60% од средношколците не ја положиле пробната матура

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Ок Vone не мислев на тебе конкретно за штрајковите затоа што не знам колку год имаш него зборев општо за последниве неколку генерации кои штрајкуваа, го правеа истото како и ние и сега откако помина нивното кој ги врти помалите нека им дадат матура, да се види кој учел, им попуштаат на школо и слично. Епа тоа не е од вчера него е со год така да ако пред 15 год било строго и стегнато задниве неколку год не е така и погрешен е впечатокот дека ние сме "лошата" генерација. Инаку јас воопшто не сум против матурата и не се плашам но сум против тоа што на 4 месеци пред полагање сеуште не знам на факултетот на кој сакам да одам кои интерни предмети ќе бидат повеќе вреднувани. Како да бирам ако не знам што ќе ми бараат таму? Против целиот тој неред сум, а не против матурата. Треба да има матура се согласувам ама убаво средена и подготвена, а не и самите да не знаат што сакаат.
 

foxy roxy

~!@#$%^&*()_+
Член од
22 јуни 2006
Мислења
471
Поени од реакции
7
Не дека се повикувам јас на ова ама само да ти кажам колку за информација,мојата генерација полагаше матура.Значи полагав матура,македонски и еден стручен предмет по избор.
А ти си баш од оние типови на луѓе што секогаш некој друг им е крив,системот е погрешен исто како што беше и кога ние учевме средно.Малку не е се така убаво дефинирано во оваа матура се согласувам ама немој бе владата и професорите само да ги обвинуваш,како за тие 40% што положиле така и за тебе е било.
Значи како можеле да положат тие си можел и ти ,а не да продаваш топла вода како државата ти е крива за твојата писменост.
А от кај знајш ти дека јас не сум положил.
И вие сте полагале да, ама вашата матура што тогаш се полагала и ова сега што се полага знајш колку е слична :kesa: и ги обвинив владата и професорите зошто вие само нас не обвинувате па не сме ние тие најголемите кривци тука паралелно и професорот си е одговорен а владата сака да воведе матура според западни стандарди што потполно се согласувам арно ама образованието кај нас и во запад колку е слично самите си знаете појке.
 

Tutkar

Богомил
Член од
6 декември 2005
Мислења
1.967
Поени од реакции
34
Батка ти ке полагаш матура?Ако не дај стај се на наше место од еден испит да го наречам да ти зависи понатамошиот тек на животот.
Па сите сме луѓе сешто може да се деси да се збуниш или било што трема ли итн..И да паднеш и што си напраел после а си учел 4 год..
Батка мојата генерација полагавме и матура Македонски и изборен предмет тоа за да ни дадат диплома во средно, па поле сите по факултетите си полагааприеми испити ( и што мене не ми зависело од тоа дали ќе положам или не ??? ) и тоа полагаш на факултет пред професори кои не ги познаваш до тебе седи некој што прв пат го гледаш и не помислуваш да го прашаш за нешто ( пошто има и такви ќе ти кажат погрешен одговор јебига се бори за место ) има секакви будали и забегани фаци.
И сега ти ми викаш да се ставам на твое место ( али не е битно :wink:).


Она што сакам да го кажам е за ваше добро пошто јас лично бев "осакатен" од професорите кои ставаа оцени без врска без да ти го провери знаењето, џабе ви се се оцени ако немате знаење ( треба да се борите за знаење ) тоа ќе ви биде јасно на факултет кога ќе треба да учите нешто што во средно некој не ве научил и ќе пцуете по професорите што ви ставиле 5-ки, а не знаете основни работи тоа е најголем проблем со кој ќе се сретнете.

:helou:
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Ок Vone не мислев на тебе конкретно за штрајковите затоа што не знам колку год имаш него зборев општо за последниве неколку генерации кои штрајкуваа, го правеа истото како и ние и сега откако помина нивното кој ги врти помалите нека им дадат матура, да се види кој учел, им попуштаат на школо и слично. Епа тоа не е од вчера него е со год така да ако пред 15 год било строго и стегнато задниве неколку год не е така и погрешен е впечатокот дека ние сме "лошата" генерација. Инаку јас воопшто не сум против матурата и не се плашам но сум против тоа што на 4 месеци пред полагање сеуште не знам на факултетот на кој сакам да одам кои интерни предмети ќе бидат повеќе вреднувани. Како да бирам ако не знам што ќе ми бараат таму? Против целиот тој неред сум, а не против матурата. Треба да има матура се согласувам ама убаво средена и подготвена, а не и самите да не знаат што сакаат.
Тука е главниот проблем, зошто разно разни странски мешетари си прават експерименти кај нас, а нашиве никако да им речат да си гледаат своја работа.
Треба да ги прашаат зошто во нивните земји стотина години не менуваат ништо радикално во својот образовен систем
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.505
Поени од реакции
14.691
А от кај знајш ти дека јас не сум положил.
И вие сте полагале да, ама вашата матура што тогаш се полагала и ова сега што се полага знајш колку е слична :kesa: и ги обвинив владата и професорите зошто вие само нас не обвинувате па не сме ние тие најголемите кривци тука паралелно и професорот си е одговорен а владата сака да воведе матура според западни стандарди што потполно се согласувам арно ама образованието кај нас и во запад колку е слично самите си знаете појке.
Батка мојата генерација полагавме и матура Македонски и изборен предмет тоа за да ни дадат диплома во средно, па поле сите по факултетите си полагааприеми испити ( и што мене не ми зависело од тоа дали ќе положам или не ??? ) и тоа полагаш на факултет пред професори кои не ги познаваш до тебе седи некој што прв пат го гледаш и не помислуваш да го прашаш за нешто ( пошто има и такви ќе ти кажат погрешен одговор јебига се бори за место ) има секакви будали и забегани фаци.
И сега ти ми викаш да се ставам на твое место ( али не е битно :wink:).




:helou:

Ете Туткар кажа нешто што и јас сакав да го кажам.И мене ми зависеше од матурата уписот зошто имав отцени и на нејзе кои отцени влегуваа во просекот за запишување на факултет.Така да престанете да се самосожалувате.
Во делот кога велиш дека не сте само вие криви и претходно кажав дека ,факт е дека оваа целата концепција на матурата и не е така добро осмислена,значи и самите професори не се добро упатени,не го негирам тоа,ама...самиот чин полагање(тестовите),прашањата кои сте ги имале зависат само од вас како ќе бидат одговорени,а не од владата и не од школувањето во странство,туку од претходната спреманост.
И последното за кое си ме сфатил погрешно,никаде не реков јас дека не си положил ти ,туку неможеш да плукаш по се околу тебе како е криво ,а ти да си онака беспрекорно подготвен и да паднеш на тестот нели?
:helou:
 

Vlatko_100

DUKE
Член од
21 јануари 2008
Мислења
648
Поени од реакции
20
Вие знаете ли дека во сите средни се учи по различна програма? А за сите да биде иста матурата? Како сакате да има резултати кога програмата не е усогласена. Има професори шо предаваат како шо нив им предавале пред 100 години. И друга работа, луѓево од министерство појма немаат шо се учи по школите па за да знаат како да го направат матурскиот испит. Така да не мрчете многу. Јас мислам дека требаше да се обединат сите и сите намерно да ја паднеа матурата. Па тогаш да ги видиме како ќе реагираат господата во министерство
Абе ти знаеш кој ја прави програмата за училиштата и кој дава дозволи што треба да се учи. Токму тоа Министерство.
Како што спомнаа и доста други пред мене, резултатите не се реални. Голем процент намерно не пишуваа со надеж дека лошите резултати би значеле укинување на матурата. А имаше и 10 тотално досадни страни каде што требаше да се одговори на прашања од текст што може и дете од 1одд да ги реши, меѓутоа тие 10 стр беа предосадни така да многу не ги напишаа чисто од мрза што секако нема да го направат на вистинската матура.
Како и да е може ќе звучи грубо ама мене не ми смета дури и ако испаднат реални резултати, уште подобро за мене ќе си влезам без проблем во државна квота. :pipi:
Е Браво. Што постигнавте со тоа што не ги напишавте тие прашања. После ќе речете абе ги знаев лесни беа ме мрзеше да ги пишувам. Сега да отидам јас на факс на испит и да му речам на професорот абе ова е лесно го знам ме мрзи да го пишувам и ќе ми рече колега се гледаме наредна година пак.
Батка мојата генерација полагавме и матура Македонски и изборен предмет тоа за да ни дадат диплома во средно, па поле сите по факултетите си полагааприеми испити ( и што мене не ми зависело од тоа дали ќе положам или не ??? ) и тоа полагаш на факултет пред професори кои не ги познаваш до тебе седи некој што прв пат го гледаш и не помислуваш да го прашаш за нешто ( пошто има и такви ќе ти кажат погрешен одговор јебига се бори за место ) има секакви будали и забегани фаци.
И сега ти ми викаш да се ставам на твое место ( али не е битно :wink:).


Она што сакам да го кажам е за ваше добро пошто јас лично бев "осакатен" од професорите кои ставаа оцени без врска без да ти го провери знаењето, џабе ви се се оцени ако немате знаење ( треба да се борите за знаење ) тоа ќе ви биде јасно на факултет кога ќе треба да учите нешто што во средно некој не ве научил и ќе пцуете по професорите што ви ставиле 5-ки, а не знаете основни работи тоа е најголем проблем со кој ќе се сретнете.

:helou:
Така е и јас бев како тебе и јас полагав 3 предмети и плус приемен на факс.
А денешниве матуранти наместо да штрајкуваа да седнеа со Министерството да разговараа што и како ќе се полага си го трошеа времето по улица, само повеќе си создадоа проблеми
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Леле гревови.. Мене па кога ќе ми текне кај мене во ГУЦ какви се сите од прв до последен.. Ние од 2ра ако полагаме кога ќе полагаме само 2% ако положат :kesa: Сега овие толку слаб резултат.. А па од нас што *се водиме* по нив и што уште полоши сме - нормално нели за падот на успех од година во година да стане традиција дур не стигне на 1,00 :tapp: Леле не ми се ни мисли :kesa: ц ц Ама сепак мислам дека не е најисправна ствар матурава.. Ама неможе да се прикрие фактот дека учениците се побруки од владата со идејата за ваква матура воопшто :kesa:
 

Ann.

Queen of Nature
Член од
27 април 2006
Мислења
504
Поени од реакции
50
Некој да ми каже дали успеа да праша на тој бројот за резултатите?Јас од сабајлево ѕвонев неколку пати и не можам да добијам,или е зафатено или ќе ми преѕвони и никој не крева:toe:
Едит:Успеав да добијам,фала
 
Член од
21 јуни 2007
Мислења
50
Поени од реакции
2
LELELELELELELE se nerviram ! Veke 1 saat nikoj ne se javuva, de zauzeto, de se slusa toa od pilicija tr tr tr, de nikoj ne kreva !NALET:devil2:
 

shadow_rr

Resistance is Futile
Член од
8 јули 2006
Мислења
1.807
Поени од реакции
323
Конечно ги добив резултатите :)
Македонски 49%
Англиски 89%
Може да се каже дека сум задоволен, со оглед на тоа дека не бев спремен.
 

Jakov

Тато
Член од
24 јули 2005
Мислења
2.360
Поени од реакции
58
Хм,хм.
На неколку места прочитав објаснување зошто резултатите не се објективни. Објаснувањето е дека многу од децата давале празни тестови/есеи со надеж дека ќе го симнат нивото на добиените резултати и така ќе предизвикаат одложување на матурата.
Вчера мислев дека најголема опасност за општествово се СРАМНИТЕ резултати од пробната матура, сега веќе не мислам така.
Сега ме фаќа страв од тоа што во клупите седат генерации кои во најмала рака се спремни на се само да го заобиколат системот. Smugglers. Би заебале се само да ја постигнат целта. извонредно.
Добро е. После 15 години на слабо креативни и максимално конформистички настроени генерации работите почнаа да се менуваат.
Нашле начин како да го заебат системот. Празни тестови-слаби резултати- паника- одлагање на матурата.

Сепак се движи.

мојот првичен коментар беше ова
 

Jakov

Тато
Член од
24 јули 2005
Мислења
2.360
Поени од реакции
58
Леле гревови.. Мене па кога ќе ми текне кај мене во ГУЦ какви се сите од прв до последен.. Ние од 2ра ако полагаме кога ќе полагаме само 2% ако положат :kesa: :kesa:
Псссс ја ти гарантирам дека Мице и Благоја ке ве стегнат до IV барем 70% ке поминете у прв круг.
:baeh:
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
611
Поени од реакции
9
Абе па вие, не е се така црно! Којзнае колку се точни овие проценти! Јас полагав пробна матура, и можам да кажам дека само неписмен може да падне! Единствено по математика може да има доста паднати, зошто ни рекоа дека ќе ни дадат формули за задачите, и ние воопшто не повторувавме, а не заебаа и не ни дадоа. Ама пак тоа не би требало да е толкав проблем зошто со само 30% поминуваш, а задачите беа доста лесни, само ептен за некои требаше формули да знаеш.

А ако се точни резултативе, леле мајко колку “везисти“ има во училиштава наши!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom