Lady Gaga - House of Gucci
Lady Gaga.png

6. Penelope Cruz - Parallel Mothers
Penelope Kruz.png

7. Rachel Zegler - West Side Story
Rachel Zegler.png

8. Alana Haim - Licorice Pizza
Alana Haim.png

9. Jennifer Hudson - Respect
Jennifer Hudson.png

10. Frances McDormand - The Tragedy of Macbeth
Frances McDormand.png

11. Halle Berry - Bruised
Halle Berry.png

12. Tessa Thompson - Passing
Tessa Thompson.png

13. Emilia Jones - CODA
Emillia Jones.png

14. Jodie Comer - The Last Duel
Jodie Corner.png

15. Renate Reinsve - The Worst Person in the World
Renate Reinsve.png

16. Jennifer Lawrence - Don't Look Up
17. Rooney Mara - Nightmare Alley
18. Marion Cotillard - Annette
19. Angelina Jolie - Eternals
20. Tilda Swinton - Memoria
21. Octavia Spencer - Encounter
22. Naomie Harris - Swan Song
23. Thomasin McKenzie - Last Night in Soho
24. Sandra Bullock - The Unforgivable
25. Amy Adams - The Woman in the Window
26. Penelope Cruz - Official Competition
27. Jessica Chastain - The Forgiven
28. Melissa McCarthy - The Starling
29. Beanie Feldstein - The Humans
30. Odessa Young - Mothering Sunday
31. Isabelle Fuhrman - The Novice
32. Olivia Munn - Violet
33. Taylour Paige - Zola
34. Rachel Sennott - Shiva Baby
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
THE POWER OF THE DOG изннадувачки пресврт сосема на крајот, очекував поинаку да заврши. :D
Има посебна тема за филмов, таму комотно можеш со спојлери да се искажеш за крајот. :D


Го гледав пред некое време филмов за Лејди Ди и воопшто не ми се допадна. Не знам што им била замислата, дали иделе скроз по нејзината приказна, што се сомневам, дали сакале психолошката состојба само да ја пренесат, но не ја видов потребата за негово постоење.
Додека Кристен ми била секогаш недефинирана во глумата, овде мислам дека заврши океј работа, но не баш за Оскар.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.807
Поени од реакции
33.639
Го гледав пред некое време филмов за Лејди Ди и воопшто не ми се допадна.
Исто и мене. Многу чуден филм. Велат дека Стјуарт најдобро ја доловила вистинската Дајана, па можеби заради тоа заслужува Оскар, не велам не. Ама сум гледал многу филмови и серии каде е портретирана Дајана, и ова е можеби најдосадниот од сите. Тоа е веројатно зашто се фокусира на нејзината психичка состојба повеќе отколку за случувањата околу неа, ама некако тоа ми беше досадно за гледање.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
Исто и мене. Многу чуден филм. Велат дека Стјуарт најдобро ја доловила вистинската Дајана, па можеби заради тоа заслужува Оскар, не велам не. Ама сум гледал многу филмови и серии каде е портретирана Дајана, и ова е можеби најдосадниот од сите. Тоа е веројатно зашто се фокусира на нејзината психичка состојба повеќе отколку за случувањата околу неа, ама некако тоа ми беше досадно за гледање.
Не ми се гледани другите женски улоги за да имам фаворит, бар не овие повисоко што котираат за номинација. Многу е веројатно да добие Оскар, што нема да е страшно, само филмот е мех. Јас имав поголеми очекувања искрено, ме интересираше како ќе биде претставено, но се разочарав бидејќи стварно и мене ми беше апла досадно.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Има посебна тема за филмов, таму комотно можеш со спојлери да се искажеш за крајот. :D


Го гледав пред некое време филмов за Лејди Ди и воопшто не ми се допадна. Не знам што им била замислата, дали иделе скроз по нејзината приказна, што се сомневам, дали сакале психолошката состојба само да ја пренесат, но не ја видов потребата за негово постоење.
Додека Кристен ми била секогаш недефинирана во глумата, овде мислам дека заврши океј работа, но не баш за Оскар.
Не сум видела дека таму насловот се менува во зависност за кој филм се дискутира :)
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.807
Поени од реакции
33.639
НАЈДОБАР АКТЕР ВО СПОРЕДНА УЛОГА (ранг-листа)

1. Kodi Smit-McPhee - The Power of the Dog
Kodi Smith McPhee.png

2. Ciaran Hinds - Belfast
Ciaran Hinds.png

3. Jared Leto - House of Gucci
Jared Leto.png

4. Bradley Cooper - Licorice Pizza
Bradley Cooper.png

5. Jamie Dornan - Belfast
Jamie Dornan.png

6. Richard Jenkins - The Humans
Richard Jenkins.png

7. Troy Kotsur - CODA
Troy Kostur.png

8. Jason Isaacs - Mass
Jason Isaaks.png

9. Jesse Plemons - The Power of the Dog
Jesse Plemons.png

10. J.K. Simmons - Being the Ricardos
J.K.Simons.png

11. Jon Bernthal - King Richard
Jon Bernthal.png

12. Mike Faist - West Side Story
Mike Faist.png

13. Corey Hawkins - The Tragedy of Macbeth
Corey Hawkins.png

14. Robin de Jesus - tick, tick... Boom!
Robin de Jesus.png

15. Willem Dafoe - Nightmare Alley
Willem Dafoe.png

16. Andrew Garfield - The Eyes of Tammy Faye
17. Alex Wolff - Pig
18. Ben Affleck - The Last Duel
19. David Alvarez - West Side Story
20. Al Pacino - House of Gucci
21. Jonah Hill - Don't Look Up
22. Sean Penn - Licorice Pizza
23. Reed Birney - Mass
24. Jeffrey Wright - The French Dispatch
25. Mark Rylance - Don't Look Up
26. Ben Affleck - The Tender Bar
27. Idris Elba - The Harder They Fall
28. Woody Norman - C'mon C'mon
29. Jeremy Irons - House of Gucci
30. Richard E. Grant - Everybody's Talking About Jamie
31. Richard Jenkins - Nightmare Alley
32. Benicio Del Toro - The French Dispatch
33. Rami Malek - No Time to Die
34. Forest Whitaker - Respect
35. Owen Wilson - The French Dispatch
36. Timothy Spall - Spencer
37. Bradley Whitford - tick, tick... Boom!
38. Timothee Chalamet - The French Dispatch
39. Vincent D'Onofrio - The Eyes of Tammy Faye
40. Simon Helberg - Annette
 

Kajgana Shop

На врв Bottom