50 евра за плукање на улица!

Член од
13 август 2008
Мислења
16
Поени од реакции
0
ја сепак мислам дека овој закон воопшто нема ни да почне да функционира, колку пати донесоа закон забрането пушење на јавни места и ред други работи па секој пуши кај што ке му дојде...исто така има закон ако се врши нужда на јавни места да се плати одредена казна па вчера кога идев накај дома еден полицаец комотно си мочаше и тоа кај аптеката кај даре џамбас,а кампања ке се направи за да лапнат пари
 

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
http://www.cdc.gov/ncidod/diseases/ebv.htm
http://findarticles.com/p/articles/mi_m0CYD/is_21_38/ai_110804600
http://www.vest.com.mk/default.asp?id=16522&idg=2&idb=389&rubrika=Makedonija


http://www.miaaids.org.mk/SPB/nekoi_spb/hepatitisB.htm

http://star.dnevnik.com.mk/?pBroj=1836&stID=1996


еве некои од болестите кои можат да се пренесат преку плунка.Сега се надевам дека оние кои викаа дека пак ќе си плукаат, ке запрат, не за парите т.е. казната, туку од човечност.
 
Член од
4 март 2008
Мислења
261
Поени од реакции
10
ја сепак мислам дека овој закон воопшто нема ни да почне да функционира, колку пати донесоа закон забрането пушење на јавни места и ред други работи па секој пуши кај што ке му дојде...исто така има закон ако се врши нужда на јавни места да се плати одредена казна па вчера кога идев накај дома еден полицаец комотно си мочаше и тоа кај аптеката кај даре џамбас,а кампања ке се направи за да лапнат пари

Види вака, мора и ние некогаш да се научиме на РЕД!!
Кога ќе се изгорат неколку пати со казни, нема да им текне!
Само се е до тоа како задолжените инспекции ќе излагаат на терен! Ако мислеше на тоа!
 

Robbie

Hope Never Dies
Член од
8 август 2008
Мислења
110
Поени од реакции
1
Роби, ми дал Господ очи,така да олкави букви нема потреба..Како второ..Мора со казни, зошто како што гледам еколошката свест е многу мала кај сите нас, така да јас сум за уште поголеми казни..Јас сум за фрлање пикавец да те фркнат 100 евра, и навечер да го влажниш креветот..И да видиш после од рака ќе ја гаснеш цигарата и вџеб ќе го ставаш пикавецот...
Да, согласен сум ако фрлам пикавец нека ме казнат 100 евра,мене тоа не ми е проблем, поентата ми е прво да се гледа стандардот и врз основа на тоа да се казнуваат прекршувачите.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Абе какво заживавње на Законот нов...што вие на вас...ќе дојде инспектор и на некој просјак што моча на улица ќе му наплати 100 евра...жити се...е ај баш да видиме. Како што "кењаа" (со извинение) за Законот против пушење, па видовме колку функционира. Ваков закон, да. Ама спрема население што ќе ја плати казната, а не против сиромаштија.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ако немаш да платиш ќе чистиш 72 часа на улица,за нареден пат да знаеш кај се фрла ѓубрето.Ќе чистам и јас,ама еден ден паметот ќе ни дојде и ќе живееме во чисто,а не во депонија.
Затоа смислиле во законов што ако немаш пари:smir:
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
1.647
Поени од реакции
45
Ашколсун ! Некогаш ми се случува да морам да ризикувам да скршам кичма, скокајќи по пет скали да прескокнам едно чудо шлајм растоварен рано наутро од пушачко грло. Е сега скапо било, стандардот бил мал...бре, бре ,бре. Донт пљукинг на стрито и заштедуваш 50 евра. Па ова да ти било стимулација за штедење.

Welcome to Europe !!!
 
Член од
13 август 2008
Мислења
16
Поени од реакции
0
во секој случај редно е и ние да се научиме на ред. Се согласувам дека со плунката може да се пренесат куп болести а и одвратно е, само што сметам дека многумина тешко ќе се навикнат на новите закони...ипак се е одеднаш
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Нема ништо подобро од заведувањето на девојка со исфрлување на така добар, првокласен а.к.а висококвалитетен домашен шлајм во нејзина близина. Ама јебига, ете и тоа време пројде.


Него, ова го карактеризирам како грешка во чекори бидејќи некои поважни закони сеуште седат по собраниските плакари а ваквите површински веднаш се ставаат на дневен ред и се изгласуваат. Значи не сум против законот, него сум прво за изгласување на нужните закони.

п.с.
Free advice plukajte vo paloma, pa frlajte vo kanta za otpadoci.
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
1.647
Поени од реакции
45
....А заборавив да прашам...
КОЛКУ ЌЕ СЕ НАПЛАЌА ЗА ТРОПЉУК ???

:pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:
 
Член од
9 февруари 2008
Мислења
542
Поени од реакции
15
не треба овој закон да остане само на хартија како и многу други...ајде нека се поцитува и нека се практикува оти културата кај нас ни е "на завидно ниво" треба да се подобриме пред се за нас самите после за другите
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Толкава ВРЕВА затоа што некој ставил казна за плукање во јавност?

Ви ги ускратија сељачките амбиции :tapp:
 
P

Princ

Гостин
Толкава ВРЕВА затоа што некој ставил казна за плукање во јавност?

Ви ги ускратија сељачките амбиции :tapp:
Не е само тоа. Ова е бизарност. Замисли, казна за плукање. Македонија, и се е можно.
Наскоро: прдењето во јавни места ќе се казнува со закон :icon_lol:

Инаку, брат ми денес на Водно ги начекал овие три како го прекршуваат законот

Прегледај го приврзокот 7470

:icon_lol:
 

Robbie

Hope Never Dies
Член од
8 август 2008
Мислења
110
Поени од реакции
1
Толкава ВРЕВА затоа што некој ставил казна за плукање во јавност?

Ви ги ускратија сељачките амбиции :tapp:
А што демек ти си градски??? Ти не си плукнал, не си фрлил цигара или мастика на пат, само ние ?? :aplauz::aplauz::aplauz:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom