91ви американски филмски награди (Оскари 2018)

Kој е вашиот фаворит?


  • Вкупно гласачи
    41

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.893
Поени од реакции
84.262
Можеби Шејп оф Вотер освои оскар за најдобар филм, ама вистинскиот победник на вечерта ќе бидам јас ако ме прифати Миланка :/

Прегледај го приврзокот 186669
Месец ипол подоцна:

Прегледај го приврзокот 189607


Се уште чекаме :(

ВАКА ЛИ ДОЈДЕ ЖИВОТ ВО МАКЕДОНИЈА????????????

Еве, една година подоцна уште чекам :( :(

Дури и името се смени...ама се уште резултатите се исти :(

upload_2019-2-25_0-30-33.png


 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.870
Поени од реакции
7.555
Interanka WTF :ROFLMAO:

Пуштив на HRT 1 преку интернет и таму хрватите си ставиле пар коментатори машко и женско на црвениов килим додека пак РТС 1 не го прикажува црвениот килим почнуваат одма со преносот на Оскари од 02:00
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
At Eternity's Gate добар е?
најмалку споменуван е од сите филмови годинава..
Нема што многу да се зборува за филмов искрено, мене лично не ми се допадна ептен, ако сакаш спори филмови со долги кадри, може да ти легне. Има многу често рандом сцени во филмов кај што има виолини и лендскејп само, so idk, ако си into that stuff, би ти бил добар. Мене не ми беше лош, ама не ми беше ни добар, ако си фан на Ван Гог/Вилем Дефо, вреди да се изгледа, otherwise не баш.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.870
Поени од реакции
7.555
http://bit.ly/2Hf7huV РТС 1 HD за во VLC
Koпирајте го линков, отворете VLC на тастатура кликнете CTRL и N, paste на линкот таму и Plaу.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.893
Поени од реакции
84.262
"Lele brat sea se vrakam od Black Panther lele choeche kakva kostimografija ej, znaci ej ludilo od kostimi be brat" - Никој, никогаш[DOUBLEPOST=1551058811][/DOUBLEPOST]"Lele brat kakov produkciski dizajn imase Black Panther, lele choeche toa dvajca CGI likovi se tepaat na green screen, leel ludilo be brat ej" - Никој, никогаш
 
Последно уредено:
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.862
Поени од реакции
11.484
http://bit.ly/2Hf7huV РТС 1 HD за во VLC
Koпирајте го линков, отворете VLC на тастатура кликнете CTRL и N, paste на линкот таму и Plaу.
Многу е мртов коментаторов, Миланка е барем позанимлива. :D

Блек Пантер више 2 Оскари.

Еве го првиот Оскар за Bohemian Rhapsody.
 
Последно уредено:

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.893
Поени од реакции
84.262
Најзабавното у сиве оскари ќе биде Гиљермо со неговите интервјуа после наградиве :D[DOUBLEPOST=1551061508][/DOUBLEPOST]Базирано на капчево мислам дека може да се заклучи дека Али се спрема за следниот биопик филм - филм за Иснифарис Џемаили[DOUBLEPOST=1551063568][/DOUBLEPOST]Како ќовек што не се разбира у ефекти и такви срања... да си кажам..

КОЈ КУР СО ОСКАРОВ ЗА ВИЗУЕЛНИ ЕФЕКТИ?????/

WTF????

не ми е јасно...

Цел филм...БУКВАЛНО ЦЕЛИ ФИЛМОВИ - Avengers, Ready Player One, Solo - ЗАВИСАТ ОД ВИЗЕУЛНИТЕ ЕФЕКТИ

Кои црни ефекти ги имаше FIrst Man боже сачувај...

Moon landing confirmed fake????? :D

Не ми се верува еј...[DOUBLEPOST=1551065493][/DOUBLEPOST]Дејството на Black Panther се случува во Ваканда.

Ваканда во фиктивниот свет на Марвел се наоѓа во Африка.

Африка не е САД.

Филмови што не се од спаѓаат во категорија за Најдобар стрнаски филм.

Тотално сум шокиран што Блек Пантер не освои Оскар за најдобар странски филм.

Ако може да освои за најдобар OST, тотално може да освои и за најдобар странски филм...

Буквално Бубамара е порелевантна од Оскариве, барем не се озбилни наградите.

Оскариве од сериозен настан сами себе се прават пародија.

Ќе почнат да измислуваат награди како Бубамара кога цело време на К-15 им даваа за најдобро комично шоу, најдобро сатирично шоу, најдобро шоу у последни 5-10-15 години, најдобро шоу со Цацко и така натаму.

Oh wait, веќе почнаа со измислување на награди т.е. наградата за најдобар блокбастер,а можда и best acting crew најавија не ми текиња

Значи рачунај и тие 2 би ги добил Блек Пантер ако постоеа наградите од годинава.

Едвај чекам да видам што рејтинг ќе имаат оскариве годинава. Ако пак не добијат добри рејтинзи онда очекувам од следна година на сите блокбастер успешни филмови + сите филмови со црнци + сите филмови со азијци да им дадат номинации у надеж дека сите ќе ги гледаат...

П.С. Без заебанција честитки за Лејди Гага, кул е говоров, вреди да се повтара цело време иако.... :pos: :pos: :pos:
 
Последно уредено:

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.893
Поени од реакции
84.262
Глен Клоуз има седум номинаци за Оскар во кариерата.

Иако беше #1 фаворит вечерва пак остана без оскар...

Oh, well at least she's getting.......close

 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.893
Поени од реакции
84.262
@dragonsky Колку му требаа на Лео за првиот? 5 или 6?
4 :D

4 за најдобар актер (или спроедна улога) и имаше една номинација како продуцент на Волкот од Волстрит

едит: ок сеа го препрочитувам твојов коментар и да се објаснам, псоле овие 4 за актер и 1 како продуцент....петтата за актер - односно шестата вкупно номинација му донесе успех на Лео
@true blue Да си го видиш пак постов со едиотв дека си лајкнал пред да мавнам едит хахаа

А инаку Ејми Адамс вечера и по шестти пат не освои оскар иако беше номинирана за најдобра/споредна актерка така да..кај и да е и она ќе освои ко Лео....ваљдa :D[DOUBLEPOST=1551068154][/DOUBLEPOST]Ок, ќе треба да се цитирам од лани пошто иста е причата ко лани :D

Претседателството на Трамп е најдоброто нешто што можеше да им се случи на мексиканскиве филммејкери :D

Се надевам следниот претседател на САД ќе биде републиканец што ќе сака да ја бомбардира Македонија за и нашиве филмови да видат аир :icon_mrgr::icon_mrgr::icon_mrgr:[DOUBLEPOST=1551068260][/DOUBLEPOST]Иначе го неам глеано Грин Бук така да не можам да јадам гомна за филмов хха

Од ова што видов вечерва како делови од филмот изгледа ок, така да тоа во комбинација со позитивните критики на форумов ме тера да верувам деак филмов заслужено осовил оскар

Сајд ноут: Вистинската фамилија на возачот (што баш вечерва дознав дека бил Виго, а не Али ако што мислев) рекла дека не биле двајцата ликови пријатели во вистински живот, и односот им бил чисто како вработен+газда и дека филмот не е реален од аспект на тоа дека овие двајца имале некое неверојатно пријателство[DOUBLEPOST=1551068587][/DOUBLEPOST]Е па бајовци еве што вика статистиката:

The Favorite и Roma имаа најмногу номинации - 10

Сепак, филм со најмногу награди Оскар беше Bohemian Rhapsody кој освои 4 од 5 номинации (не освои само за Најдобар филм)

3 награди Оскар имаа Green Book, Roma и Black Panther

The Favourite е најголем "губитник" со изгубени 9 од 10 номинации
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.225
Поени од реакции
78.817
Замунда афричката Атлантида доби три оскари бе.
 
Последно уредено:

Freddy Krueger

The Dream Master
Член од
18 март 2009
Мислења
2.236
Поени од реакции
2.028
абе можеби не е оскаровски материјал, ама не го хејтајте толку Блек Пантер, барем за категориите што ги освои, мислам заслижено, особено за музиката...мене лично филмот не ми се свиѓаше, ама музиката си беше одлична..

мене повеќе ме нервира фактот што Реми Малек освои оскар за најдобар лип-синк...дури и краткиот клип кога го прикажаа при номинацијата, беше со воисовер на Фреди Меркјури, наместо да дадат клип каде што всушност глуми..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom