3 МФЛ-Региони и Општински Лиги

Член од
5 јануари 2009
Мислења
2.654
Поени од реакции
81
Ќе се шири Втората МФЛ ??

Охрид` 04 и Влазерими екипите кои ги завземаат местата кои водат во понизок ранг добија искра надеж дека и в година може да играат во втората лига откако таа ќе биде проширена. Евентуалната одлука за проширување би значело дека и прваците од третите лиги без бараж диреткно би обезбедиле пласман во втората лига.

Ваквите најави стигаат од последниот состанок на УО на ФФМ во Прилеп каде челниците на ФФМ го разгледа барањето на незадоволните и најавија нови чекори за реализација на идејата а ќе биде формирана работна-група која ќе ги анализира состојбите.

извор: ohridnews.com

Од (не)официјални извори дознав дека веќе овај предлог е прифатен! :vozbud:
jas doznav deka ke se sirela vtora liga ke vlegle tie klubovi sto imaat pari
 

TheOther1

Interista Per Sempre!
Член од
25 ноември 2007
Мислења
1.346
Поени од реакции
484
Охрид Лоте победник во општинскиот куп :)
07-07.jpg

Охрид Лоте - Охрид 2004 (2:0)

стрелец на двата гола Стојкоски : “Заслужено победивме“

После победата над Велешта познат е скоро првиот од 3 МФЛ Југозападен регион (Охрид Лоте) кој исто така ќе игра во 1/8 финалните пресметки од Купот на Македонија наредната сезона.

--- надополнето ---

jas doznav deka ke se sirela vtora liga ke vlegle tie klubovi sto imaat pari
Па во случајов наш Охрид Лоте ги има доста :) а исто гледам и другите екипи од другите региони.
Не гледам причина зошто не би се проширила 2 МФЛ...али тоа останува на ФММ (Фудбалска Мафија на Македонија) :)
 

TheOther1

Interista Per Sempre!
Член од
25 ноември 2007
Мислења
1.346
Поени од реакции
484
Младост – Кораби 0 - 4
Работник – Преспа 3 - 3
М. Ацев – Вардино 2 - 2
Фаланга – Порече 6 - 3
Охрид Лоте - Кравари 7 - 0
Фљамуртари – Добрушево 4 - 1
Питу Гули - Караорман 1 - 2 (наместен натпревар)
 

Џони Вајсмилер

Don't share my food
Член од
15 февруари 2010
Мислења
15.489
Поени од реакции
15.506
Младост – Кораби 0 - 4
Работник – Преспа 3 - 3
М. Ацев – Вардино 2 - 2
Фаланга – Порече 6 - 3
Охрид Лоте - Кравари 7 - 0
Фљамуртари – Добрушево 4 - 1
Питу Гули - Караорман 1 - 2 (наместен натпревар)
Иначе да те потсетам и претходниот натпревар кога победи Охрит Лоте против велешта на гости со 0-2 и тој беше наместен натпревар:salut:
 

TheOther1

Interista Per Sempre!
Член од
25 ноември 2007
Мислења
1.346
Поени од реакции
484
Иначе да те потсетам и претходниот натпревар кога победи Охрит Лоте против велешта на гости со 0-2 и тој беше наместен натпревар:salut:
Знам бе пријателе, зарем мојт некој да победит во Велешта без да платит? :)
Па и Караорман во Велешта ја намести ;)

--- надополнето ---

Edit: Од неофицијални извори дознав дека во среда (02.06) ќе биде донесена одлука дали да се проширува 2 МФЛ со што сите екипи кои настапувале оваа година би останале и 5 екипи ќе им се придружат без одигрување на бараж натпревар. :salut:
 

Шота Буби

нотар
Член од
4 март 2009
Мислења
3.087
Поени од реакции
1.780
Знам бе пријателе, зарем мојт некој да победит во Велешта без да платит? :)
Па и Караорман во Велешта ја намести ;)

--- надополнето ---

Edit: Од неофицијални извори дознав дека во среда (02.06) ќе биде донесена одлука дали да се проширува 2 МФЛ со што сите екипи кои настапувале оваа година би останале и 5 екипи ќе им се придружат без одигрување на бараж натпревар. :salut:
ако се донесе таква одлука за проширување на 2 МФЛ,тоа значи во Охрид ќе имаме градско дерби:helou:
 
K

KomitaMKD

Гостин
Младост – Кораби 0 - 4
Работник – Преспа 3 - 3
М. Ацев – Вардино 2 - 2
Фаланга – Порече 6 - 3
Охрид Лоте - Кравари 7 - 0
Фљамуртари – Добрушево 4 - 1
Питу Гули - Караорман 1 - 2 (наместен натпревар)
Аман немој да ме за*баваш жити се.Абе сите утакмици сезонава ги купивте и уште си земаш право да зборвиш.Караорман да беше спремен да местит утакмици че им даеше пари на Велешта да ве победет кај нив.Ќе даеше пари и во Врадино кај што се изгуби првото место.И што корист имат Караорман да ја наместит со Питу Гули ко се знајт дека Лоте че е прв.Јас само да ти кажам со оној тим вие никаде не одите, многу сте слаби, имате среќа што си ојде Шајка на полусезона иначе и 100 000 Евра да даеше вашиов газда пак немаше да сте прво место.Колку им давате на Добрушево???
 
Член од
27 април 2009
Мислења
2.482
Поени од реакции
1.669
Добрушево 1-4 Охрид Лоте
 

TheOther1

Interista Per Sempre!
Член од
25 ноември 2007
Мислења
1.346
Поени од реакции
484
Аман немој да ме за*баваш жити се.Абе сите утакмици сезонава ги купивте и уште си земаш право да зборвиш.Караорман да беше спремен да местит утакмици че им даеше пари на Велешта да ве победет кај нив.Ќе даеше пари и во Врадино кај што се изгуби првото место.И што корист имат Караорман да ја наместит со Питу Гули ко се знајт дека Лоте че е прв.Јас само да ти кажам со оној тим вие никаде не одите, многу сте слаби, имате среќа што си ојде Шајка на полусезона иначе и 100 000 Евра да даеше вашиов газда пак немаше да сте прво место.Колку им давате на Добрушево???
Ајде де :) Караорман не местел а? Хаха...немој жити се да се бламираш, јас кажвам...наместивме али дека сите ги наместивме е тука си страшен човече, еве јас ќе ти кажам колку...само 3! Да, да...па сеа чукај ја ти глата од ѕид и мисли кој беа тие натпревари.
Ама ти си толку уверен дека твојот Караорман е јак и игра поштено, мислам дај не се бламирај.
Еве сеа ќе ти кажам...
1. Велешта - Води домаќинот на полувреме 1-0, а потоа "утнаа" пенал...пак после 1-2 тепа Караорман. (наместена на полувреме и за време на изведувањето на пеналот)
Цена: 1000евра, од кои по 1000ден. им биле доделени на играчите.
2. Вардино - Единственото гостување каде никој не успеа да ја договорит (нит вие ниту ние не успеавме...вие го папавте, а ние си знаеме како победивме таму...прашај мислам имаше некој напиша нешо за натпреварот) и само да потсетам на 0-0, Вардино имаше две стативи.
3. Работник - 2ца или 3ца ставени на лажна кај Работник за во секој случај ако нешо се десит за време на натпреварот, потоа да се земит службено 3-0 или да речам како со Добрушево што напрајвте (2-0 изгубивте, 3-0 службено ја зедовте)
За цена не разбрав колку...али што имат врска.
4. Питу Гули - Немој аман да ме смејш за со Питу во Крушево, немој... пола екипа од Караорман не допатувале (наводно некој од играчите на Караорман се женел, па сите заминале таму) а + голман (Гаше) кој на натпреварот не бил голман туку играч и постигнал гол...пази голман е типов.
Вие ни пола не поминавте во Крушево како што ние поминавме...ние заслужено си изгубивме 2-0, али домаќините го искористија секој момент за притисок кон судија и останати работи.
А вие победивте 1-2 и тоа со постигнат гол од страна играч на кој природна позиција му е голман, а играл во напад...LOL!

Уште еднаш ќе ти кажам, џабе се залажуваш дека твојот тим игра фер и коректно секаде...верувај ми, само се бламираш!
Се познавам со скоро сите играчи на Караорман и истите тоа ми го потврдуваат...подобар извор на информации здравје! :toe:

А Караорман знаеш колку му давале на Добрушево само за да се изиграт нерешено со нас? 2000евра!
Да, да...самите играчи на Добрушево за време на играта го потврдуваа тоа...дури кога го примија голот за 0-1 и тогаш почнаа "Ех како не издржавме уште 5 мин." капираш? или требит да ти нацртам?

Знам инаку дека сме слаби, ти стручњакот јак оцени кој е слаб, а кој е добар, седи аман!
Но затоа што се сме многу слаби од недела сме први на табела :wink:, а вие чекајте наредниве 5-6 да влезите. :helou:

Едит:
:tv:
 

Шота Буби

нотар
Член од
4 март 2009
Мислења
3.087
Поени од реакции
1.780
Аман немој да ме за*баваш жити се.Абе сите утакмици сезонава ги купивте и уште си земаш право да зборвиш.Караорман да беше спремен да местит утакмици че им даеше пари на Велешта да ве победет кај нив.Ќе даеше пари и во Врадино кај што се изгуби првото место.И што корист имат Караорман да ја наместит со Питу Гули ко се знајт дека Лоте че е прв.Јас само да ти кажам со оној тим вие никаде не одите, многу сте слаби, имате среќа што си ојде Шајка на полусезона иначе и 100 000 Евра да даеше вашиов газда пак немаше да сте прво место.Колку им давате на Добрушево???
само 4 гола:pos2:
 
K

KomitaMKD

Гостин
Ај да не ве цитирам си знајте на кога му пишам.Коста знам за кој 3 утакмици зборвиш дека сте ги наместиле.Со кораб со велешта и радолишта.Јас мислам дека имат и други ама ај сега да не нагаѓам.Во врска со Караорман ти кажвам: Да сакаше Караорман да влезит во втора лига че влезеше.Немаше да го дает Шајкана на Напредок и че тепавме све до крај.За Питу Гули не знам како да ти објаснам дека не беше местена.Сите сфатија дека после Велешта готова е работата така да немаше потреба од местење.За тој Гаше шо викаш, точно е дека е голман, ама тој како играч за Караорман имат играно и ко бевме втора лига а не пак за некоја небитна утакмица со Питу Гули.Последно за играта ваша.Ова шо го играте сега вие во споредба со играта на Караорман есента е нула.Ја признавам дека и Караорман да беше прв со ова екипа шо е сега тешко дека че стигнеше до втора лига.Ама добро ај сега да не си ги мериме овде.Здравје тепајте во баражов ако не се гледаме пак догодина...
 

The Dude

Лајно
Член од
25 мај 2009
Мислења
502
Поени од реакции
321
Питу Гули - Караорман 1 - 2 (наместен натпревар)
Не е точно, кога не можеш со сигурност да докажеш не смееш да ги валкаш имињата на клубовите.

Питу Гули кој вас ве победи и Питу Гули кој изгуби од Караорман се сосема различни екипи. Екипата која изгуби од Караорман имаше деца за кои против вас немаше место ни во првите 18, не дека беше целта да им се попушти на Караорман, туку со тој состав се игра последниве кола, кога се е веќе решено добиваат шанса помладите играчи од кои се очекува нешто повеќе по 2-3 години. Таква е политиката на клубот, е сега вие имавте несреќа да играте против нас кога бевме комплетни, а Караорман сега кога шанса добива вториот тим.:toe:
 

Harry Potter

Imperius
Член од
14 септември 2005
Мислења
2.533
Поени од реакции
1.515
Од неофицијални извори дознав дека во среда (02.06) ќе биде донесена одлука дали да се проширува 2 МФЛ со што сите екипи кои настапувале оваа година би останале и 5 екипи ќе им се придружат без одигрување на бараж натпревар. :salut:
и има нешто од таа одлука?
 

TheOther1

Interista Per Sempre!
Член од
25 ноември 2007
Мислења
1.346
Поени од реакции
484
Не е точно, кога не можеш со сигурност да докажеш не смееш да ги валкаш имињата на клубовите.

Питу Гули кој вас ве победи и Питу Гули кој изгуби од Караорман се сосема различни екипи. Екипата која изгуби од Караорман имаше деца за кои против вас немаше место ни во првите 18, не дека беше целта да им се попушти на Караорман, туку со тој состав се игра последниве кола, кога се е веќе решено добиваат шанса помладите играчи од кои се очекува нешто повеќе по 2-3 години. Таква е политиката на клубот, е сега вие имавте несреќа да играте против нас кога бевме комплетни, а Караорман сега кога шанса добива вториот тим.:toe:
Тогаш јас се извинувам...тоа веќе е друга приказна. :smir:

--- надополнето ---

и има нешто од таа одлука?
Оваа седница била откажана, а еве гледам на ffm.com.mk пишува дека седница ќе има по покана од страна на Хари во недела (06.06).
А мене ми пренесоа дека итна седница ќе се направело утре...сабота или недела ќе се знае :)

Скоро сите екипи од 2 МФЛ и сите 5 екипи кои ќе завршат на првите места, се за проширување на лигата.

--- надополнето ---

Викендов одлука за проширувањето , баражот ??


и на ffm.com.mk
http://www.ffm.com.mk/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=36&Itemid=259&lang=mk
http://forum.kajgana.com/index.php?option=com_content&view=article&id=877%3A2010-06-04-12-06-57&catid=36%3A2009-03-18-22-05-31&Itemid=215&lang=mk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom