60% од средношколците не ја положиле пробната матура

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.454
Поени од реакции
47.311
Абе кога ке се земе у предвид дека е пробна и дека никој уствари не ни учел за неа да се спреми асално резултатов е логичен кога би се спремиле мислам дека ке ја поминат највеќе 50%......не им се учи баш sd
 
Член од
16 октомври 2007
Мислења
59
Поени од реакции
9
Pa normalno 60% ne ja polozile koga nisto ne ucat........
 

glufce

French Toast
Член од
15 јануари 2006
Мислења
827
Поени од реакции
8
Една многу педерска рбота они ја викаат некоординираност. Универзитетот излегува со листа на предмети која ке ја смета за приоритетна и прифатлива од предмети полагани на матура. и пази чудо таа листа не се поклопува со она што се полга на матурскиот испит.
Универзитетите во Македонија калкулираат со матурата. Прашање е во колкав % ке ја прифатат т.е како таа ке се вклопи при уписот. Иако првичната идеа беше таа да биде замена за приемен испит сега тој концепт е целосно нарушен и се се прави полу - стихијно.
Држ. универзитети сега одбиваат да вршат упис само на основа на матурскиот испит и тоа така и ќе биде. За нив матурата е само доказ дека сте завршиле средно и дека сте да речеме способен за на факултет, ама дали заслужувате да се упишете или не за тоа ќе репава се уште приемниот испит.
Значи она кое сите го сакаме да бодовите од матура решаваат за упис нема да го видиме за жал.
Некоординираноста во однос на предметите е очигледна, и во однос на скоро се друго, уште пред да се полага пробната од државните универзитети изјавија дека ќе има и приемни испити. Отворија канцеларии за информации во сите училишта но и таму никој ништо не знае. Да, веќе јасно е, матура ќе се полага, само она што ме иритира е недоволната и несигурна информација.

Инаку, и јас сметав барем дека ќе има некоја корист од матурата освен дипломата за завршено средно образование. Барем оние кои ќе положат со највисока оцена (5) да можат според предметите кои ги имаат да се запишат на било кој државен факултет без да полагаат приемни и автоматски влегуваат во државна квота. А ако има повеќе од доволниот број со оцена 5 (иако би било невозможно), тогаш нека има приемни.
А се додека приемните испити решаваат кој ќе биде во државна квота кој не, џабе се и кампањиве за знаење и матурата како мерило на истото.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Ти ако си сигурен во своето знаење, нема да се замараш по кој терк ќе одат работите. Туку, кога ќе ти речат, се полага, одиш да полагаш!
 
Х

Ханзо

Гостин
Pocituvani maturanti poradi novite nedorazbiranja,obemniot matrijal i тоа што нас не мрзи и не ни се учи и кур не боли за школо zapocnatiot strajk koj bese vo miruvanje poftorno da zapocne!Poradi toa se zamoluvaat site maturanti pri srednite ucilista vo R.Makedonija vo petok na den 08.02.2008godina da zapocnat so strajkot!(prati go ova na sekoj maturant)'
:pos: Одлично кажано vone, тоа е тоа...
Еве сега од школо пишувам, не се нешто многу расположени за штрајкување овде во Орцево... Како што кажа Трнот, таквите штрајкови ги почнуваат вандалите, вагабонтите. На кој здрав ум би му текнало да штрајкува сега и уште повеќе да заглави во кал, кога веќе се знае... Ама пуста желба за губење часови...
 

glufce

French Toast
Член од
15 јануари 2006
Мислења
827
Поени од реакции
8
Ти ако си сигурен во своето знаење, нема да се замараш по кој терк ќе одат работите. Туку, кога ќе ти речат, се полага, одиш да полагаш!
Види вака, мене лично ми е гајле како одат работите во врска со предметите, значи јас полагам, и се замарам, бидејќи јас ја пополнувам пријавата и јас ги бирам предметите според кои после би требало да можам да се запишам на одреден факултет.

И мислам дека веќе излишни се коментарите од типот на, седнете учете, мрзливи сте, ако сте сигурни дека знаете...
Кој учел, ќе приповтори и ќе положи, кој не или ќе научи или нема. Па и само 20-30% да ги положат сите предмети. :smir:
 
Член од
8 февруари 2007
Мислења
1.968
Поени од реакции
43
60% од средношколците не ја положиле пробната матура

А колку од овие 60% седнале да учат како што треба?

Како што јас би помислила да сум на нивно место- еее...пробна па уше у декември...ај колку да видам што има.:smir:
Па баш и помислија така. Туку почнаа да штрајкуваат, иако повеќе од половина не знаеја зошто, па изведуваа стриптиз во знак на протест...
Откако ја завршија пробната матура излегоа со изјави дека Министерството ја навредува нивната интелегенција, дека тестот бил прелесен и не знам уште што.

И сега кога се објавуваат резултати каде се да кажат нешто за нивната интелегенција? Зоштои сега не излезат со обвинувања?

Никогаш не било "колку да видам што има". Колку што знам јас беа видно потресени од фактот што ќе полагаат пробна матура, па учеа, повторуваа...
Ама изгледа не било како што си мислеле:wink:

Оф леле,значи...

Ако нив ги интересираше навистина нивната иднина,ќе отидеа во министерството,па ќе собираа информации,или ќе се потрудеа да седнат и да научат.

Се сеќавам откога помина пробнава матура излегоа изјави од типот,они нас ни ја потценуваат интелегенцијата со вакви лесни прашања,џа или бу...

Па добро бе мајку му,ако е лесно зашто е лесно
ако е тешко зашто е тешко...

Дај седнете приберете се малце...Не само да се жалите и да кукате.

Штрајковите многу добро знаеме дека се само за да се губат часови и ништо повеќе.Кога беа во тек штрајковите,прашаа едно дете,зашто си тука тоа рече - па не знам нешто као ми кажаа за матурава нешто..

И на што личи тоа? Размазено однесување! Не може секогаш да биде по ваше исекогаш да биде лесно.
Crazy in Love потполно се согласувам со се што кажа. Не знаат ни самите што мислат и зошто мислат така.
- Пред да полагаат штрајк.
- Откако завршија со полагањето изјави од типот прелесно беше..
- Откако објавија резултати се покажа кој како учел и што научил.

Ајде да си бидеме реални самите. Знаеме дека оценките се поклонети, не може во генерација во просек да имаш по 50 првенци. Не може некој со 4 единици да не оди на полагање бе. Сме се научиле "мама меси тато носи" и ќе поминеме. Време е нешто да се смени.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
81
Поени од реакции
0
PO POVOD SLUCUVANJATA SO DRZAVNATA MATURA NA DEN 08 02 2008 KE SE ODRZI STRAJK PROTIV MATURA PRATETE GO OVA NA SITE MATURANTI IDEME NA STRAJKKKKKKKKKKKKKKKKK

Vo petok ke ima strajk!!!
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
PO POVOD SLUCUVANJATA SO DRZAVNATA MATURA NA DEN 08 02 2008 KE SE ODRZI STRAJK PROTIV MATURA PRATETE GO OVA NA SITE MATURANTI IDEME NA STRAJKKKKKKKKKKKKKKKKK

Vo petok ke ima strajk!!!
ПО ПОВОД МРЗЛИВИТЕ ГАЗОВИ НА НАШИТЕ СРЕДНОШКОЛЦИ, РЕШИЛЕ ДА ПОКАЖАТ ДЕКА ЌЕ НАПРАВАТ СЕ ШТО Е МОЖНО САМО ЗА КНИГА ДА НЕ СЕ ФАТАТ!


АЈДЕ ДА ВИДИМЕ КОЛКАВ Е БРОЈОТ НА НЕПИСМЕНИ ВО ПЕТОК! :vozbud:
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.505
Поени од реакции
14.691
ПО ПОВОД МРЗЛИВИТЕ ГАЗОВИ НА НАШИТЕ СРЕДНОШКОЛЦИ, РЕШИЛЕ ДА ПОКАЖАТ ДЕКА ЌЕ НАПРАВАТ СЕ ШТО Е МОЖНО САМО ЗА КНИГА ДА НЕ СЕ ФАТАТ!


АЈДЕ ДА ВИДИМЕ КОЛКАВ Е БРОЈОТ НА НЕПИСМЕНИ ВО ПЕТОК! :vozbud:

Ќе бидеш изненаден:vozbud:
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
81
Поени од реакции
0
ПО ПОВОД МРЗЛИВИТЕ ГАЗОВИ НА НАШИТЕ СРЕДНОШКОЛЦИ, РЕШИЛЕ ДА ПОКАЖАТ ДЕКА ЌЕ НАПРАВАТ СЕ ШТО Е МОЖНО САМО ЗА КНИГА ДА НЕ СЕ ФАТАТ!


АЈДЕ ДА ВИДИМЕ КОЛКАВ Е БРОЈОТ НА НЕПИСМЕНИ ВО ПЕТОК! :vozbud:
Ajde da vidime kolku sme slozni nie kako narod...ova go nema nikade:toe: samo tuka moze nekoj da se sprotistavuva...ufff mrazam vakva nesloznost..pozzzzz
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Ajde da vidime kolku sme slozni nie kako narod...ova go nema nikade:toe: samo tuka moze nekoj da se sprotistavuva...ufff mrazam vakva nesloznost..pozzzzz
Несложност? НЕСЛОЖНОСТ???

За што сложност бе!?

За да си останете неписмени?!

За да изигрувате хулигани по улиците?!

Види ја... Наместо да седне да учи, таа на протести повикува...


А толку ли не си ја чукнете тоа главата дека ПРИЕМНИТЕ ИСПИТИ за факултет се трансформираа во ДРЖАВНА МАТУРА?!

Па сите претходно имаме поминато низ истото, и издржавме!

Вие...вие ќе си останете телиња со ваквите идеи...


Образование НЕ Е заебанција, деца!

Од тоа образование ви зависи животот кој понатака ќе го имате!
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.417
Поени од реакции
7.770
А јас мразам ваква неинтелигенција ниту пак залагање за учење барем на 3-4 предмети.

Кога јас во основно полагав приемен за во средно, месец и кусур однапред учев Македонска литература (учев и граматика, мада знаеф дека нема да ме биде). Бидејќи одев на натпревари по математика тоа само набрзинка видов што има за тестови.

Потоа на самиот ден на тестирањето седнав позади девојка што владееше граматика и си кажувавме еден на друг.
На крај бев 6ти на ранг листа од 250 пријавени за смерот на кој конкурирав.

И затоа СлавицаТ, можеш и да не учиш школо. За стриптизета и продавачка у бутик не мора школо да имаш или некои вештини кои ќе те вреднуваат повеќе на пазарот на труд.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom