23 октомври ден на основање на ВМРО

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Жими младост, тропаш глупости.
Не лупетам, прашај пообразуван непристрастен академик на МАНУ, ќе видиш дека ова за Григор Прличев, Кирил и Методиј е точно, па после види ти кој е македонец, дали тој што е од Македонија и се декларира како Грк или Бугарин, или странец што се залага за просперитет на Македонија.


Ај не треси глупости! ВМРО врска нема со ДПМНЕ! Сите сме ВМРО!!! Кој Македонец не сакал сопствена држава? И да си знаеш оти Тито не заебал!
Тебе можда Тито те заебал, мене не. Жал ми е што не живеев во негово време. Ај сеа беам од темава, да ве остам да си го величите ВМРО-то.
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
MAНУ? Академиците буркекџии ги споменуваш и притоа се чудиш зошто да се слави денот на оние кои гинеле за да можеш денес слободно да ги плукаш, на македонски јазик?

Е, да се чудиш. Инает.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Григор Прличев јавно се декларирал како Грк.
Кирил и Методиј се декларирале како Бугари.

Зошто ги славиме, не се македонци?
Ко прво сите се родени во Македонија, ко второ батали ги МАНУ таму уште од осамосотјјувањето не е станат никој академик и следствено сите работат и мислат ко сеуште да се во југославија и стравопочитта кон Тито.
И кажи ми дали го почитуваш и делото на орагнизаторите и учесниците во ВМРО, како Никола Карев, Гоце Делчев, Петар Поп Арсов, Даме Груев?
Бидејќи ако ги почитуваш и си им благодарен што ги дале животите за незавсна македонија тогаш не ја гледам логиката во твоето противење за славење на 23 Октомври.
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Ко прво сите се родени во Македонија...
Тоа што е роден во Македонија, не го прави прав Македонец. Може да е роден во Македонија, цел живот да е во странство и да е прав Македонец, а може да се роди како Македонец, цел живот да живее во Македонија, и да е ѓубре предавничко.
 

noodle ®

Teetleh
Член од
3 декември 2005
Мислења
1.527
Поени од реакции
257
Фантоме, до некаде си во право.
Не викаат за џабе "home is where your heart is".
Aналогно на тоа, ако Кирил и Методиј се чувствувале како Бугари, there's nothing we can do.
Од друга страна, не гледам причина зашто не би ги славеле паднатите борци, нема тука партиска обоеност, само почит кон оние што можеби се најзаслужни за она што е Македонија денес.
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Апсолутно точно, Фантом.

А ти за основачите на ВМРО ли го тврдиш ова?

Луѓе бре.... сте учеле ли малку историја? Сте слушнале ли што значело да се каже "ас убитиј блгарин" пред 200 години? Бреј....
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
511
Поени од реакции
228
Abe od kaj sega Kiril i Metodija bugari? Of lele...forumive imaat loso vlijanie na narodov znaci...ke procita bugari bile i ajde taka e! Da ti ebam akademijata sto ja imame za nisto ne gi biva!
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
И кажи ми дали го почитуваш и делото на орагнизаторите и учесниците во ВМРО, како Никола Карев, Гоце Делчев, Петар Поп Арсов, Даме Груев?
Бидејќи ако ги почитуваш и си им благодарен што ги дале животите за незавсна македонија тогаш не ја гледам логиката во твоето противење за славење на 23 Октомври.
Ги почитувам и тоа многу. Секој Илинден одам во селото на моите баба и дедо, каде што има скромна манифестација во нивна чест, и сум горд што сум Македонец.

Друга работа, никаде не видов дека сум рекол да не се слави 23ти Октомври, само ме изиритира еден напис на а1 точка ком точка мк, со содржина дека ќе се слави ден на ВМРО - ДПМНЕ. Им пратив мејл, им укажав на грешката, што фала Богу ја поправија, па не се брукаа пред народов.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Фантом од исти град сме,ама многу глупости изнатреска на темава бе брат.:helou:
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Prvo, postiranoto nema izvor.

Vtoro, temata e postavena "bugarski", protivpostaveni se "komunisti" nasproti "vmrovci", a pri toa vmrovcite se tretiraat selektivno (primer Poparsov).

Treto, anaveno se liznal da ni poddturi edna laga, imeno: "Според расположивите документи, Организацијата првично била именувана како 'Бугарско-македонско-одрински револуционерни комитети'.." Postoi samo eden dokument vo koj se spomnuva nekakov "BMROK" i toj ne e datiran; znachi mozhe da e od bilo koga. Spored A. Donski, se raboti za falsifikat i toa od ponovo vreme (odnosno od vremeto na Todor Zhivkov). Znachi za hronologijata na imeto VMRO shto ja dal anaveno, ne mozhe da stane zbor.

Anaveno: za razlika od tvoite drugi postovi, ova e znachitelno politiziran priod. Crveno od mene.


P.S. Kiril i Metodija se vizantiski, hristijanski chinovnici. Tie NIKOGASH ne se izjasnile kako Bugari (koi patem bile pagani), nitu postoi istoriski dokument koj ukazhuva na takvo neshto. Misijata na Kiril i Metodija e nasochena upravo protiv Bugarite i nivnite sojuznici.
 

Insomniac

Evil Macedonian
Член од
27 мај 2007
Мислења
1.799
Поени од реакции
28
Е што се нема да прочитам, Тие што се срамат од 23 октомври се за греота.
 
Член од
14 септември 2007
Мислења
145
Поени од реакции
0
Ајде почна се

Prvo, postiranoto nema izvor.

Vtoro, temata e postavena "bugarski",(зошто) protivpostaveni se "komunisti" nasproti "vmrovci", a pri toa vmrovcite se tretiraat selektivno (primer Poparsov).

Treto, anaveno se liznal da ni poddturi edna laga, imeno: "Според расположивите документи, Организацијата првично била именувана како 'Бугарско-македонско-одрински револуционерни комитети'.." Postoi samo eden dokument vo koj se spomnuva nekakov "BMROK" i toj ne e datiran; znachi mozhe da e od bilo koga. Spored A. Donski, se raboti za falsifikat i toa od ponovo vreme (odnosno od vremeto na Todor Zhivkov). Znachi za hronologijata na imeto VMRO shto ja dal anaveno, ne mozhe da stane zbor.
Па дојдо во Софија, виж ги документите во Централнија архив, ако сакаш и анализа направи, сега техниката е модерна и нема лага и тогаз лупај глупости. Тодор Живков е правил фалц-историја?, па Коминтерна е правил друга ама ти си знаеш која историја!
Anaveno: za razlika od tvoite drugi postovi, ova e znachitelno politiziran priod. Crveno od mene.


P.S. Kiril i Metodija se vizantiski, hristijanski chinovnici. Абсолутно верно, това го пишува во сите нашенски учбеници по историја. Tie NIKOGASH ne se izjasnile kako Bugari - исто тачно(koi patem bile pagani, а кажувај тогаз во областта Кутмичевица какви луге су живели), nitu postoi istoriski dokument koj ukazhuva na takvo neshto. Misijata na Kiril i Metodija e nasochena upravo protiv Bugarite i nivnite sojuznici.(СМЕХ ГОЛЕМ, а нали знаш, дека Кирил и Методииј само су створили глаголица и целта от почетокот не е бил Бугарија, него државите близу Папската зона на влијание.)

Да приемем, казвам приемем, дека БМОРК е фалц, кажувај тогаз и ТМОРО и ВМОРО ли е фалц? И как ВМРО-ДПМНЕ ги има сичките години, като ВМРО постои от 1905 г. Многу фалц, многу лага...
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Kiril i Metodija se vizantiski, hristijanski chinovnici. Tie NIKOGASH ne se izjasnile kako Bugari (koi patem bile pagani), nitu postoi istoriski dokument koj ukazhuva na takvo neshto. Misijata na Kiril i Metodija e nasochena upravo protiv Bugarite i nivnite sojuznici.
Ова само да му го потенцирам на Фантомот...Мали, литература, литература и само литература...да те просветли...Или, итака си од Орхид, појди докај некој форумџија, еве ќе ти го посочам Мартин$ кој иако помал од тебе, многу повеќе знае...

ЈадамСтап-БНД напиша:
Да приемем, казвам приемем, дека БМОРК е фалц
Ти бе лингур...колку пати треба да ви се укажува на една иста работа!? „БМОРК“ е наметлив фалцификат и преку Македонскиов калабастер од тоа вашите ниски и себезаблудувачки перверзии кон Македонската историја!
 

Insomniac

Evil Macedonian
Член од
27 мај 2007
Мислења
1.799
Поени од реакции
28
Ова само да му го потенцирам на Фантомот...Мали, литература, литература и само литература...да те просветли...Или, итака си од Орхид, појди докај некој форумџија, еве ќе ти го посочам Мартин$ кој иако помал од тебе, многу повеќе знае...
Одам службено за некој ден до Охрид ако сака и јас ќе му однесам литература.
Се согласувам со тебе Трну, Мартин$ е добар избор.
 
A

anaveno

Гостин
патем..
потписот на Уставот на организацијата..
зборува сам за себе..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom