5G мобилна мрежа

Член од
12 март 2009
Мислења
19.608
Поени од реакции
15.410
Имаше дискусии, дури некој од нашите портали пренесоа изјава на Столтенберг дека 5Г мобилна мрежа е УСЛОВ за членство во НАТО :cool:. Сега пак има информации за протести против 5Г мрежата, еве најново :

Švicarska i Slovenija odbijaju uvođenje 5G mreže zbog štetnosti za zdravlje

исто така подолу во написот пишува дека самиот регион на Брисел го запрел уведувањето на 5Г мрежа !!
Има ли сознанија како ќе биде кај нас, мислам декларативно, не верувам дека има уште абер за воведување на 5Г...
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.372
Поени од реакции
2.696
Имаше дискусии, дури некој од нашите портали пренесоа изјава на Столтенберг дека 5Г мобилна мрежа е УСЛОВ за членство во НАТО :cool:. Сега пак има информации за протести против 5Г мрежата, еве најново :

Švicarska i Slovenija odbijaju uvođenje 5G mreže zbog štetnosti za zdravlje

исто така подолу во написот пишува дека самиот регион на Брисел го запрел уведувањето на 5Г мрежа !!
Има ли сознанија како ќе биде кај нас, мислам декларативно, не верувам дека има уште абер за воведување на 5Г...
1582842468756.png 1582842528787.png
Швицарска ќе гасела 5G? :LOL: Хахахахахах сигурно. Гледај го бројот на поставени антени. :) Иначе кај нас веќе има 2-3 поставени антени од Македонски Телеком на плоштад. Функционираат мислам, но Pre-Release се.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
За разлика од 4G, 5G користи повисока фреквенција. Во секој случај повторно е нејонизирачко зрачењево и најголемата разлика е што заради концептот поголеми брзини и повеќе уреди со пристап до интернет во исто време мора да има многу повеќе трансмитери (за разлика од поранешните базни станици) и опремата е поставена многу пониско. Нема доказ дека има посебно штетно влијание.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.963
Поени од реакции
195.487
За разлика од 4G, 5G користи повисока фреквенција. Во секој случај повторно е нејонизирачко зрачењево и најголемата разлика е што заради концептот поголеми брзини и повеќе уреди со пристап до интернет во исто време мора да има многу повеќе трансмитери (за разлика од поранешните базни станици) и опремата е поставена многу пониско. Нема доказ дека има посебно штетно влијание.
Ти ќе им кажеш на мамичките од женски муабети на фб
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Ова е на 900 MHz -> https://www.niehs.nih.gov/ntp-temp/tr595_508.pdf
Не планирам да читам....сигурно е штетно....нема логика да си во константно присуство на ЕМ поле 24/7 со прилично јак интензитет и висока ф-ја да не е штетно.
Ај фолијашите се смешни....не знаат, ама овие материјалистичко-редукционистичко-атеистички фаци......:)
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Ова е на 900 MHz -> https://www.niehs.nih.gov/ntp-temp/tr595_508.pdf
Не планирам да читам....сигурно е штетно....нема логика да си во константно присуство на ЕМ поле 24/7 со прилично јак интензитет и висока ф-ја да не е штетно.
Ај фолијашите се смешни....не знаат, ама овие материјалистичко-редукционистичко-атеистички фаци......:)
Ако ништо друго, за разлика од изминатите технологии, ниските бранови должини помалце навлегуваат во човековото тело. До сега ништо не е докажано ниту потврдено, така што и да побараш предупредувањата се на ниво на: преработено црвено месо.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Ако ништо друго, за разлика од изминатите технологии, ниските бранови должини помалце навлегуваат во човековото тело. До сега ништо не е докажано ниту потврдено, така што и да побараш предупредувањата се на ниво на: преработено црвено месо.
https://www.niehs.nih.gov/ntp-temp/tr595_508.pdf читај....Ctrl+f и пиши conclusion :)
Колку толку ќе скипнеш материајл од 400 страници хахахх
Автоматски споено мислење:

Иначе месото е канцерогено...ама нема везе :)
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
На многу погрешен човек му праќаш материјали за 4G/5G. Сакам само да кажам дека не е голема разликата со претходната технологија. Живееме изложени на куп уреди околу нас, базна на кула до нас, далноводи низ дворови... Не мислам дека 5G е со посебен и посериозен импакт.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
На многу погрешен човек му праќаш материјали за 4G/5G. Сакам само да кажам дека не е голема разликата со претходната технологија. Живееме изложени на куп уреди околу нас, базна на кула до нас, далноводи низ дворови... Не мислам дека 5G е со посебен и посериозен импакт.
Како се зголемува фрекфенцијата така дејството е поголемо на клеточно и субклеточно ниво. На 5Г ламбда е 1mm....четвртина ламда е веќе антена....250 микрони....чисто онака си размислувам. :)
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.608
Поени од реакции
15.410
Прегледај го приврзокот 235413Прегледај го приврзокот 235414
Швицарска ќе гасела 5G? :LOL: Хахахахахах сигурно. Гледај го бројот на поставени антени. :) Иначе кај нас веќе има 2-3 поставени антени од Македонски Телеком на плоштад. Функционираат мислам, но Pre-Release се.
а глупавите Словенци имаат ли 5Г антени ??
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
za 5G mrezata spomnav ,odamna mislam deka nad 60 sateliti se lansiraa IMAME I VO NEDOSTAPNI TERENI INTERNET ,navidum toa e uspehot ,a sto e so stetnite vlijanie dali nekoj stavil prs na celo i zamislil kakvo detstvo ,tinejdzerstvo imavme imavne kakvo sega 5G mrezata e mnogu opasna ne sleduva sprzuvanje na mozokot i razvivanje na novi formi na cancer pozzzzzzzzzzzzzzzzzz
 

Kajgana Shop

На врв Bottom